Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Hai cu punga, neamule!


Recommended Posts

mie imi vine sa-i bag cu nasul in rahat pe proprietarii cainilor care ii lasa sa-si faca nevoile (si) in parculetele si zonele de joaca ale copiilor.

cum ar fi sa-mi pun eu copilul sa-si faca nevoile pe presul de la usa acestor proprietari ? i-ar deranja teribil, nu-i asa ? atunci ei de ce nu se gandesc la restul ? noi cu ce-am gresit, sa calcam in rahatii lor, sa inhalam rahat uscat, sa ocolim baltile si darele de urina ? iarna ti-e efectiv scarba sa faci slalom printre gramezile de rahat si zonele galbene lasate pe zapada. iar cand se topeste zapada, alta scarba, toate astea se intind de colo-colo pe trotuare.

black, incearca sa stropesti aleea respectiva cu otet sau clor, poate in felul acesta cainii vor ocoli zona. din pacate, rahatii se vor muta pe alte trotuare sau alei din cartier.

responsabilizarea se poate face cu vorba buna sau cu forta amenzilor/pedepselor.

o alta idee ar fi sa lipesti si la intrarea blocurilor din zona un extras din hotararea sau ordonanta locala a primariei, unde sa scrie alb pe negru ca proprietarii de caini sunt obligati sa stranga dupa ei, si ce pedepse/amenzi risca daca sunt prinsi ca n-o fac.

 

Asta cu otetul nu tine. Parcul Drumul Taberei (Moghioros) e inchis de aproape doi ani, si in tot acest timp bietele animale trebuie sa iasa la plimbare. Si eu imi plimb catelul pe aceleasi alei. Dar nu pot, fizic imi vine rau de rusine, sa las produsul ei la locul faptei. Nu pot intelege de ce, daca tot plimba pungi in buzunare ca sa scape de amenda, nu le folosesc? Nu pot in ruptul capului pricepe!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Pai stau la 10. Der pot sa-mi lase surprize pe pres, la usa...

Caini maidanezi nu mai sunt. Dar in afara de 3 alte persoane, nimeni nu mai aduna dupa catei. Poate ca as fimai indulgenta cu batranii care nu se pot dezobisnui de obiceiurile de o viata, dar am vazut familii (mama, tata, un fiu si o fiica) iesiti la plimbarea de sambata, asteptand catelul sa se produca in spatiul verde si apoi plecand nepasatori... Imi vin toate furiile din mitologia greaca!

Si tu nu le-ai zis nimic cind ai vazut? Sa stii ca aici daca te vede cineva te apostrofeaza de nu te vezi. Eu le-as fi zis sa-si stringa rahatul si daca n-ar fi vrut le-as fi facut o poza si as fi zis ca o trimit la politie. Daca nu zici nimic nu o sa se intimple nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ahaa, am inteles, intai le pun afise cum ca zona e monitorizata si apoi inregistrez, nu?

Pun si afise gen scoop the poop, sau nu mai e nevoie?

Pune numai plancarde cu camera video lipita pe ea, dispozitia legala, amenda prevazuta, cainele si punga si ca e monitorizata video zona.... sa vezi cum culeg si o sa dispara rahateii....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si tu nu le-ai zis nimic cind ai vazut? Sa stii ca aici daca te vede cineva te apostrofeaza de nu te vezi. Eu le-as fi zis sa-si stringa rahatul si daca n-ar fi vrut le-as fi facut o poza si as fi zis ca o trimit la politie. Daca nu zici nimic nu o sa se intimple nimic.

Stiu, pana acum nu am intrat in hora, doar privesc de pe margine. Am ajuns la limita si caut cea mai buna metoda de a juca... Ma gandesc sa fac si o cutie mare, ca la hipermarket, cu pungi, pusa la capatul aleii, si cu un afis gen:

Afis caca.pdf

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi in parculete nu e voie cu catei, sunt afise cu legea etc. Se respecta.

(pisicile comunitare nu stiu citi, ele merg si n parc [:)] )

 

Caini maidanezi nu exista.

Cel putin in zona mea eu nu am vazut decat caini + stapani.

Mizerie insa mai gasesti si pe mine ma deranjeaza teribil, din acelasi punct de vedere ca al lui Blackcat: am si eu o patrupeda care s ar mai tavali si ea in iarba, cat ii permite lesa, dar nu o pot lasa eu. De scarba.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, parculetele au interdictie pentru catei, ceea ce, tinand cont de naravurile autohtone e bine.(Mie, una, imi pare rau ca nu pot sa-mi fac program comun cu amandoua, dar asta e!)

Eu am probleme cu aleile din jurul blocului, si cu un amarat de spatiu verde de 10 mp, unde e plin ochi de rahatei. Are si un bustean scobit care e preferatul plodimii din zona. Toata ziua calaresc la bustean si, inevitabil, cad in iarba de dedesubt...

Nu vreau sa maintelegeti gresit, fie-mea a lins pietre si nu m-am isterizat, am limite largi, dar am limite. Ei ii place sa manance zapada. Nu va spun ce greu mi-a fost asta iarna s-o conving sa nu manance de-aia galbena!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...