Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Hai cu punga, neamule!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Dar tu?

 

 



[:-)))] [:-)))] [:-)))]

 

Scuze Miss, dar ... iar si iar si iar uiti ca aici e Romania.

 

De ce crezi ca Black incearca ea personal sa faca ceva ???

 

Tu, tu personal, ai depus la vreun consiliu local vreo cerere, vreodata ?

 

Atunci cand investesti votul tau in consilieri stii ca ei trebuie sa rezolve treburile din oras , printre care si curatenia strazilor ,ia spatiilor verzi si de joaca .

Eu apreciez initiativa lui Black , care e un fel de Robbin Hood al orasului dar cati ca ea sunt , si de ce sa nu fie un cadru legal care sa reglementeze acest lucru . Nu toti vrem sa traim intr-un oras curat.

 

Sigur ca eu ma adresez consiliului de aici daca este necesar si daca am vreo problema . Plus ca aici stii cine e consilier in zona si pe strada ta , ii stii adresa , numarul de telefon , ei se implica , discuta cu oamenii pe strada .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi prin lege ai obligatia sa scoti cainele in lesa, indiferent de talie, daca are peste 20 sau 25 kg (nu mai stiu care exact) sa-l scoti cu botnita, sa-i faci vaccinurile si sa cureti dupa el.

Aseara un caniche se plimba cu familia (bunica si nepoata). Din senin a sarit la un alt caine care "circula regulamentar" :D. Agresiv si galagios. Nici bunica, nici nepoata (mititica, pe la 7-8 anisori) nu au schitat nici un gest. Il strigau anemic. 

Proprietarul cainelui agresat le-atras atentia ca ar trebui plimbat in lesa. 

Bunica a inceput o tirada de tzoapa de zile mari: "Ei, na, sa-l tin in lesa, da' cine esti tu sa-mi zici mie sa-mi tin cainele in lesa?" 

Iar unii cand le spui ca ar trebui sa stranga dupa catelul lor iti replica: "Strange, ma, tu, daca nu-ti convine!"

 

Legat de poza, nu stiu daca ar trece neobservat gestul meu de a fotografia. 

Nu stiu in ce moment sa fac poza, cand se aseaza catelul nu, ca nu stiu daca va curata sau nu. Cand se ridica si pleaca... iar nu, ca nu se mai vede nici corpul delict, si par iesiti la plimbare.

Ar trebui filmati, asta ar fi ok ca dovada (dupa parerea mea), nu o poza... Dar daca te apuci si-i filmezi ti-i pui in cap... 

Oricum asta cu afisele mi se pare cea mai civilizata metoda de a atentiona pe cineva. 

Daca nu tine, mai caut si alte metode, mai putin "soft".

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar tu?

 

 

 

Atunci cand investesti votul tau in consilieri stii ca ei trebuie sa rezolve treburile din oras , printre care si curatenia strazilor ,ia spatiilor verzi si de joaca .

Eu apreciez initiativa lui Black , care e un fel de Robbin Hood al orasului dar cati ca ea sunt , si de ce sa nu fie un cadru legal care sa reglementeze acest lucru . Nu toti vrem sa traim intr-un oras curat.

 

Sigur ca eu ma adresez consiliului de aici daca este necesar si daca am vreo problema . Plus ca aici stii cine e consilier in zona si pe strada ta , ii stii adresa , numarul de telefon , ei se implica , discuta cu oamenii pe strada .

La noi ADP-ul (Administratia Domeniului Public) se ocupa de spatiile comune, care nu sunt arondate niciunui bloc. ADP-ul e institutie de stat, cu functionari ca salariati. Nu consilierii locali au sarcina asta. 

O sa mai stiudiez, dar din cate stiu eu consilierii se ocupa mai mult de planuri decat de implementarea lor efectiva.

Serviciile de salubrizare sunt externationalizate, avem firme private care se ocupa de asigurarea curateniei pe spatiile publice, numai ca am impresia ca in contracte nu se precizeaza de cate ori pe an trebuie salubrizata o anume zona, asa cum scrie ca gunoiul menajer se ridica zilnic, sau la doua zile, etc. 

De chestia cu amenzile ar trebui sa se ocupe Politia de Proximitate, dar cine e prost sa-si lase nestrans rahatul cu politistul langa el? Toti au pungi la ei! 

O sa ma interesez, oricum care sunt parghiile legale la noi in cazul asta. Poate Marius...? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: care este legea care se refera la scosul cainilor de la un anumit nr de kg cu botnita? In lesa inteleg ca trebuie scosi toti, fie ca-i pekinez, fie ca e ciobanesc..

 

Ok, si alta intrebare: daca vad vreun caine de talie mare fara botnita, si poate si fara lesa, ce fac? Unde pot reclama? Cum se poate aplica legea? Inteleg ca pot face poze, banuiesc ca este ok, pozand in spatiul public. Asta daca nu ma "omoara" persoana vizata mai intai.

 

Am patit-o pe strada cu caini de talie mare fara botnita, si unii din ei fara lesa. Efectiv ma umple de nervi, mie mi-e frica de caini fiorosi -  adica din astia de rase agresice: dogi, buldogi, boxeri, rotweilleri, pitbuli s.a. Toti incep: a nu va fie frica nu face nimic, nu musca! Ai nu ma innebuni! Iar daca se intampla ceva: "a, nu a facut niciodata asa, i s-o fi parut ceva la dvs". Iarasi ai nu ma innebuni, nu i-a placut moaca mea.... vai nu!!

 

Am patit tot felul de tampenii cu caini din astia mari, iar stapanii mereu mi-au ras in nas "hahah, si ce-o sa faci, hai sa te vad unde ma reclami"... este adevarat nu  le-am facut niciodata poza, dar o sa fac... alta cale nu am... 

 

1. Intr-o vreme, pe strada, acum cativa ani, ma intalneam din cand in cand, cu un boxer scos la plimbarea de dimineata, intr-o lesa din aia lunga de tot (deci ca si cum nu avea) si fara botnita... Omul, ca nu cainele nu face nimic...

2. Cu fetele prin parc, in Herastrau, pe la roata mare, pe alei. Dintr-o data, de langa o banca tasneste in fuga un caine de talie mare, liber, fara lesa, fara botnita, si vine glont catre copii, care mergeau cam la 1 m in fata mea, si care s-au speriat f tare, mai ales ca acel caine le-a ating in goana lui, altceva nu au patit, dar s-au speriat. Stapanii cainelui, ca de ce nu am eu grija de copii, de ce nu-i tin de mana??? Dar matale de ce nu-ti pazesti cainele.... erau foarte amuzati de intamplare, ca vai ce s-au speriat copiii de un caine...

3. Mai demult, pe bunicu' l-a muscat un caine rotwailer, cu stapan, fara botnita, normal... l-a muscat rau de mana, picior, rani serioase (a trebuit si mers la spital)... stapanul ca "mosule, te-ai uitat urat la caine si de aia s-a luat de tine" pa si pusi, ala a plecat fara nici o jena, in bataie de joc bunicul a ramas in mijlocul strazii... Prinde hotul, scoate-i ochii...

4. Mama, mergand pe strada bine merci, in dreptul unei curti cu poarta deschisa, pac! tasneste un caine si o capseaza de picior. Pai frate, tu lasi usa deschisa la proprietate si cainele liber?? Cu ce-s vinovati oamenii care trec pe acolo? Ma rog, astia au fost mai civilizati, si-au cerut scuze, au adus cainele la analize, ca sa nu mai faca mama antirabice, dar oricum, neplacut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Toate nesimtirile astea ar disparea aplicand solutii-soc, de forta. Eu una asa as face...

Adica: n-are cainele botnita, 500 de lei amenda, recidivezi, 1000 de lei, face cainele kk si nu strangi, 500 lei amenda fara drept de apel. Lege si ordine, sa vezi cum se potolesc pe urma, ca n-o sa le convina sa plateasca atat. Nu platesc amenzile astea... blocari conturi, poprire la salariu... exact ca si la sustragerea de la plata obligatiilor financiare catre stat.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...