Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Scoala de ski zona Salzburg cu instructor roman pt. copil 5 ani


Recommended Posts

Buna,
M-am convins ca in Romania nu o sa invete niciodata. Anul trecut am platit 90 ron/ ora de ski cu instructor si a facut 2 coborari, restul timpului a stat la coada....

Deci, in iarna asta vrem se mergem toti 3 in Austria si pe el sa-l dau la o scoala de ski, cu grupul, nu individual. Am aflat de curand ca ar exista si instructori vorbitori de lb romana (copilul nu stie decat cateva cuvinte in engleza) dar nu stiu cum sa gasesc o astfel de scoala in zona Salzburg. Are cineva vreun contact ?

As vrea sa mergem cu avionul pana la Viena si de acolo sa inchiriem o masina, as viza zona Salzburg ca e mai aproape.
Orice experienta personala legata de invatatul skiulul la copii in Austria este binevenita, precizez ca doresc un gen de scoala de ski la care sa-l las 3-4 ore pe zi, vreau sa faca intensiv, sa se simta ca a invatat ceva intr-o saptamana

Daca cineva are copil / copii intre 4-10 ani si doreste sa faca ceva similar, poate chiar ne putem "sincroniza" m-as simti mai bine daca ar mai fi cu un copil roman la scoala ...Noi intentionam sa facem iesirea in prima jumatate a lui Ianuarie 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

    Ai mei au pus bazele aici, la Busteni. E o partie mica cu banda, unde nu sta la coada mai mult de cateva minute. Dupa ce invata cat de cat au mers pe partia mare. Nici acolo nu au stat la coada prea mult. Cel mic avea 5 ani si cel mare 8 cand au inceput, acum 3 ani. In primul an au servit doar Busteni, zilnic, cam 10 zile si apoi inca cateva weekenduri.

    Urmatorul an i-am dus cateva zile iar la Busteni si in vacanta am fost in Bulgaria, la Bansko. Le-am luat monitor acolo. Eram 3 familii, 4 copii la monitor si inca doi mai marisori care stiau, dar mai insoteau si ei grupul. Programul si numarul de ore il stabileam cu monitorul Am preferat sa faca doua reprize/zi cu pauza de masa, (cand le luam noi mancarea ca sa nu avem surprize). Anul trecut am fost tot in Bulgaria, la Borovets. Cei mici au schiat supravegheati de adultii din grup. Cei mari (generala si liceu) au vrut sa invete pe placa si le-am luat instructor.

   Monitorii bulgari nu stiau romana, dar stiu deja copiii suficienta engleza cat sa priceapa ce se vrea de la ei.

   Cea mai buna varianta ar fi sa chiuleasca copilul o saptamana de la scoala si sa faca schi la noi in timpul saptamanii, cand nu e vacanta. Partiile sunt aproape goale. Daca mergi pe varianta "afara" cauta un grup de copii cu care sa mearga. Ori tabara organizata cu copii romani, ori copii din familii de prieteni si macar unul sa stie mai bine engleza sau germana, sa le traduca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...