Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetarul merge mai departe!


Recommended Posts

Salutare ghetar

Ma bucur ca a trecut furtuna si ghetarul inca pluteste.  Imi lipsesc cele care nu mai scriu si sper sa revina asupra deciziei. 

 

La multi ani Ica!  Mai frumos dar ca zambetul lui Saul nu cred ca poti primi.  Sa fii sanatoasa si sa te bucuri de familia ta.

 

Ralu sper ca baiatul va trai.  Ce sanse i se dau?

 

La noi mancarea nu e o problema asa mare.  De obicei le pun aceeasi mancare pentru lunch.  Si Tudor mananca separat din farfurie, adica mananac intai ce ii place mai putin si lasa ce ii place cel mai mult la sfarsit.  Nici eu nu inteleg de ce dar il las in pace.  Pe mine in schimb ma enerveaza ca mananca foarte repede, nu mesteca mancarea si de multe ori cand termina il doare burta. 

 

Eu sper sa ajungem la un festival duminica.  Vreau sa il inscriu pe Tudor la o cursa cu obstacole in noroi insa ma milogesc la organizatori de 3 zile ca e pentru 13+ ani si el nu are 13 inca.  Tudor m-a batut la cap toata vara ca vrea cursa cu obstacole in noroi.  Daca il accepta mergem ca sunt o multime de alte activitati pentru copii si bonus va fi cald.

 

Eu de pisici nu vreau sa aud.  Imi plac sa le vad si sa le mangai la altcineva.  Mie si acum imi miroase in baie a pisica desi i-am data surorii pisica inapoi acum 3 saptamani. 

 

Cineva intreba de ploaie in Seattle.  Eu nu mai port umbrella cu mine de ani buni in schimb din septembrie pana in aprilie/mai port haine impermeabile cu gluga.  Da ploua dar nu chiar in fiecare zi insa sunt zile sau saptamani la rand cand e gri si apasator. Prin februarie suntem cu totii palizi si deprimati.  Unii mai norocosi fug in tarile calde atii iau anti-depresive.  Septembrie si Octombrie pana acum au fost iesite din tipare, cred ca pot numara pe degete zilele gri.  Se preconizeaza o iarna mai calda si mai uscata decat normal. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 636
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ma intorc la hamburgeri ...aqai, soro, cum adica nu stii ce carne au in ei ? Doar nu crezi ca au carne de caine. Este carne tocata, ah, mda, nu stii ce au tocat aia acolo, dar parca in aia de la supermarket stii ? Sau tu iei carne macra si o toci acasa ? Ca ma uit asa la imaginea ta din capul meu si nu te vad in stare de o asemebea grozavie. Stai, nu te umfla de jignire, ca nici eu nu sunt in stare de asa ceva ...eu iau carnea tocata, de orice fel, direct de pe raft ...si si eu fac hamburger acasa. Inainte o mai condimentam, saram carnea ...acum nici asta nu mai fac. Pun o felie de branza deasupra si o felie de ceapa gratarita si gata. Ah, da, pun si ketchup ...asta e junk ?

 

Pizza se mananca la mine in casa numai plain si rare ori cu pepperoni ...

 

Dar din ce spuneti, ma simt mai relaxata ...copiii mei mananca legume frate pe langa ai vostri ...nu multe, dar mananca ...de ex mananca salata verde, numai cu ceapa si ridichii. Apoi mananca rosii numai cu mozzarella. Ardei copti manaca pe post de salata, la finalul unui dinner, cum va spuneam. Mai nou, le place salata de gulie sau de ridiche neagra. Alex mananca broccoli numai de la chinezi, al meu niciodata nu a iesit ca a chinezului din coltz, deci nu l-a mancat. Flavia nu mananca broccoli deloc si amandoi nu pun gura pe conopida.

 

Ceapa mananca intotdeauna la ciorba, usturoi deloc, deloc ...

 

Muraturile sunt la loc de cinste ...conopida murata (a mea), gogosarii si castravetii cumparati. Mai, cum or putea sa le manance asa goale, zau asa ...Viv, ceapa ca pe mar, mujdei cu lingura ??? Mi se increteste stomacul numai cand aud. Nu le-o face rau ?

 

Ai mei nu prea mananca fripturi, carne ...mananca sosuri, tocanitze, ciorba mai cu fortza, dar totul fara carne. Hamburger e singura carne care le place. Ah, si oua ...nici unul nu mananca ou de nici un fel . Flavia mai mananca omleta, rar ...Alex, parca i-ai da otrava. Niciodata nu i-a placut oul, de mic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ete na ca eu am cumparat un curcan! Il fac simplu la cuptor, fara umplutura ca ai mei n-o mananca.

 

Continuind discutia cu mancarea, nici eu nu consider pizza si hamburgerii junk, atat timp cat sunt de casa si controlez ce contin, sau chiar de nu-s de casa dar au ingrediente simple, ma refer la pizza. Hamburgeri din comert ma feresc sa iau, insa carne tocata iau.

Ce gatesc acum: supa crema de dovleac, o reteta parfumata (cu usturoi, ghimbir, curry, suc de lamaie), miroase bine in toata casa. Acusi o pasez. Am incercat un soi nou de dovleac, courge poivrée, foarte bun la gust, fin (zice pe eticheta ca are gust de alune, asa e).

 

Pe unde am lucrat eu (cand nu predam) nu exista pontaj pentru amploaiatii de birou, doar pentru "muncitori", sa zic asa. Dar parerea mea e ca pontaju-i mai cinstit, nu lasa loc de dubii. In loc de pontaj exista asa numitul controller, echivalentul babei de la HR, care urmareste fizic cine cand vine si pleaca, mereu se iscau discutii in urma felului cum aprecia el nr. de ore. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, nu, nu o iau macra si o toc acasa, desi cu putin ajutor bunicesc nu sunt nici departe:D.

 

ce zic e ca nu iau hamburgheri de aia gata facuti congelati, ca dumnezeu stie cat au stat congelati in realitate. Paranoia, stiu.

 

si si simandicoasa, nu doar paranoiaca [:D]  prefer sa iau carne organica.

 

ketch-up e junk, da... Pure chemistry. Da' ca sa- l fac pe alex sa manance carne, a zis mme naturista ca pot face cat un sacrificiu din cand in cand.

 

legume si fructe, indivizii mananca non stop. Si salate. Numai ca baiul e ca asa mananca din 5 in 5 min, pana capiez eu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat-o si cu scoala. O sa mai stea mama si sotu cu bebe. 

 

Michelle el vrea sa stea , mi-a spus mereu ca se descurca dar am preferat sa il las cu mama in caz de orice. Mama a mai crescut 6 copii deci se pricepe mai bine si ca mine.

 

Pun aici cateva  poze de ieri. De ziua mea am iesit totusi pana in parc si pun una si cu cadoul de la tati si de la Saul:)

post-130343-0-46683100-1412965721_thumb.jpg

post-130343-0-47822400-1412965786_thumb.jpg

post-130343-0-91092900-1412965848_thumb.jpg

post-130343-0-09316900-1412965884_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, sa ne zici cate ore ai consumat curent sa dovedesti dihania:)

 

lucky me si recunoascatoare me: bunica face masa!!!!! Eu ma lupt doar cu in morman de cutii de mancare adunate toata saptamana. Alea is plastic, nu leot pune in masina de spalat si in plus saptamana asta am fost si in greva.

 

in loc sa spal vase, m-am dus la sala si m-am uitat la the killings.

 

oana, da' ploua la voi in seattle in filmul ala... Si tot asa, lumea fara umbrele, cum zici matale

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce poze frumoasse! Ica cand te vad cit esti de tinara si frumoasa si cu bebe mie imi vin lacrimi in ochi de emotzie.sunteti ca 2 papusi!

 

eu tot l-as lasa pe Saul cu taticul lui in loc sa-l duci la mama.e bine pt bebe sa stea la loculu lui, patutul lui si cu taticcul lui.

 sunt momente unice...cind vreodata o sa mai aiba timp sa stea doar ei amindoi? va incepe serviciul...si s-a dus cu timpul liber. treb sa ai iincredere in sotul tau, sa-i acorzi aceasta incredere...ce crezi ca se poate intimpla si sa nu faca fatza?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu carnea toccata...eu nu mai cumpar de mult toccata gata. cand nu am chef sau timp , aleg bucata intreaga si ii rog pe cei de la macelarie sa mi-o toace.

 

William maninca ou aproape pe fiecare zi. si e innebunit dupa bbq.

vegetalele sunt insa inamicul nr 1...crude, salate maninca ca nu are de ales.

salsa e singura salata care o maninca cu pofta...si cu chips [:)] si salata de ...salata Frunze stil romanesc cu otet balsamic si ulei....mai rad in ea niste morcovi, pun ceapa, castraveti o rosie mica..

.

maninca tocanite romanesti, ciorba 3-4 zile pe saptamna...mancaruri orientale  cu toate vegetalele si mexicane.

 

culmea ca ii place broccoli facuti in abur, si cu lamiie si strop de unt....desigur , ca garniture la friptura.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...