Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetarul merge mai departe!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 636
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aqai, eu am electricitatea inclusa in chirie, deci m-am scos!

Ce noroc ai ca: 1. gateste bunica; 2. ai tai mananca fructe si legume. Umpli frigiderul si se autoservesc (sau nu?)

 

Am pasat supa, e buna rau. Mai mult piure decat supa, gustul e demential.

Pt. cine vrea reteta:

 

http://www.coupdepouce.com/recettes-cuisine/entrees-et-accompagnements/soupes-et-potages/potage-cremeux-a-la-courge/r/603#article_comments

 

O voi traduce pt. nefrancofoni, la Retete cand am timp.

 

Ica, ptiu nu-i fie de deochi, cat de frumos e Saul, si deja si-a schimbat expresia fetei, am uitata cat de rapid se schimba bebelusii la varsta asta. Ma bucur ca ati gasit o solutie cu scoala ta si copilul, intre timp am citit si mesajul lui Michelle si sunt de acord cu ea. Poate in timp ii acorzi mai multa incredere sotului tau ca se descurca si singur cu copilul.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

citeam undeva:

 

"primul care isi cere scuze e cel mai CURAJOS

primul care  iarta e cel mai PUTERNIC

primul care uita e cel mai FERICIT "

cat de frumos.. si de adevarat.

 

Nu e vorba de neincredere ca se descurca si acum cu el: ii da sa manance, il schimba.. Dar imi e frica putin totusi si nu ma intrebati de ce sa ii las doar pe ei doi. Imi fac scenarii in minte ca ar trebui sa se ridice sa ii faca mancare lui Saul , sa il schimbe, sa il plimbe etc si cum e el neatent sa pateasca ceva ca doar atat mai am nevoie. Dar desigur ca o sa mai trebuiasca sa il las si pe el acasa cu bebe pentru ca stiu ca mama nu va fi disponibila zilnic sa stea cu bebe.. deocamdata sunt bucuroasa ca am reusit sa gasesc o cale sa le impac pe amandoua.

 

Va multumesc tuturor pentru vorbele frumoase. Nu stiu cat de frumosi si bine aratam dar stiu sigur ca fericiti suntem . Cand imi tin copilul in  brate ma simt mai implinita ca oricand si lucrul acesta nu poate fi inlocuit de absolut nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumosi sunteti ...su tu Ica si Saul.

Se mai trezeste noaptea ?

 

Sa inteleg ca aveti dubii despre carnea tocata de pe raft ? Eu am fost destul de multumita de ea, nu am gasit niciodata zgarciuri, nu mi-a putzit a nimic, - caine, cal, talpa, ciorapi murdari, avea textura carnii tocate ...e drept ca nu e organica ...ia ca am ajuns si la organice.

Voi mancati tot organic ? Ca daca nu, ce sens are sa mananci unele asa si unele altfel ? Si care asa, si care altfel ? Va intreb pentru ca ma gandesc ca productiv ar fi sa fim "consistent" ...

 

Exista vreun studiu care sa spuna, ca riscul de boli creste/scade cu cantitatea de mancare neorganica digerata ?

 

Noi cumparam organic doar laptele, ouale, merele si porumbul ...nu stiu de ce numai pe astea. Mai multe ar insemna mai multi bani pe mancare ...eu le-as scoate si pe astea in virtutea unor economii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se trezeste o singura data pe noapte, mananca si adoarme la loc. E un cuminte si ma bucur ca e asa pentru ca altfel nu puteam reusi cu tot ce am in viata acum.

 

Sa va spun si eu despre carnea tocata... ca si Buflea si eu o cumpar dar am fost mereu multumita. O luam mereu din acelasi loc si mereu o gasim proaspata. Ma intereseaza si pe mine daca stiti despre studii sau ceva care ar dovedi ca nu e sanatoasa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, pai Will al tau mananca bine! Mai ieri te plangeai ca nu mananca si e prea slab. La varsta lor, metabolismul e rapid, nu are timp sa se ingrase. Si face si sport baiatul, deci are nevoie de energie.

Traduc reteta acusi, ca e  de sezon.

 

Referitor la carne tocata, eu cumpar de acolo de unde stiu ca e rulaj mare si e proaspata, nu sta mult pe raft.

 

Organic? Aici cred ca e o intreaga discutie. Cumpar organic din cand in cand, neconsecvent, pretul este principalul criteriu.

Principala problema cred ca este cat de serioase sunt certificarile astea, ca firma X produce exclusiv organic. Nu am incredere ca nu si-a bagat coada coruptia si in acest domeniu si peste tot.

Aveam candva, cand era copilul bebe, o lista cu ce merita sa cumperi organic, ce legume si fructe sunt mai sensibile la pesticide, ceva de genul asta. Dar nu o mai am. Tin minte doar ca bananele figurau ca meritand sa le iei organice, si asa cumparam, nici diferenta de pret nu era mare.

Organic= mai sanatos? Teoretic da. Pentru legume/fructe ar garanta ca nu-s cultivate cu pesticide. La carne, oua, lactate nu stiu f. bine ce presupune organic. Ca animalele/pasarile-s hranite doar cu vegetale, organice si alea? Ex: pui hranit cu graunte de porumb organic?

Poate ne lamureste cineva in cunostinta (mai buna) de cauza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...