Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetarul merge mai departe!


Recommended Posts

Eu am citit mult pe internet sa ma dumiresc daca merita sa cumpar organic sau nu.  E si site-ul asta cu multe informatii.  Ii citesc de mult si am capatat incredere in ei.

 

http://www.ewg.org/

 

Aici sunt listele Dirty Dozen and Clean Fifteen. 

 

http://www.ewg.org/foodnews/

 

Mie mi-e clar ca laptele si carnea de la o vita crescuta fara antibiotice/hormoni si lasata sa pasca liber sunt mai sanatoase.  De regula alimentele de origine animala le iau organice.

Legume si fructe cumpar numai de la piata toata vara iar iarna ma ghidez dupa listele de mai sus.  Stiu e foarte scump dar nu le pot pune copiilor in fata ceva ce e dovedit a fi nociv.  Noi cheltuim enorm pe mancare si sunt in continua cautare de surse rezonabile  insa nu pot face compromisuri. 

Sa nu credeti ca baietii mei nu mananca chestii pe care eu nu le aprob dar vorbesc numai de ce cumpar eu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 636
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

eu cumpar organice cand sunt in sale sau cind diferenta de pret e mica.

 

dupa parerea mea din ce am vazut prin documentare, in America agricultura e compromisa.

atita timp cat s-au facut modificari genetice nu mai au cum sa se izoleze careva si  sa spuna ca ale lor...in aer liber sunt necompromise si nu sunt modificate genetic.

cat despre pesticide ce pun pe toate fructele si legumele , eu una le frec cu o perie de plastic special apt asa ceva.

am o prietena care are gradina si vrea totul cit mai natural free of pesticide...toxine.

 spuenea ca s-a dus intr-o zona pe langa noi numai cu livezi si vorbea cu cei e peacolo cum fac ei sa nu puna pesticide si sa reziste totusi merele, perele ...la viermi etc. toti spunea ca nu se poate fara pesticide, decat daca sunt modificate genetic...si chiar si atunci.e greu sa faci astfel de culturi, sa ai productie.

 spunea ca mor albinele datorita acestor modificari genetice.

iar animalele care maninca aceste produse cu pesticide, sau modificate...pai carnea lor ccat mai e de organica, naturala?

habar nu am daca se merita pretul, daca chiar sunt organice, organice...mereu aflii cateceva ca ba aia nu e buna, ba ailata nu stiu ce a mai patzit...

 

 si eu astept parerile expertilor...nu stiu cum e mai bine...cu pesticide, sau modificate? eu chiar declar , ca nu stiu ce maninc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ica, asta cu frica e numai in mintea ta si a oricarei proaspete mamici... da-I o sansa si taticului. e o legatura care se face intre ei...f importanta in viata.

 

chiar cu sansa de a fi inteleasa gresit, spun ca eu cred ca e o binecuvintare gipsul asta...ca altfel taticul ar fi fost la service atitea ore si nu ar fi reusit niciodata sa aiba acest timp cu bebe. imi pare rau pt tatiicii care isi doresc timp cu familia si nu isi permit sa il aiba.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cumpar carnea tocata :) in general, bio oua si lapte.

Aici industria carnii bio nu e f dezvoltata. Pentru pasari, este un label "fermier", imediat sub bio :))) care e f cautat. Animalele nu au hormoni, au insa antibiotice la greu. Am vazut la o emisiune ca absolut toate pasarile sunt tratate cu antibiotice. LA cele bio nu se mai gasesc deloc urma la taiere, la cele fermier, ceva urme si asa mai departe ... in functie de calitate.

 

Aqai, de ce spui ca ketchup-ul e chimic? Uite ce scrie pe eticheta mea :

 

    post-45066-0-62816200-1412973013_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gainile, curcanii, vitele (nu stiu de porci) nu sunt hranite cu iarba si graunte. In plus, primesc f multe antibiotice " preventi" de parca preventiv ar avea un efect... Insa antibioticele le fac sa arate beefier:) si sa capate mai multa masa.

 

in hrana industriala pe care o primesc sunt dozato hormoni de crestere ca sa creasca viteza ciclului de viata, sa creasca productia.

 

eu din acest motiv cumpar carne, oua, lactate organice. Ma chinui sa trec prin boli cu cat mai putine antibiotice, nu sa le ingerez via vaca:) si de hormoni de crestere nu am nevoie, thank you. Unele curente spun ca si carnea provenita de la animale hranite industrial are un amestec in obezitatea scapata de sub control pe continentul nostru.

 

nu vorbesc prostii, in canada in vara asta s-a adoptat o directiva care interzice administrarea de antibiotice animalelor "pt consum" din motive de productivitate, fiind permisa doar administrarea in cazuri legate de sanatatea animalelor. Ei nah, ca asa am ajuns la fermierii care stau cu preventia la botul vacii. Era si pe cbc parca ceva

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mcoca, eu in paranoia mea nu sunt convnsa ca rosiile alea nu sunt procesate in nici un fel

 si mai mult, 4 gr de zahar/ linguritza de ketchup il face de-a dreptul nesanatos.

 

asta pentru cei care au o problema cu zaharul infiltrat peste tot, asa ca mine:) ca pe altii poate sa nu-i deranjeze.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai normal ca rosiile sunt procesate, termic ... ala al meu are 22g zahar/100g ca si biscuitii .... Pentru mine singura prob a lui e zaharul, in rest nu.

 

Apropo de hrana animalelor, am o colega cu gagiu crescator de vaci de carne. Sa stii ca vara mananca iarba, iarna fan. Mai mananca si cereale si ceva concentrate cu vitamine, dar zicea ca alea sunt de fapt ff scumpe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...