Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetarul merge mai departe!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 636
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cu organicele nu ma pricep. Cu alimentele organice, adica.

La mine la tara aici nu se gasesc in supermarket produse organice. Bio, da, mai sunt, dar si alea sunt scumpe si nici eu nu sunt convinsa daca isi merita banii.

Noi cumparam carne si de "la tara" , fara sa am garantia ca e bio sau organica, atata doar ca are gust. Laptele e de alimentara (mai stiti Alimentara?), nici ala nu e bio or so. Fructe si legume vara din piata, sunt mai ieftine si mai bune, de sezon. Iarna nu, dar nici nu suntem amatori de fructe exotice, adica prea exotice; in afara de citrice, banane si mere, nu luam altceva in mod frecvent.

Cerealele incerc sa le iau cat mai fara zahar, dar nu le mananca frecvent nimeni. In rest, zahar, da, si in dulciurile de casa, da' si in ciocolata. Pe care o mancam, cu placere, de ce sa nu recunosc. Doar ca nu toata ziua.

Buflea,laptele tau nu cred ca are zahar adugat, dar lactoza din el este un zahar, care se exprima pe eticheta sub acelasi nume.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, m-ati luat tare de dimi fara sa-mi beau cafeaua. 

 

Simonna intai. Vorbeste, rogu-te cu mme invatatoarea sa-i aduca aminte periodic sa mearga la pishu si trimite piticutza cu haine de schimb la ea. lui Alex i s-a intamplat odata si i-au dat haine de schimb de la scoala. Tot asa, se juca la playground si cand si-a dat seama  n-a mai avut timp sa ajunga la toaleta. 

 

Cu ketch-up, lasati-ma, rogu-va, in paranoia mea, ca am recunoscut ca asta este. Imposibil sa nu fie si conservanti, la ce termen de valabilitate au, si aia nu is scrisi pe eticheta, si daca aia nu is scrisi, cine stie ce altceva mai este si tot nescris. Asta e procesul de gandire din mintea mea proprie. Ca sa nu revin la alea 4 grame de zahar la linguritza. Mai bine le fac clatite cu gem fara zahar adaugat, is 5 grame la lingurita. 

 

Ceea ce ma duce la zahar intrinsec vs. zahar adaugat. La noi se aude de o initiativa care sa oblige sa scrie pe eticheta cat zahar natural si cat zahar adaugat. Pot spune ca voi fi fericita.

 

cu pesticidele am renunta sa lupt. La o adica, locuiesc intr-o zona cu trafic aerian puternic si sa vedeti cate bazdaganii avem in organism din fumurile de avion.  Alea se duc si in legumele/fructele organice, cultivate local, deci oricum o dai, no clean cut.

 

asa ca dupa ce ne-am ingrasat scurt si rapid dupa ce am venit in canada si am inceput sa investigam, am dat de pamant cu zaharul si carnea non-organica si ne-am revenit. Si nu-i vorba doar de greutate, ci de starea generala, suntem mult mai bine

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Etichetarea organic / bio / eco depinde de reglementările locale. În România îi spune ”agricultură ecologică”

 

De pe site-ul Ministerului Agriculturii:

”In etapa de producţie la fermă se interzice utilizarea organismelor modificate genetic (OMG-uri şi derivatele acestora) a fertilizanţilor şi pesticidelor de sinteză, a stimulatorilor şi regulatorilor de creştere, hormonilor, antibioticelor. În etapa de procesare a alimentelor se restricţionează folosirea aditivilor, a substanţelor complementare şi a substanţelor chimice de sinteză folosite la prepararea alimentelor ecologice.”

 

Eu știu că există liste de substanțe de fertilizare și pesticide care se pot aplica în agricultura ecologică.  Sunt substanțe biodegradabile și care se aplică în concentrații mici. Dar sunt mai scumpe ca produsele de masă și nu au aceeași eficiență.

 

Referitor la hormonii de creștere pentru pui, știu că Europa a interzis folosirea lor. Cât se respectă acest lucru, asta nu știu.

 

Părerea mea este că nu poți produce alimente pentru toată populația globului dacă folosești sisteme eco / bio / organice.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Speaking of.... Mme naturista incearca sa ma convinga sa scimbam laptele complet cu lapte de almonds sau alte balarii.

 

ma duc cuminte la magazin, sa iau lapte organic de almonds. Citesc eticheta. Pai numa almondsurile or fi prganic in laptele ala, ca la ce lista de aditivi are pe eticheta am zis ca tre' sa fii un pic nuts sa crezi ca ai dat de ceva mai sanatos:)

 

gata, ma duc la piatza, ne asteapta cumparatoareala de thnxgiving.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viv, și io am vrut să întreb același lucru. O fi ”per serving”, adică pe porție (porția fiind mai mult de o linguriță)?

 

Aqai, poate mme naturista s-a gândit să faci laptele ăla acasă. Pui niște migdale la hidratat seara, a doua zi de dimineață le dai prin blender. Io n-am făcut, doar am tot citit. Mie nu-mi place laptele, nu iau decât atunci când îmi trebuie la vreo rețetă de ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe rand ..

 

Coca, da ...pe cutia noastra de lapte, organica sau nu, scrie zahar. Uite, pe a mea, organica de la Costco, scrie 12 g zahar la serving (240 ml) ...adica 12 gr la un pahar de lapte ORGANIC ...asta nu e mult ? Ori suntem paranoici, ori ne otravim copiii si mai si platim organic.

Sa mai intelegi ceva. Ori e zaharul care curge din tzitza vacii, lactoza aia sau whatever, or pun astia zahar in laptele meu dublu la pretz ? Sper macar sa puna zahar organic - rolling eyes.

 

Valeu, acum citesc ingredientele - cica milk organic, refined fish oil (sardine, anchovy), fish gelatin (tilapia), vitamin D3 ...repet, vorbesc de lapte nu de fructe de mare - zambet ironic.

 

Acum sunt cu ketchup-ul in fatza ...da, serving size = 1 linguritza si zahar 4 gr. La ingrediente, pe langa rosii, cica are otzet si high fructose corn syrup ...asta o fi mai asa de dulce. Dar stati, ca dau din intrebare in intrebare - fructoza nu era mai indicata decat zaharul ? Fetele alea la Monti, numai cu fructoza slabesc ?

 

Hai ca m-am enervat ...si am luat din frigider coconut milk, organic, unsweetened ...sanatos pana acum, pretz pe masura titlului.

Ingrediente : organik coconut milk (water+organic coconut cream), natural vanila flavor, calcium phosphate, magnesium phosphate, guar gum, xanthan gum, vitamin A acetate, vitamin D2, selenium, zinc oxide, folic acid, vitamin B12 ...mai, astes sunt turnate toate separat si noi bem amestecul, sau cand spargi coconut-ul si bei laptele, le bei si pe celelalte ?

Cica asta nu e procesat ...rolling eyes.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...