Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetarul merge mai departe!


Recommended Posts

Am o intrebare: participati binevol la studii?

 

Am primit o scrisoare azi de la Universität Heidelberg : Tre sa particip cu Nr 1 la 2 Termine max 2 ore despre stress si implicatii Mama copil. Mai multe Info aici: www. Ubica. De.

 

Pareri?

 

Edit: nu e cu muss:)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 636
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Îndrăznesc si eu sa imi bag nasul in discuție.

 

Laptele, ketchup-ul, pâinea, ciocolata, inghetata, prăjitura, sucurile, iaurturile, ce or mai fi neenumerate au zahăr. Mai au si alte chestii neorganice, sau nebio.

Fructele si legumele au pesticide, carnea are hormoni si antibiotice. Fructele si legumele mai au si Substanțe sa le păstreze cu lunile proaspete. Pâinea are agenți de afanare.

Aerul e plin de praf si particule care ne afectează. Apa are PFAA. Si altele.

 

Eu zic sa nu mai mancam, bem si respiram :).

 

Noi incercam sa menținem un echilibru cat putem cu dulciurile, organicele si bio. Nu tot, nu mereu, nu oricând. Ca dau in paranoia. Cand ma mai apuca gândurile negre.

 

Puteți sa nu fiti de acord cu mine :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu ce numesti echilibrat, mihaela? Ca io cred ca asta cautam aici toti o linie de echilibru, caci nu cred ca am zis careva ca avem sigur reteta mancatul sanatos, ne-toxic, ne-antibioticizat, ne-hormonat.... 

 

Eu nu numesc echilibru acum avem grija la zahar, acum ii dam liber, sau acum mananc organic, maine nu. Si recunosc ca nu sunt in echilibru, ca nu pot sa controlez o multime de lucruri, incepand de la ce mancam in alte parti, in restaurante, pana la nu mai am bani in portofel si tura asta nu iau organic.

 

ps: cred ca reteta ta cu nu mancati, nu beti, nu respirati e singura scapare :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare: participati binevol la studii?

 

Am primit o scrisoare azi de la Universität Heidelberg : Tre sa particip cu Nr 1 la 2 Termine max 2 ore despre stress si implicatii Mama copil. Mai multe Info aici: www. Ubica. De.

 

Pareri?

 

Edit: nu e cu muss:)

 

 

Eu nu particip. La noi majoritatea solicitarilor vin prin telefon

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

America, sa-mi explicati si mie ceva, va rog, ca nu pricep deloc. Pina americanul munceste, are si asigurare medicala. Ce face cind nu munceste? Cind e somer? Sau cind nici somaj nu mai are? Sau la pensie? Cine plateste tot balamucul?

 

Simonna

pt cei cu no si low income au asigurare de la stat gratuita sau cu un cost f redus (10-15...pe luna).acopera din cate stiu preventive care si procedure la no cost, no copay....nothing.

mai sunt si free clinics unde te poti duce fara absolut nici o asigurare ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah da, uitasem. Peștele are metale grele.

Pestele oaceanic are metale grele. In special somonul de atlantic se lauda cu mercurul.

Pestele de rau, nu.

 

Ehe, Aqai, avem reteta mancatului sanatos. Gradina de legume, pasari, vaci si porci in batatura, pascut pe imas, oarataniile hranite cu seminte de pe parcela proprie, livada cu fructe, balega ca ingrasaminte.

 

In rest incercam asa cum a zis Mihaela sa pastram un echilibru. Adica sa bagam in noi o cantitate cat mai mica de prostii.

Poti sa mananci oua organice, pui organic, ketchup facut in casa din rosii si legume normale iar altele sa nu fie atat de safe.

Asta inseamna echilibru din punctul meu de vedere.

 

Iar in ceeaa ce priveste zaharul el este chiar benefic pentru sanatatea copiilor. 2-3 lingurite dimineata in ceai sau in iaurtul alb + niste fructe este benefic. 1-2 cartofi, 3-4 felii de paine, duminica un dulce facut in casa. Mi se pare chiar OK.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viv:) e utopica retea asta, daca nu stai la tara, sau undeva cu un teren cultivabil mare si sa ai si timp sa te ocupi. Ar fi ideal, recunosc.

 

strict din punctul meu de vedere, 2-3 lingurite de zahar e o chestiune de gust/ obisnuinta, nu de sanatate. Mie si o lingurita de zahar in cafea imi da instant dureri de cap:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Echilibru la mine e ca fac in casa cat pot face, din produse cat de mult sanatoase. Dar uite ca nu iau mereu carne organica, pentru ca nu găsesc. Dar încerc sa iau legume bio daca găsesc, canicu din astea nu găsesc de toate. Am redus zaharul cat am putut de mult, dar cumpar pâine din magazin, cereale la fel, lapte si oua la fel, încerc sa le iau bio. Pâine nu găsesc, dar mancam putina pâine in general. Si merg mereu la acelasi magazin sa fac cumpărăturile, unde cunosc deja produsele. Încerc sa iau produse locale, deși sunt scumpe, pentru ca stiu ca aici poluarea e mica. Dar nu merge mereu căci nu găsesc orice produse.

 

Știți cumva daca produsele ecologice sunt bio? Ca la noi așa se numesc, ecologice.

 

Așa e Viviana, dar si Marea Baltică are metale. Noi de aici mancam peste, ca râuri nu avem. Somonul e cel mai la moda aici, asta e de crescătorie in Norvegia. Unde cica se cresc tot așa, ca orice pui sau porc. Nu mancam des.

 

Nici noi nu putem controla mult din ce mancam. Căci in cursul săptămânii, copiii mananca la scoala si noi la restaurant, mai luam câte o pizza, un thai sau sushi de la restaurant. Restul meselor încerc sa le fac acasă cu cat mai putine adaosuri, dar tot din magazin ma aprovizionez. Probabil ca echilibrul nu e foarte echilibrat :). Insa incerc.

 

O vreme am incercat sa folosesc fructoza ca indulcitor dar nu m-am convins ca e mai sănătoasă ca zaharul. Tot un procedeu de extracție e si acolo.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...