Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetarul merge mai departe!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 636
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Na, scrisesem si s-a dus. Ziceam ca gradina de legume e ideala, dar cam utopica daca nu  ai un teren mare cultivabil si si timp sa te ocupi de el.

 

dar 2-3 lingurite de zahar la ceai in fiecare zi e o chestiune de gust/ obisnuinta si nu sanatate. As zice ca au contraire, dar ar trebui sa argumentez si mi-e lene sa sap in lecturile cu recomandari ale nutritionistilor.

 

si cu praji de weekend facuta acasa nu am nimic, is ok cu ea. baiul e dat de zaharul adaugat ascuns in mancaruri diverse si care te pot duce linistit la peste 10 linguritze pe zi fara sa stii.

 

sa va spun ce am patit cu copiii. Am zis sa o las mai moale ca is eu paranoica aia ciudata la care toata lumea se uita stramb ca nu-mi las copiii la liber la bomboane gumi bears si alte cereal, cereal bars blah blah. Ba chiar i-am lasat cu cereale la liber dimi.

 

rezultat? Anul trecut pe cand eram inca sugar nazi nu aveau nici o carie. Un an mai tarziu, cu mine intrata in ramdul lumii si no longer a freak of healthy eating, am platit 1,200$ pe cate trei carii de caciula. Cel mare mai are inca 3 nefacute, inca $600 saptamana viitoare.

 

organismul reactioneaza la excese. Si sa nu-mi spuneti ca au mancat cu tonele din cauza am am fost eu strict pana acum. Ca din ce am citit, nu mancau mai mult zahar decat alti copii de aici de pe ghetar.

 

asa ca eu o sa raman in paranoia mea si hopefully cel putin cu mai multi dinti sanatosi si bani in buzunar:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum ultima găselnița din apa dulce e PFAA. Care e si in carnea de peste de apa dulce. Ca norocul pe Gotland nu e infectata apa. In Suedia se bea apa de la robinet si a fost valva mare cu asta. Sunt zone unde concentrația de PFAA e mai mare, nu depășește insa conc maxima, insa e o substanța ce se acumulează. Chestia e ca sunt foarte multe Substanțe si inca nu se stie exact cat sunt de periculoase.

 

Știați ca si hainele sunt ecologice sau nu? :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mhaela, banuiala mea e ca eco=bio=organic.

 

Din tot ce ai scris tu, la fel facem si noi, except doar ca pruncii mananca mancare de acasa si probabil sunt mai exigenta cu dulciurile. Fructele, mierea, fagurii is ok by me insa.

 

nu mai mancam la restaurantul chinezesc decat ffff rar siindca ei sunt the goods of chestiile ela chimice pt gusturi, gen vegeta, cum s-or fi numind, ca-mi scapa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dada, stiu ca așa sunt asiaticii. Nu mancam des, dar mai luam. Noi thai, chinezesc fac acasă, fara adaosuri :). Numai sos de soia :).

 

Btw, la noi pe continent soia e gmo, asa ca nici macar the holy graal of healthy eating nu ne mai e accesibil:) tofu adica. Sau edamame

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu drojdia pun instant direct in faina, de asta aduag zahar sau miere (iese mai buna painea cu miere).

despre lapte ...cel ccare cumpar are 12 g /serving...dar nu e adaugat zaharul  la ingrediente. ma intreb si eu ca buflea...e zaharul natural din lapte? eu nu-mi amintesc in Romania sa fi fost laptele de la vaca asa dulcce.

 

iaurtul meu contine lapte pasteurizat si pectin (cce e pectin???)

 

siropul de agave am auzit ca e prost, nociv...

 

sirop de artar...atentiie mare ca multe au primul ingredient corn syrop...eu iau pe care scire doar sirop de artar 100%...si nimic mai mult

 

 

accum ceva care pur si simplu m-a socat. am auzit ca au introdus deja ori vor introduce...glutamatul ca fiind "spice". si unde vedeti ca ingredient "spices" fara sa spuna ccare din ele...poate sa aiba si glutamate.

 

eu imi amintesc ca bunica acum 20 si ceva de ani...dadea antibiotic la puii care ii ccrestea.si mai dadea si cu prafurri pe cartofi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...