Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetarul merge mai departe!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 636
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Viv, din pacate e relativ si nu exista un raspuns clar. Alti"cercetatori britanci" spun ca zaharul favorizeaza hiperactivitatea, scade capacitatea de concentrare si prin urmare eficienta procesului de memorizare.

 

si cum mai spun odata ca "sunt paranoica" ma intelegi ca sunt paranoica si aci:) daca tot e controversat.

Da. Daca e ingurgitat in exces. Si daca il mananci tarziu.

Zaharul, glucidele, mancate dimineata ajung pentru intreaga zi fara sa favorizeze hiperactivitatea, etc pentru ca pe parcursul zilei consumi o gramada de energie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, stiu ca e horror cu somonul, am vazut si noi reportaje. :(

 

Acum doua saptamani, Diana a avut de facut un articol pentru scoala despre vegetarieni. Ca atare a citit tot felul de informații despre cum sunt crescute animalele, in special porcii. Mi-a povestit cu lacrimi in ochi ce viata are un porc si cum e omorât. I-am zis ca nu mai vreau sa stiu. Pe bune, mie imi place carnea, nu pot fara. Ea a zis ca nu mai mananca o vreme carne, a trecut pe quorn. Vreo săptămana a ținut-o. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu body shop, pana si cremele de fatza. AU o gama nutriganics, tare bine imi prieste.

Am luat si eu o perioada de la ei, dar aveam o iritatie pe fata ce nu trecea. Am trecut pe ceva cu aloe Vera, luat de pe un site de produse naturiste. M-am împăcat bine cu ea.

 

Acum am si un roll luat de la un magazin local, ce produce si cosmetice, tare imi place. Am mai incercat si de la altii, fara succes. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

2. Laura, ai tai la mosie, nu stropesc cu nimic, nimic ? Pe nicaieri ??? Eu imi aduc aminte de gradina de la Piatra, o stropea bunica-mea ...

 

 

4. Laura, la Dorohoi, se da amoxicilina la purcel ? ..

 

 

 

2. Da, stropeste tata cu ceva ingrasamant care ajuta frunzele (Foliar) in perioada cand creste planta, dar nu are fruct. Apoi da cu ceva antifungic, altfel ar munci degeaba ... Eu nu am stropit cu absolut nimic nici anul asta nici anul trecut, dar am avut 10-15 fire si nu prea au fost pe fir decat cateva rosii (anul asta a plouat in iulie mult si s-au manat si la mine).  

4. Nu, ai mei nu dau nici un fel de medicamente (le vaccineaza din cate stiu eu ) nici la pasari, nici la vitel nici la purcel. Nu le dau sa manance nimic nutret cumparat, procesat. Sunt hraniti clasic, ca pe vremea bunicii 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

F. interesanta discutia.

Viv, de acord cu zaharul, e benefic in cantitati nici, pt copii si nu numai, e hrana creierului. Excesul e dat de ce controlam mai putin, de La ketchup la Paine iaurt si altele

De cand cu copilul citesc etichetele LA toate alimentele si am o shortlist de produse in cap. Cumpar cele cu minim de ingrediente si Fara zahar adaugat. Copilul Inca nu agreaza dulciurile,un patratel de cioco, rar.Bea ceai neindulcit.

Buflea, m am ingrozit ce e pe lista in lapte LA voi

E chipurile fortificat cu vit D si altele. Ma duc sa ma uit si EU LA eticheta

 

Coca, de curiozitate, ce faci cu 3kg de cioco?

Ciocolata neagra cu min 60% cacao e benefica pt sanatate in cantitati

mici bineinteles.

 

Pestii, imi evit pe cei de crescatorie, cumpar Somon sauvage, pescuit in pacific. Pestii cu cat mai Mari cu atat mai bogati in mercur. Pangasius se hraneste cu excremente

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...