Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetarul merge mai departe!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 636
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Oana si Aqai, da, are haine de schimb la ea, fiind in SK ni le-au pus pe lista chestiilor de tinut la scoala. I-am dus doar un schimb, nici nu m-am gindit ca n-o sa se duca la baie, m-am gindit ca nici nu-i trebuie, de fapt, dar poftim! A fost o zi in care a facut de doua ori, am gasit-o uda, ce erau sa aca si femeile alea de la service de garde? Acum are 2 schimburi. Doar ca ma necajesc eu, o data ca nu poate sa fie placut nici pentru ea sa faca pipi pe ea acolo intre copii, a fie uda, ramine pipi/caca pe piele, in fine. Multumesc de sfaturi, sper sa inceapa sa se duca la baie!

 

Eu nu mai stiu cu toata mincarea, cum ati zis si voi, incerc sa evit stuff, info e dupa ureche, daca ar fi dupa Colegu' am minca toti numai amande si curcuma, banane si cam atit. Acum si eu dac-as putea numai asta le-as da de mincare :) Asa, cind citesc etichete, las din mina automat tot ce are EDTA, e prin conserve, si e cam e in toate, si mai e o chestie care are cifra 2 in ea, dar o recunosc ca pe o poza, nu stiu de fapt ce e, de regula in piine, biscuiti etc. 

 

M-am uitat si eu la laptele meu organic, m-a provocat Buflea, scrie skimed milk si ceva cu vitamine, am cautat niste ferme prin zona pentru carne, toate sint departe, dom'le, scumpe si inchid la cinci punctul de vinzare! Asa ca am bricolat o ciorba de perisoare, cu ultimele fire de leustean din prapadita mea de tufa si in rest cred ca mai mincam sandvisuri calde si hummus.

 

Catrinel are o fetita in vizita, s-au mutat dintr-o camera in alta, le-au intors pe toate cu fundul in sus, cind le-am zis sa stringa cica: "I hope you don't expect us to put all this mess back". Ha! O camera au strins-o, sufrageria e o explozie de lego, acum sint in basement, OMG, iar nu ma duc pe-acolo o saptamina. 

 

Tot America: deci voi la batrinete ce fel de ingrijire medicala o sa aveti? Din ce-o sa platiti? Din banii vostri sau suporta statul? Tare nu mi-e clar!

 

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca la noi in Ro, pestele e sanataos. Pastravul de rau, crapul de Dunare, somnul, hamsiile, calcanul, merlucuiul, stavridul.  Asta daca il iei de la piata de peste nu din crescatorii

 

Mie imi place foarte mult somnul. Faptul ca sta pe fundul apei in mal ii da un gust specific excelent.

Cand am gasit in America somn la Costco am zis ca l-am apucat pe dumnezeu de picior.

Aiurea! Pe eticheta se laudau ca e de crescatorie si au reusit dupa incercari repetate sa-l creasca in apa limpede ca sa-i indeparteze cica gustul ala...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu folosesc sapunu/samponul asta. Dr. Bronner;s magic all in one castile soap.

 

https://www.drbronner.com/DBMS/category/LIQUIDSOAP.html

 

e bun la toate: par, body, dar poti sa speli si rufe, chiuveta...orice ccu el.

 

eu in general cumpar fara esente, deci plain...nu prea face spuma dar e bun  si ccica natural.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-ati facut sa ma duc sa ma uit la somonul meu congelat, care vine deja intr-un sos si pe care tot poporul il maninca cu mare bucurie. Scrie pe el "wild solmon" si o lista cu paprika si nu mai stiu ce vegetale, plus spices, care nu sint explicate. 

 

Aqai, de ce nu pui cutiile de mincare in masina de spalat? Tot am uitat sa te intreb... 

 

Fleurdelise, ce-ai pe lista aia, sa ma mai inspir si eu... Si pe unde iti cumperi mincarea? Tot in scop de inspiratie...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand am fost la nutritionist cu fii-mea mi-a explicat foarte frumos doctorita aia.

Bazele alimentare necesare si sanatoase in opinia ei erau asa:

 

Dimineata se incepe cu 2 felii de paine obligatoriu cu continut de secara, sunca slaba, jambon copt, drob, rosie castravete, ceai indulcit cu zahar brun sau miere, ou.

Dupa o astfel de masa nu ar trebui sa mai simti nevoie de dulce in timpul zilei.

 

Pranzul: curcan sau peste la gratar, rosii, castraveti, salata, salata de cruditati toate cu ulei de masline si acrite cu lamaie. Nu PUI. Puiul contine mult mai multi hormoni decat curcanul care sta prost la capitolul asta.

 

Seara: cartof fiert cu branza - de preferat mozzarela, cas, urda, mamaliguta tot cu branza, legume, gratar.

Intre mese fructe si nuci, migadale.

 

Iaurturi albe.

La copiii peste 12 ani nu LAPTE. De la varsta asta cazeina din lapte nu mai e buna pentru organism.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, la fiecare masa mananca tot cr scrie acolo sau alege? Cantitatile sunt fixe?

Eu aveam impresia ca expresia " curcan indopat" presupune ca e indopat si cu hormoni de crestere. Ah.. Si de la pui, tocmai pieptul care e preferat la diversificarea bebelusilor separe ca e cel care are depozitele cele mai mari de diverse.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...