Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetarul merge mai departe!


Recommended Posts

Simonna, lactatele Liberte si iaurturile Astro, Fara gelatina. Liberte au si gama organica. Cumpar de oriunde gasesc, produsele conteaza. Supermarket exclusiv organic e Marche Tau, de ex, preturi pe masura. Au si cosmetice, homeopate si altele.

N am nici EU o sursa de carne mai de incredere.

Fructe de LA piata in sezon si miere de la ferme.

 

Curcani Fara hormoni de crestere? LA cat sunt de uriasi, ma indoiesc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 636
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Na, scrisesem si s-a dus. Ziceam ca gradina de legume e ideala, dar cam utopica daca nu ai un teren mare cultivabil si si timp sa te ocupi de el.

 

dar 2-3 lingurite de zahar la ceai in fiecare zi e o chestiune de gust/ obisnuinta si nu sanatate. As zice ca au contraire, dar ar trebui sa argumentez si mi-e lene sa sap in lecturile cu recomandari ale nutritionistilor.

 

si cu praji de weekend facuta acasa nu am nimic, is ok cu ea. baiul e dat de zaharul adaugat ascuns in mancaruri diverse si care te pot duce linistit la peste 10 linguritze pe zi fara sa stii.

 

sa va spun ce am patit cu copiii. Am zis sa o las mai moale ca is eu paranoica aia ciudata la care toata lumea se uita stramb ca nu-mi las copiii la liber la bomboane gumi bears si alte cereal, cereal bars blah blah. Ba chiar i-am lasat cu cereale la liber dimi.

 

rezultat? Anul trecut pe cand eram inca sugar nazi nu aveau nici o carie. Un an mai tarziu, cu mine intrata in ramdul lumii si no longer a freak of healthy eating, am platit 1,200$ pe cate trei carii de caciula. Cel mare mai are inca 3 nefacute, inca $600 saptamana viitoare.

 

organismul reactioneaza la excese. Si sa nu-mi spuneti ca au mancat cu tonele din cauza am am fost eu strict pana acum. Ca din ce am citit, nu mancau mai mult zahar decat alti copii de aici de pe ghetar.

 

asa ca eu o sa raman in paranoia mea si hopefully cel putin cu mai multi dinti sanatosi si bani in buzunar:)

Pana aici am citit ...si trebuie sa scriu, ca uit.

Soro, esti sigura ca acele carii sunt de la surplusul de zahar ? Eu n-as fi asa de sigura ...ca uite, copiii mei mananca mult, mult mai mult zahar decat excesul tau si nu au nici o carie. Absolut nici una ...

Ce vreau sa spun cu asta este ca daca apareau cariile si fara sa dai drumul la zahar, ai fi spus "bine ca nu le-am dat zahar ca ar fi avut dintii strecuratoare"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va mai pun noste gaz pe foc. Hrana pt somon vine in mare parte din resturi din crescatoriile de pui. Adicatelea inclusiv excremente, pene, resturi furajere etc.

 

ce avem in puii de ferma pe continentul american? Hormoni si antibiotice. Ce mananca pestii? Hormoni si antibiotice.

Ha ? Valeu Soro, mananca pestele pene de pui ? Nu-i ramane printre dinti ? Sau ii face pana cereala si pun zahar peste ea - ranjet
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simonna, noi astia care muncim, la pensie o sa primim Medicare, asigurarea de sanatate a pensionarilor. Teoretic acopra toate serviciile medicale, bine in afara de operatiile estetice si " rejuvenarea vaginala" sau cum se numeste - ranjet. Contribuim acum la ea ...mi se pare ca trebuie sa ai contributie 10 ani ca sa te califici.

 

Cei care nu muncesc, nu stiu si nici nu ar fi cinstit sa aibe Medicare ca noi cei care contribuim . Probabil ca platesc din pensia sotului ...

 

Eu am intrebat-o o data pe Michelle si mi-a spus ceva cu Dumnezeu ...ca o sa o ajute El ...probabil un fel de Dumnezeu cu mila.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand am fost la nutritionist cu fii-mea mi-a explicat foarte frumos doctorita aia.

Bazele alimentare necesare si sanatoase in opinia ei erau asa:

 

Dimineata se incepe cu 2 felii de paine obligatoriu cu continut de secara, sunca slaba, jambon copt, drob, rosie castravete, ceai indulcit cu zahar brun sau miere, ou.

Dupa o astfel de masa nu ar trebui sa mai simti nevoie de dulce in timpul zilei.

 

Pranzul: curcan sau peste la gratar, rosii, castraveti, salata, salata de cruditati toate cu ulei de masline si acrite cu lamaie. Nu PUI. Puiul contine mult mai multi hormoni decat curcanul care sta prost la capitolul asta.

 

Seara: cartof fiert cu branza - de preferat mozzarela, cas, urda, mamaliguta tot cu branza, legume, gratar.

Intre mese fructe si nuci, migadale.

 

Iaurturi albe.

La copiii peste 12 ani nu LAPTE. De la varsta asta cazeina din lapte nu mai e buna pentru organism.

 

5 minute despr zahar. Chiar si putin, dar zilnic, efectul e acelasi: dependenta si sugar craving. 

 

http://ed.ted.com/lessons/how-sugar-affects-the-brain-nicole-avena

 

Cred ca si sfaturile nutritionistilor tin de curent si varsta. Naturista noastra, care ne da si sfaturile de nustritie, ar interzice zaharul din lume daca ar fi dupa ea

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-ati facut sa ma duc sa ma uit la somonul meu congelat, care vine deja intr-un sos si pe care tot poporul il maninca cu mare bucurie. Scrie pe el "wild solmon" si o lista cu paprika si nu mai stiu ce vegetale, plus spices, care nu sint explicate. 

 

Aqai, de ce nu pui cutiile de mincare in masina de spalat? Tot am uitat sa te intreb... 

 

Fleurdelise, ce-ai pe lista aia, sa ma mai inspir si eu... Si pe unde iti cumperi mincarea? Tot in scop de inspiratie...

 

 

Nu se spala bine. Plus ca din ce cutii am eu, nu stiu cat de rezistente sunt la caldura si nu emana toxine. Stii, ca la microwave oven safe. Eu habar nu am ce fel de cutii am, asa ca mai bine no microwave, no diahwasher

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michell, nu, nu sunt vizibile.

 

si buflea, nu nu sunt sigura, ca vorbim de carii, nu de moarte, nu de taxe:D.

 

dar cand peste tot sunt avertismente peste avertismente cu nocivitatea zaharului si efectele asupra dentitiei, greutatii, florei intestinale, diabet zaharat ... Blah blah ca n-am chef sa le insirui pe toate - m se pare usor logic si la indemana sa dau vina pe zahar. Pe dinti se spala, de doua. Ori pe zi, ii pazesc si sa floss. 

 

Anyway, toTe cele de mai sus fiind zise, ras-zise si linkuite, mie una mi se pare ca e o chestie de commn sense pe care sa o fac, adicatelea sa reduc cat mai mult consumul de zahar.

 

si acu' sa va spun ce tiramisu grozav home-made am mancat la turkey dinner? La noi a fost azi cu tot familionul:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, curaj, se va obisnui catrinel. Eventual fa o regula cu ea sa mearga la toaleta onainte sa iasa din casa si inainte sau dupa pauza de pranz, every day.

 

doamne, nu pot sa imi revin. Tot scriind aici imi dau seama cat de sclifosita par, zahar e rau, plastic nu in dishwasher, dulciuri la control, mers la sala, copiii la sala, carne organica, pesti cu pene intre dinti... God! Dar zau ca pentru mine lucrurile astea sunt firesti si nu le dedic timp excesiv, si nici nu ma tine grija zaharului treza noaptea:D

 

I feel good, imi place sa ma vad in oglinda:P si nu-s nici chiar 0, hubby la fel, deci eu zic ca e de bine :) pana la urma asta mi se pare teribil de important: sa ne simtim bine in pielea noastra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu se spala bine. Plus ca din ce cutii am eu, nu stiu cat de rezistente sunt la caldura si nu emana toxine. Stii, ca la microwave oven safe. Eu habar nu am ce fel de cutii am, asa ca mai bine no microwave, no diahwasher

Ha, la asta nu m-am gindit, cu toxinele in disahwasher. Adica in microunde imi face sens, ca acolo ies din plastic si intra in mincare, dar in dishwasher ma gindeam ca se spala LOL Da' acum ca ma gindesc mai bine, la sfirsit le usuca si iar e cald... Hm. M-ai pus pe ginduri!

 

Buflea, merci pt lamurirea cu Medicare. Asta nu intelegeam, cum mama zmeului sta lumea asa linistita in America, ca doar toti o sa fim batrini si o sa avem nevoie de diverse chestii medicale. Deci plateste statul frumusel, bazat pe contributia voastra din timpul jobului. Si daca nu muncesti decit 10 ani in viata, de la 28 la 38, zic si eu, si pe urma stai pe asigurarea barbatului, cind el se pensioneaza si intra pe Medicare intri si tu pe Medicare? Al lui sau al tau?

 

Inca o chestie, America... Daca-as avea unde sa ma duc la caldura in Canada, m-as duce. E greu la voi sa va mutati dintr-un stat in altul? Ce va tine pe loc in Nord, unde toate va plingeti (ca si noi la nord de granita) de vremea imposibila de peste iarna si cit e de lunga? Inteleg ca aveti joburi, dar eu de cite ori ma apuc sa imi caut job si uit sa scriu Canada ma umplu de joburi in State... 

 

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...