Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetarul merge mai departe!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 636
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Foarte faina pisoaia! 

 

Am ajuns acasa jumuliti de tepi de macesi, ca asa am hotarat eu. Nu ne intoarcem azi de pe coclauri fara macese. Si asa mi-au dat gata tot cimbrisorul de munte cules asta-vara, macar macese organice sugar free sa avem pentru zile mucioase :D

 

24 de grade am avut azi. Vin, sper, cu poze edificatoare dupa ce despaduchez tzompilincile si le bag in pat. Pe Forest in pazesc sa nu faca cum a facut acum un an jumate cu apendicita (peritonita), ca toata ziua a avut niste "cutite" neidentificate in zona inghinala dreapta. Doar scurte si foarte acute junghiuri. Nimic umflat, niciun alt simptom. Nu e hernie daca nu e umflat, nu?

 

Ica, La multi ani buni si frumosi! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa a aratat prima mea zi fara tinitus de 8 luni batute pe muchie. Stiti ce-am tras cu gatul in februarie-aprilie. De atunci, minut de minut, in urechile mele s-au aciuit cicadele. Azi, prin habar n-am ce magitorie, cicadele au amutit.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu Karula ce sa zic. Poate fi poate nu fi. Ar trebui sa aiba si ceva tulburari digestive si sa-l doara cand face cacutz. Dar, nu ma pricep.

Tin pumnii sa fie doar o simpla constipatie.

=====

Pisica asta trebuie sa-mi placa, nu?

 

Pisica fara nume deocamdata a folosit litiera din prima. E sclifosita la mancare. Nu vrea decat un anumit tip de conserva (care bineinteles nu se gaseste decat cu comanda prin internet) si aripioare crude de pui. S-a urcat pe cracii mei cand ii taiam carnea. 

 

E afectuoasa si ne mangaie tot timpul cu capul si ne linge.

Nu face masaj.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Karula, imi pare bine ca ai scapat de tinitus.

Eu am avut saptamana trecuta vreo 3 zile si nopti negre din cauza tinitusului. La mine inceteaza cand aplec capul sau dorm pe urechea respectiva.

Dar daca cumva in somn dorm cu urechea in sus, pur si simplu ma trezeste bubuitura din urechi.

 

Asa suparata am fost intr-o zi incat m-am prins de nas si am suflat in urechi cu putere, ca atunci cand vrei sa-ti desfunzi urechile. Am suflat si am suflat, ca in urechea cu pricina parca nu intra nimic, m-am opintit si iarasi am suflat pana ce am simti ca se "desfunda".

De atunci  mi-a trecut tinitusul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 bei cola si alaptezi ?

nu michelle... asa faceam inainte sa raman insarcinata si pana am aflat. Pe timpul sarcinii rar de tot il mai gustam la ocazii . Mi-a fost destul de greu la inceput fara cola dar pentru bebe fac orice.

 

Mcoca eu stiu ca nu e bine sa consumi cola in cantitati mari daca esti insarcinata/alaptezi si cred ca la fel stie si michelle de m-a intrebat..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat sa vad pisicuta Vivianei si, pe langa pisica - tare draguta - m-am bucurat sa citesc discutiile interesante despre mancare bio, ne-bio, zahar, fara zahar etc.  Nici eu n-am scapat acestei dilemei, iar dupa ani de cand tot citesc etichetele, am ajuns sa aplic cateva reguli:  

- pe cat posibil gatesc, cat mai simplu, dar cu legume/fructe proaspete sau congelate, bio sau nu, de la piata sau de la magazin. Ma uit numai sa vad din ce tara sunt. Prioritate au cele locale, apoi cele din tari europene versus cele aduse din Chile, India, etc.

- am redus consumul de carne,  cea de porc aproape in totalitate. 

- daca produsul are pe eticheta multe ingrediente, din care primele includ zahar sau grasimi hidrogenate, sirop de porumb, etc. nu le cumpar. In general nu cumpar produse care au multe ingrediente. 

- lapte si iaurt iau intotdeauna cu grasime de 3.5- 3.8 %. 

- la dulciuri incerc sa tin un fel de echilibru. Insa ne-am obisnuit rau, cautam intotdeauna ceva "bun" dupa masa. Nu mult, dar vad ca suntem dependenti de dulcele ala, din pacate.  Aici mai am de lucrat. 

 

Chiar voiam sa va intreb, cand spuneti ca dulce numai in weekend, cum faceti? ca eu daca fac sambata o tava de praji , mancam toata saptamana din ea. 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Karula, imi pare bine ca ai scapat de tinitus.

Eu am avut saptamana trecuta vreo 3 zile si nopti negre din cauza tinitusului. La mine inceteaza cand aplec capul sau dorm pe urechea respectiva.

Dar daca cumva in somn dorm cu urechea in sus, pur si simplu ma trezeste bubuitura din urechi.

 

 

Mi-e si frica sa gandesc ca am scapat, mi-e si frica sa respir, sa misc capul, imi lipseste ceva, e total in neregula ca dupa 8 luni sa fie liniste la mine in cap. Niciun medic nu m-a bagat in seama cand l-am pomenit, atunci, la inceput. Asa ca am refuzat sa iau vreun medicament. 

La Forest nu e constipatie din pacate. Daca insa se dovedeste ca e de la alergat, abdomene, greutati, fibra pe fibra si figuri in creier, si daca iar se lasa cu operatii si zacut o saptamana in spital ca la spa in timp ce eu duc casa si cei doi copii in carca plus compotul lui la pat, pai n-o sa-l mai cheme Forest. O sa-l cheme Calache. Stiti voi ce viata grea a avut Calache?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...