Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetarul merge mai departe!


Recommended Posts

a propos de pisici ...  am uitat sa va spun ca motanul vecinilor a fost gasit!!!  i-au sunat ieri, se pare ca motanul avea un numar tatuat pe ureche si exista un sistem national (TASSO) unde se poate identifica o pisica gasita, tatuata astfel. Fusese intr-un sat din apropiere. Arata bine, are blana curata, nici un semn ca ar fi suferit de foame... Numai ca acum au o problema,  intre timp au adoptat un alt motanel si nu vor sa tina 3 pisici... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 636
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am ajuns cu bine la 5, desfacut bagajele, aranjat ce era de aranjat, spalat rufe (acum am ultima serie la uscat) si acum sunt in pat. In curand trag pe dreapta. Maine merg la munca, Marcia mai are vacanta, asa ca va sta singura acasa.

Mi-a fost dor de casa, cand am intrat in Elvetia m-am simtit atat de bine. E un sentiment pe care nu il pot descrie. Bucurestiul ma ameteste, nu mi-a placut niciodata, desi sunt nascuta acolo. Colegii de facultate chiar imi spuneau ca sunt altfel decat bucurestenii :-)

 

Viv, draguta pisica...sa va bucurati de ea...

Fratele meu are 2 pui de pisica gri; frumosi foc, unul ciufulit si unul cu par normal. I-as fi luat aici, dar mai sug inca la mama (care e neagra)...erau atat de dragalasi, se suiau mereu la noi in brate..si cum aparea cateaua, se zbarleau la ea si o scuipau...pun si poze zilele astea...

Aici se recomanda castrarea la 6 luni...habar nu am de ce...

 

Seara buna !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michell, nu, nu sunt vizibile.

 

 

aqai,  eu ti-as recomanda sa iei 2nd opinion.

din proprie experienta si din povestirile altor mamici(caresigur nu mint)...sunt dentist care spun ca au copiii carii si dde fapt nu au de loc.

nu stiu daca tu ai citit subiectul care l-am scris in urma ...despre ce am patit cu dentistii.

si nu vorbesc dde dentisti de free clinics...vorbes de dentisti unde dai bani grei , zone bune...si tot ai surprise.

 

William ar fi avut dintii din fata cu plombe pt carii inexistente....la fel si eu as ffi platit bani inutil tot pt ccarii inexistente.

 

alte mamici , la fel le-a spus ca au copiii lor carii, ca nu se vad ochiometric dar chipurile sunt pe xray...si de unde cand au schimbat dentistul...nu era absolut nici o carie..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha, la asta nu m-am gindit, cu toxinele in disahwasher. Adica in microunde imi face sens, ca acolo ies din plastic si intra in mincare, dar in dishwasher ma gindeam ca se spala LOL Da' acum ca ma gindesc mai bine, la sfirsit le usuca si iar e cald... Hm. M-ai pus pe ginduri!

 

Buflea, merci pt lamurirea cu Medicare. Asta nu intelegeam, cum mama zmeului sta lumea asa linistita in America, ca doar toti o sa fim batrini si o sa avem nevoie de diverse chestii medicale. Deci plateste statul frumusel, bazat pe contributia voastra din timpul jobului. Si daca nu muncesti decit 10 ani in viata, de la 28 la 38, zic si eu, si pe urma stai pe asigurarea barbatului, cind el se pensioneaza si intra pe Medicare intri si tu pe Medicare? Al lui sau al tau?

 

Inca o chestie, America... Daca-as avea unde sa ma duc la caldura in Canada, m-as duce. E greu la voi sa va mutati dintr-un stat in altul? Ce va tine pe loc in Nord, unde toate va plingeti (ca si noi la nord de granita) de vremea imposibila de peste iarna si cit e de lunga? Inteleg ca aveti joburi, dar eu de cite ori ma apuc sa imi caut job si uit sa scriu Canada ma umplu de joburi in State... 

 

Simonna

simona, in cazul meu daca nu munccescc sa-mi fac credits , cand iasa sotul la pensie ...eu nu voi mai avea asigurare decat daca imi cumpar privat sau de la taticu' O. in functie dde income.

pot sa intru si eu la medicarre dar numai cand vooi face 65 virsta. dar ccum sunt mai tinara decat sotul meu cu 8 ani , mai am de asteptat.

ori va treb ca el sa mai munceasca sa ne mai compensam cu virsta.

 

a devenit obligatoriu sa ai asigurare...daca nu platesti penalties.

 

pan asa iesi la pensie daca nu munccesti in functie de income poti sa ai asigurare de la stat sau asta obligatorie....e inca o perioada f confuse cu assigurarile pt cei cu low income...si cu asig asta obligatorie.

 

 

cat despre mutat...e usor sa te muti din stat in stat. nu stiu cum e din Canada aici....dar nu cred ca e problema.

eu m-am mutat de ff muulte ori ...in acelasi stat si desigur daca pun la ssocoteala si repatrierea de 2x.

sotul s-a mutat si el o data in alt stat si nu a fost nimic diferit.

gasesti rent unde sa stai, te duci la dmv faci permis, ccauti /gassesti job...asta e.

e un forum f bun und epoti sa pui intrebari...pune la search:city data forum.

 

conteaz ain primul rind sa va decideti unde vreti...care e criteria voastra....si prin eliminare.

 

de ex noi cand am vrut sa nee mutam...si ne uitam pe harta lumii, ne-am spus: Asia nu , ca nu stim limba, Europa nu, ca nu vrem sa o luam de la capat cu actele, America deci. in America nu am vrut coasta de est ca nu ne place umiditatea si iernile grele. deci a ramas coasta de vest. aici daca ne duceam mai in nord era ploaie multa...in sud prea multi mexicani. deci asa ne-am focalizat pe zona asta. 

 

oricind daca ai nevoie de sfaturi cu mutatul iti stau la dispozitie...am devenit experti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns cu bine la 5, desfacut bagajele, aranjat ce era de aranjat, spalat rufe (acum am ultima serie la uscat) si acum sunt in pat. In curand trag pe dreapta. Maine merg la munca, Marcia mai are vacanta, asa ca va sta singura acasa.

Mi-a fost dor de casa, cand am intrat in Elvetia m-am simtit atat de bine. E un sentiment pe care nu il pot descrie. Bucurestiul ma ameteste, nu mi-a placut niciodata, desi sunt nascuta acolo. Colegii de facultate chiar imi spuneau ca sunt altfel decat bucurestenii :-)

 

Exact asa simt si EU cand revin din Tara, liniste dupa haos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, tre' sa scrie pe eticheta no sugar added. In functie de magazin, le gasesti fie la gramada cu toate gemurile sau in sectiune separata, la international foods sau health foods.

 

poze - sper sa nu se intoarca iar cu capul in jos

 

aqai, tin minte cand ma uitam sa cumpar ddulceata, gem ca mi-a atras atentia asta care l-ai pus tu cu no sugar added. sigur in schimb are altceva splenda, ori alt indulcitor. stiu ca asta m-a facut sa nu-l cumpar.

 pt mine daca nu are zahar dar are altceva...e tot rau si nu cumpar...

 cumpar gem care primul ingredient e fructul respective...apoi al2-lea fiind zaharul compar borcanele si cumpar care are mai putin zahar. dar fara zahar de loc ...nu imi imaginez dulceatza, deccat daca are altceva.

 

si eu am facut ieri clatite...yum, yum!

 

cind fac ceva dulce, prajitura in tava , furseccuri...de obicei impart cu altcineva, vecin, doamna lui willy...si ne mai ramine si noua pt cciteva zile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...