Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetarul merge mai departe!


Recommended Posts

Am un borcan de magiun din Romania, no sugar added, importa cineva de-aici, magiun de prune de Topoloveni, scrie la ingrediente: plums. Cica pentru 100 de grame de magiun s-au consumat 500g de prune. Wow! In orice caz, e super bun, da' super bun. Il mincam cu o economie fantastica :) Si o sa mai comand, chiar e bun.

 

Am constatat cu stupoare ca cranberries-urile mele uscate (care fruct chiar nu stiu daca se cheama cumva pe romaneste) pe care il maninc eu in nestire are "sugar added". Bei, si cu cita incredere il puneam in oatmeal-ul copiilor! (nici oatmeal nu stiu cu ce corespunde, fulgi de secara?)

 

E buna discutia asta, mi-a murit bateria la telefon trei ore cit am colindat parcurile cu copila sa profitam de dintii aia din soare de care zicea si Aq. (adica ea s-a jucat cu prietena ei si eu am stat ca musca si-am citit DC si altele) si nu mai aveam mare lucru de citit asa ca m-am apucat sa citesc eticheta de pe ceva prajiturica care-i pe-aici prin toate boite-a-lunch-urile copiilor... OMG! Gata si cu asta. Intrebarea e: cu ce inlocuiesc?

 

Am uitat a va zice, noi mincam multa chia, adica prin orice oatmeal si chestii viscoase, in care se pierd bobitele alea, mai punem un pic. Mai mincam seminte decorticate de cinepa (hemp hearts) - de se uita colegii in salata mea si zic ca iar ma droghez LOL Daca chia nu-mi place, de fapt ma deranjeaza cum se umfla bobitele si pe urma imi ramin intre dinti si ma lupt cu cite-o viscoshenie de-aia de consum un rol de ata de dinti!, inima asta de cinepa imi place teribil, are un gust tare bun! 

 

Am incercat in - praf, seminte, ulei - nu ne-a placut, avem o punga cu seminte de in risnite, si organic pe deasupra, guess what? Il oblig pe colegu' sa manince, el a vrut sa guste, la cit a costat, amu' s-o manince!

 

Colegu' mai are citeva obsesii, in fiecare zi baga o linguroaie de ulei de masline cu curcuma, mie mi se ridica stomacul in esofag numai cind imi imaginez gustul, in fiecare zi maninca blueberries (astea-s afine, iaca stiu :) ) si in fiecare zi bea ceai verde.

 

Ne obliga sa luam vitamina D, iar el inghite tot felul de extracte de simburi de strugure si extracte de brocoli nu-s cum (intr-o vreme isi lua seminte si il germina si minca, ba ne obliga si pe noi sa-l mincam) si alte extracte si tincturi care costa o avere, cind se duce la magazinul ala naturist de care zicea Fleurdelise parca-i Craciun si ziua lui in acelasi timp!

 

Singura mea obsesie e inghetata! :)

 

Simonna

 

PS Laura, ai fost dementiala cu "clatitele in context", ca sa nu zic ce bine arata! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 636
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu nu am reusit sa citesc ce ati scris ieri si azi dar recuperez maine.

 

Am intrat sa pun niste poze ca de pe tel nu pot.  Visul din vara asta a  lui Tudor a devenit realitate si a participat la o cursa cu obstacole in noroi.  Va imaginati cam ce fun am avut eu cand am ajuns acasa si a trebuit sa spal hainele ca papucii I-am aruncat de fapt un papuc am aruncat ca pe celelalt l-a mancat gropa cu noroi. 

post-37299-0-66248400-1413166728_thumb.jpg

post-37299-0-18774100-1413166739_thumb.jpg

post-37299-0-89213700-1413166748_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata pinguini

 

Ce bine e sa dormi la tine in pat :-) am dormit neintoarsa...acum ma pregatesc de munca...si am asa un chef...noroc ca am citit zilnic mesajele (avem un app folosit, se cheama good for enterprise...iti poti citi mesajele pe orice telefon si tableta android, plus iphone si ipad...destept app-ul asta...pe mine ma avantajeaza cand astept un raspuns urgent...ca daca nu vine pana plec acasa, il citesc cand ajung...asa ca mi-am facut curat in mesaje, azi am doar de rezolvat cateva chestii).

 

Azi ii fac copilei salata de vinete (le zice de-alea verzi :-) )...si ciorba de dovlecei...

 

O zi cu soare va doresc !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cranberry - sunt merisoare

Oatmeal - fulgi de ovaz

 

Exista retete pentru gem, magiun fara zahar. Mai ales cel de prune. Prunele sunt dulci au destui carbohidrati care sa le sigure un gust perfect.

Pur si simplu se fierb ore bune in apa in loc de a sta cu zahar pentru a-si lasa zeama lor.

=====

Carbohidratii sunt glucidele. Zic asta ca unoeir pe etichete o sa vedeti carbohidrati.

Glucidele sunt zaharuri

Zaharuri = glucoza, fructoza, zaharoza, lactoza, maltoza, amidonul - care prin hidroliza se transforma in glucoza.

 

Necesarul zilnic de glucide pentru functionarea optima a organismului se situeaza intre minim 100 grame si maxim 3-400 grame.

Pentru cei care fac sport necesarul urca pana la la 600 de grame.

 

In general pentru o alimentatie echilibrata si mentinerea greutatii e nevoie de aproximativ 2,5 grame glucide/kg.

Deci daca eu am 70 kg am voie/nevoie sa mananc 180 grame de glucide/zi

 

Cam asa se face o socoteala.

 

Glucidele sunt si ele de mai multe feluri:

glucide (carbohidrati) simple: in produsele pe baza de zahar, in lapte, iaurt, fructe. Se digera si se absorb rapid in sange (de aceea un diabetic cu tratament medicamentos mananca o bucatica de zahar atunci cand ii scade prea mult glicemia). Enerrgizeaza organismul dar ii da senzatie de foame - Nu la toata lumea.

glucide complexe: se digera si se absorb lent. Ofera senzatie de satietate. Astea se gasesc in legume si zarzavaturi, leguminoase, oleaginoase, seminte, cereale etc

 

===

 

Zaharul brun are 97,3 grame de carbohidrati / 100 grame. 

5 grame de zahar brun = 4,87 carbohidrati. O patratica de zahar brun = 3 grame.

 

Zaharul alb are 99 grame de carbohidrati / 100 grame

=====

 

Ketchup-ul in general contine in afara de rosii zahar si amidon.  Daca pe el scrie ca are 25 grame  de glucide /100 grame de produs finit asta inseamna ca se pot manca safe 3-5 lingurite.

====

Cam asa se face o socoteala corecta.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum zic de lipide (grasimi).

 

Pe parcursul digestiei si absorbtiei intestinale lipidele se desfac in aicizi grasi si glicerol (care e o glucoza). Asta mi-a explicat mama mea, diabetica, careia ii creste glicemia daca mananca grasimi. 

 

Interesant este ca la nivel gastric ttransormarile grasimilor (a caror transformare se petrece la nivel de duoden la persoana adulta) sunt ca si inexistente cu o singura exceptie: copiii.

Copiii (pana pe la 10-12 ani) poseda o enzima care scindeaza grasimile din lapte si oua la nivel gastric. De aceea nu este gresit daca un copil mananca multe oua.

====

 

Pe scurt vroiam sa spun ca si grasimile astea aduc un oaresce aport de glucoza in sange.

 

Mai mult nu stiu.

 

Stiu doar ca o alimentatie echilibrata bio sau nu face minuni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata tuturor

 

Am un borcan de magiun din Romania, no sugar added, importa cineva de-aici, magiun de prune de Topoloveni, scrie la ingrediente: plums. Cica pentru 100 de grame de magiun s-au consumat 500g de prune. Wow! In orice caz, e super bun, da' super bun. Il mincam cu o economie fantastica :) Si o sa mai comand, chiar e bun.

 

 data viitoare incercati-l si pe cel de la Raureni, e tot asa, facut doar din prune, fara zahar adaugat. si e la cam o treime din pretul celui de Topoloveni.

 

Viviana, sa stapaniti sanatosi pisuna!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza!

 

Ca aport de vitamine, minerale, grăsimi, glucide, lipide, ce vreți voi din astea, nu e absolut nicio diferența intre alimentele bio si cele ne. Diferența o fac chimicalele, antibioticele, hormonii. Atat.

 

Ella bine ați ajuns cu bine!

 

Nu mai stiu ce voiam sa spun. Va doresc insa o săptămana prolifica!

 

Is in pauza de cafea, sunt suparata ca deși am zis celui care face schema, am zis si șefei care mi-a zis ca ce bine am facut ca i-am spus, sunt in continuare mai mult pe prelevare de sange. Si nu mai vreau. Nu sunt asistenta, am facut scoala sa lucrez in laborator. Azi am fost cat pe ce dimineata sa sun si sa spun ca sunt bolnava. Numai sa evit ziua asta. Supărarea asta ma afectează in munca. Si nu imi place. Miercuri am ședința particulara cu șefa. O sa ma plâng iar. Daca nu se schimba nimic, o sa încep sa lipsesc. O sa fac greva. Nu e bine, nu e genul meu, dar sănătatea mea e mai importanta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am descoperit o comoara. Cel putin pentru Iana, e o comoara. 

  • Cu ajutorul acestui kit copiii vor invata despre PH ul solutiilor, despre fenomenul de efervescenta, despre indicatori de culoare pentru stabilirea PH-ului.

edit: se gaseste si in Romania

post-1306-0-93830100-1413191344_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata pingunici!!!

 

Am absentat motivat,motivata de 15 kg de gogsari si 22 kg de rosii  [:-)))] .

 

Duminica e imposibil sa ma ating de pc sau laptop ,prea multi interauti pe mp.

 

Oana din pacate medicii nu-i dau prea multe sanse lui R se pare ca iau fost afectati si rinichii si chiar daca va trai nu va fi departe de stadiul de leguma.

 

Roman fluviu am citit despre mancare sanatoasa [flo2]  eu nu pot spune decat ca ma straduiesc pe cat posibil sa controlez ce mancam in cea mai mare parte facand in casa tot ce se poate face,avand fixuri cu privire la locatiile si persoanele de la care achizitionez,cam atat.Ma straduiesc cat pot insa fara a face o obsesie din asta.

 

Mai departe de pag 33 nu mai functioneaza forumul asa ca voi reveni cu completare la mesaj  [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vivi - am dat like ultimelor doua mesaje ale tale, nu numai pt informatia pe care ne-o pui la dispozitie, ci si fiindca  sunt perfect de acord ca o alimentatie echilibrata e cheia unei vieti sanatoase.  Zaharul si grasimile, in cantitati mici spre moderate,  nu sunt chiar bau-bau-ul alimentatiei sanatoase. 

 

Andra - ce rau imi pare.  De cand am citit despre baiatul acesta, ma tot gandesc la el. Ce disperare a fost in sufletul lui!  Si ma tot gandesc cum sa facem sa-i pregatim pe adolescentii nostri sa nu recurga la gesturi extreme cand au cate un esec in dragoste,  un esec scolar, sunt bully-ed sau mai stiu eu ce ii poate duce la disperare. 

 

Mamicilor de adolescenti,  cum ati facut sa ramaneti si voi cu mintea intreaga si si adolescentul sa se dezvolte armonios inainte de a-si lua zborul din cuib?   

 

Ceva sugestii de carti pt parintii de adolescenti aveti?  ceva care sa ne ajute pe noi, parintii, sa-i intelegem si sa-i ajutam in marea lor trecere spre maturitate...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...