Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetarul merge mai departe!


Recommended Posts

aqai, eu ti-as recomanda sa iei 2nd opinion.

din proprie experienta si din povestirile altor mamici(caresigur nu mint)...sunt dentist care spun ca au copiii carii si dde fapt nu au de loc.

nu stiu daca tu ai citit subiectul care l-am scris in urma ...despre ce am patit cu dentistii.

si nu vorbesc dde dentisti de free clinics...vorbes de dentisti unde dai bani grei , zone bune...si tot ai surprise.

 

William ar fi avut dintii din fata cu plombe pt carii inexistente....la fel si eu as ffi platit bani inutil tot pt ccarii inexistente.

 

alte mamici , la fel le-a spus ca au copiii lor carii, ca nu se vad ochiometric dar chipurile sunt pe xray...si de unde cand au schimbat dentistul...nu era absolut nici o carie..

Imi cer scuze ca iar patinez pe ghetar...

Michelle, adica la x-ray apar carii care nu exista? Asta ai vrut sa zici? Peste cateva zile merg cu fiica mea la dentist pentru ca, desi la prima vedere nu avea nici o carie, la x-ray s-au vazut cateva. Dentistul mi le-a aratat pe monitor, arata ca niste pete inchise la culoare sub suprafata dintilor. Tu le-ai vazut la monitor pe ale fiului tau?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 636
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salutari! 

 

 

Eu astept povestile detaliate despre Paris de la d-na Roxana. Aloo, doamna! [:D]

 

karula, frumoase foc fetele tale si super activitati practicati si voi! [pup]

 

Oana, f. tare feciorul tau! Bestiale poze! [:D] Cam ce temperatura era afara ? 

 

Eu la discutia despre zahar nu ma bag. Stiu teorie multa, dar practica nu imi iese. La noi in casa se mananca si biscuiti si napolitane si jeleuri si ciocolata ... iar vara avem cutii de 1kg cu inghetata in congelator mereu. Prajituri eu nu fac ca nu ma pricep si nici nu imi place (mai invart niste branza in aluat foietaj si fac pachetele cu branza sau strudele), doar clatite mai compun, dar cam rar.  Am din fericire surse de legume , carne, lapte si oua de la "mama lor", neprocesate, nehormonate, dar cumparam si din supermarket, ca asta-i treaba, sursele naturale nu sunt inepuizabile [:(] .   Speram sa supravietuim, intr-un fel sau altul ... 

 

 

Sambata sotul meu harnic si priceput la toate (de care da, sunt cam mandra) a terminat de construit acoperis la terasa ce am betonat-o in primavara. Eu am gradinarit putin cu copiii, am pus niste bulbi de flori. Am in plan sa bag si niste usturoi si ceapa in gradina, sa avem in primvara 2-3 randuri, de o pofta [:)].  La noi e soare si cald, padurea are culori superbe, numai chef de scoala/serviciu nu avem ... 

 

Las 3 poze cu terasa, daca tot am zis de ea.  

post-8889-0-64508900-1413200384_thumb.jpg

post-8889-0-97673100-1413200387_thumb.jpg

post-8889-0-63288000-1413200404_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si de la mine!

Foarte interesante discutiile voastre cu mancarea...tot cu mancarea...

Eu recunosc ca am alte criterii pentru hrana sanatoasa si de aia nici nu prea stiu in ce categorii se incadreaza principiile mele, insa ceva comun tot am cu toata lumea, adica spun ca nu mai merge cu excese. Da, nu mai merge, pentru ca a mers, cand esti tanar si sanatos organismul "inghite" multe de la noi...si nu ma refer doar la mancare.

Asa ca vrei nu vrei tot la atentie marita ajungi, ca incep sa protesteze ba ficatul, ba stomacul ba inima; important este sa te prinzi de asta inainte de a declansa vreo greva cele afectate, ca organele astea nu stiu ca daca se opreste unul, nici celelalte nu mai merg [:)]

Ma intereseaza mai putin ce mananca animalele asetea de le mananc eu, atata timp cat nu-s chimicale, ca degeaba nu mananc eu chimicale daca animalele alea sunt imbalsamate. Dar daca e ceva natural, atunci e bun. Probabil ca pe principiul asta merg si cei cu cafeaua aia Luwak parca, adica un caca spalat de pisica cu ceva urme de cafea. Dar daca e scumpa, merge.

Pe mine ma enerveaza faptul ca nu-mi mai pot controla bine greutatea, aici simt ca ceva functioneaza prost. Adevarul e ca nici nu trebuie sa fii vreun savant sa stii ce trebuie sa faci, doar ca scuzele sunt mai facile. Am constatat ca, fata de alti ani, mi-am pierdut supapa de inchidere, adica nu mai stiu cand sa spun stop la mancare. Sau banuiesc cand e momentul, dar n-am chef sa ma opresc.

Dupa care ma enervez.

Nici nu v-am mai zis ca sunt pe o dieta, impreuna cu Tora, nici nu conteaza ce dieta ca eu si-asa nu cred in ele, dar ceva trebuia sa incep ca sa ies din ritm. Parca-parca sunt si lucruri bune, o sa va povestesc de ele cand imi ating macar un obiectiv (primul este scaderea sub suta).

Asa ca mancarea este foarte importanta, insa eu sunt bulversat de stirile contradictorii despre cercetatorii astia care tot descopera cateceva. Ceva ce musai au descoperit anterior si acum nu se mai potriveste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei, si eu stiu ca dimineata creierul are nevoie (chiar si la noi) de ceva dulce, asta e cea mai facila metoda de a-l da jos din pat. Unii oameni nu mananaca dulce, ca fac carii sau le creste glicemia, dar altii nici nu se spala pe dinti si nule creste nimic. Cred ca moderatia ar fi buna din copilarie...dar daca nu ai parinti ca aqai nu vad cum sa lasi deoparte o bucata zdravana de cioco buna, sau sa mananci cumpatat. Eu cumpatat la ciocolata nu am fost si cum intr-o anumita perioada ciocolata aia buna nu era sau era rara, ma multumeam cu cea ungureasca pentru ca nene, era dulceeeee.....

La ciocolata nu sunt cumpatat nici acum. Doar ca m-am invatat sa fug de ea sa nu ne intalnim prea des. Dar cand ne intalnim...e jale!

Agricultura sau macar gradinarit fara nici un strop de solutie nu prea mai exista nici in curtea proprie. Sigur ca exista mai multe metode, ingrasatul cu balegar animal si (cine are "stomac") rahat uman (ca balegar uman nu-mi vine sa zic), solar cat mai simplu, sa nu ploua direct pe planta, udat cu picatura, fugarit gandacii de Colorado si stransi cu mana, jumulit buruieni cu mana in jos si fundul in sus. Insa ideea este ca trebuie sa faci asta nonstop, sa fii pe faza, o singura neatentie si totul e compromis. De aceea mai inchizi ochii la unele chestii, adica mergi la esential mereu si la detalii cat poti.

Pe aici se descopera mereu ca pe etichete scrie bio si de fapt nu-i asa, o singura hotie sa vezi si gata, ti-ai pierdut increderea. Asa ca cine are o tzara sa aiba regulat mancare sanatoasa cat de cat este castigat, ca e si buna, nu numai sanatoasa.

Sanatoasa? Pai saci d-aia cu concentrate stau pe orice sant de oras de provincie. Le pui in tava la oratanii sau animale si le mai pui si apa multa. Si tu cumperi...ca-i de la tara...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

simonna, soarele ala al nostru s-a imblanzit la amiaza si am fost si noi la plimbare, precum  familia Karula cu zanlele, care sper ca au venit acasa fara capusi de data asta.

 

Noi nu am vazut castele insa, ci am gasit 2 soiuri de omizi, un sarpe mic si o calugarita-praying mantiss. Si copiii si-au gasit niste busteni pe care i-au facut bazookas si le-au carat cu ei in spinare 4 km ne-am prapadit de ras. Dl aqai le-a zis ca daca ajung cu bustenii pana la masina, ii lasa sa ii ia acasa. Vorbim de minim 4-5 kg de busteni. Mare fericire pe capucurile lor.

 

oana, ma bucr ca si-a vazut Tudor visul cu ochii! Mai vrea la alta cursa cu noroi?

 

mihaela suedia, welcome back!

 

rufus, nah ca am ajuns si etalonul mamei care pazaste ciocolata cu biciul! Spor la dieta si tie si Torei, sa va iasa cum v-ati propus.

 

carmen, e bine ca eric vrea lapte de orez. Eu l-am cam eliminat din frigider, reusesc sa-i pacalesc si cu saptamanile. Le dam ceai in schimb si a reinceput sezonul de sucuri. Ananas, mere, portocale, morcovi si pt noi si sfecla. Ei nu servesc:(

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rufus, nah ca am ajuns si etalonul mamei care pazaste ciocolata cu biciul! Spor la dieta si tie si Torei, sa va iasa cum v-ati propus.

 

 

 

Ei...tu esti mai multe etaloane intr-o singura mama [:)]

Glumesc. Dar stiu ca perioada asta cu copii mici este singura in care poti sa le creezi deprinderi avand si controlul asupra lor. Dupa e mai greu, adica e chiar imposibil de controlat, deci se aleg cu ce au invatat pana atunci.

Asa ca parintii sunt intotdeauna sperietori pentru copii, orice ar face.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am perioade ( rare, o data la cateva luni) in care simt acut nevoia sa mananc dulce. Atunci mananc o amandina, o savarina si un cremsnit. Ca sa le stabilesc ordinea joc " an-dan-dez". Apoi am perioade lungi in care nu mananc nimic dulce. Am in casa cutii de bomboane incepute de o luna, la frigider.

Vad ca si Adi e ca si mine, nu cere decat rar dulce. Si ii dau exact ce si cat vrea, ciocolata sau miere sau placinta sau orice. Evit prajiturile astea preambalate, cu termen mare de valabilitate.

Asa stiam si eu ca "dulcele" primit dimineata ajuta buna functionare a organismului. Copilului ii dau dimineata micul dejun dulce: ori ceai cu miere + placinta , biscuiti ori cacao cu lapte plus placinta, chec , biscuiti.

Carii ? la 7 ani are 2 carii, una tratata si astupata si una recent "descopertata" de plomba cu ajutorul ciungii.

A tras la greu din biberon pana pe la 3 ani jumatate. Se spala pe dinti inainte de somn si apoi bea laptele. Stiu, total neindicat . Insa n-a avut probleme cu cariile pana acum. Zic eu ca e in grafic.

 

Laura, terasa aia o vad rosie . Cum v-ati propus s-o vopsiti ? Exista si grund rosu.

 

Viviana, cred ca m-ai convins si pe mine sa adopt o pisica. E superba !

============

 

Am finalizat zacusca, e la borcane deja.

4 borcane de ciuperci si 6 cu vinete. Adi mi-a dat nota -10, cica 10 are numai mamaie ( mama mea), ca are mai multa experienta. La mine a fost prima sarja ever.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vivi - am dat like ultimelor doua mesaje ale tale, nu numai pt informatia pe care ne-o pui la dispozitie, ci si fiindca  sunt perfect de acord ca o alimentatie echilibrata e cheia unei vieti sanatoase.  Zaharul si grasimile, in cantitati mici spre moderate,  nu sunt chiar bau-bau-ul alimentatiei sanatoase. 

 

Andra - ce rau imi pare.  De cand am citit despre baiatul acesta, ma tot gandesc la el. Ce disperare a fost in sufletul lui!  Si ma tot gandesc cum sa facem sa-i pregatim pe adolescentii nostri sa nu recurga la gesturi extreme cand au cate un esec in dragoste,  un esec scolar, sunt bully-ed sau mai stiu eu ce ii poate duce la disperare. 

 

Mamicilor de adolescenti,  cum ati facut sa ramaneti si voi cu mintea intreaga si si adolescentul sa se dezvolte armonios inainte de a-si lua zborul din cuib?   

 

Ceva sugestii de carti pt parintii de adolescenti aveti?  ceva care sa ne ajute pe noi, parintii, sa-i intelegem si sa-i ajutam in marea lor trecere spre maturitate...

Nasuc, aceleasi dileme si frici am si eu. E plina presa de adolescenti ce-si iau viata pentru te miri ce. Nu pot decit sa ma rog sa trecem cu bine peste perioada asta. N-am nici sfaturi nici sugestii din pacate, experienta mea nu e prea vasta momentan, dar mi-ar place sa aud ce au altii mai experimentati si mai intelepti de spus.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...