Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetarul merge mai departe!


Recommended Posts

Si alta chestie interesanta (sunt nevorbita!) pe care eu insa nu o aplic dar care m-a pus pe ganduri:

 

What can I learn right now in just 10 minutes that could be useful for the rest of my life?

 

"The ultimate life hack: There is one thing that can be easily learned in five minutes (literally the time you spend reading this answer) that can have a profound impact on your life, and the lives of your children or students. It’s called the “Growth Mindset” and it’s simple, powerful, and backed by a vast body of scientific research.

I have lectured at universities, I’ve hired and managed more than 20 people, and I have children of my own. And in my own work as a teacher, parent and and manager of employees, I see these two mindsets play out starkly every day!

In a series of experiments, Stanford researcher Carol Dweck divided students into two groups and gave them relatively easy math tests. After the students did well on the tests, half of the them were praised for being naturally clever or gifted, and half were praised for working hard. After those conversations, they were given harder math tests. The ones who were praised for working hard performed dramatically better on the more difficult exams.

Students who are praised for effort quickly adopt what Dweck calls a “growth mindset.” When they face more difficult problems they think “hard work got me this far, so I just need to work a bit harder and I will figure out these questions too.”

Students who are praised for being clever adopt a destructive internal narrative. They think “Perhaps I’m not that clever after all, since I can’t figure out these harder questions.” So they quickly give up. Or worse, they see the hard questions as a threat to their self-esteem, and develop the dangerous habit of avoiding any situation where they might be wrong. (e.g. Any situation where they might learn something new!)

So what can you do? If you’re a parent or teacher, praise effort rather than innate ability. And for yourself – ascribe your own success to effort and tenacity rather than innate ability. Really believe that your successes are a result of your efforts rather than purely some innate gift.

It really is that simple!"

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 636
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Laura, copiez aici, integral ce hrana mi-a recomandat.

1.      Eu recomand mancare premium uscata (bobite) pentru a mentine puiul sanatos, disponibil tot timpul. Intre marcile preferate, Taste of the Wild, Applaws, Acana, Orijen, s.a.m.d. Va rog sa nu dati mancare uscata ce nu se incadreaza in aceasta categorie. Aduceti-va aminte ca ceea ce economisiti la mancare veti cheltui cu medicul veterinar Daca producatorul diferentiaza intre mancare pentru pui si pisici adulte, atunci puiul trebuie sa manance mancare pentru pui (kitten) pana la 10 luni, apoi trecut pe mancare pentru pisici adulte. Pisicile adulte castrate au nevoie de mancare superpremium. Daca dati din marcile de mai sus, atunci nu va trebuie mancare specializata pentru pisici strerilizate decat in cazul dezvoltarii unor afectiuni. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai viviana, nu te speria, te asigur ca nu este chiar o corvoada pisica...

Instructiunile sunt bune la inceput, dupa aia pisica va face oricum ce vrea si ii va placea partial ce ti s-a recomandat. Daca mananca bine (calitativ) si are conditii bune de igiena, e greu de crezut ca pateste ceva, indiferent ce rasa este. Desigur, pot exista cateva puncte diferite intre rase...dar nu cred sa fie o problema.

Dar cu deparazitatul asta intensiv....no way! Nu mi se pare ca e ok.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, mi-a facut detartraj ultrasonic apoi air-flow + periaj.

Air-flow-ul asta e o procedura de igienizare si indepartare a petelor de nicotina, cafea, alte alimente ce coloreaza inclusiv a placii bacteriane.

Din nefericire proiecteaza un jet de particule cu continut ridicat de bicarbonat de sodiu si apa - ceea ce te face sa vrei sa vomiti instantaneu.

 

Insa, acum efectiv imi simt gura ca noua.

Deci nu e o albire propriu-zisa.  Nici nu vreau dinti mai albi decat sunt ei naturali si nici nu puteam avea asa ceva pentru ca puntea este facuta in culoarea naturala a dintilor.

 

Una peste alta, chiar daca a durat atatea luni (mare parte si din cauza mea) si atatia bani sunt foarte multumita. E un loc unde am ajuns sa ma duc cu placere.

Oh, ce fain. Astia aici la mine in oras, de-abia au depasit stadiu de dalta si ciocan la scosul pietrei de pe dinti! Ce air-flow, nici vorba si e un dentist privat, dar nu le au cu asta. La tratamente de dinti sint buni. Ca sa nu mai spun ce dureros e detrartratul asta, cit singe curge, e pericol. De albit dintii, sint cabinete in Londra, ti-i face cu laser dar costa 300-400 de lire, nu cred ca merita, numai ca sa aiba "baba" dinti albi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, eu am avut parte de acelasi tratament, in provincie. Nu stiu in ce provincie mergi tu.. dar cred ca sunt sanse sa gasesti daca e un oras cat de cat mare. Nu am avut niciun disconfort la air-flow, cel mai probabil ca tine de persoana [:)]

 

80 lei a costat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pisica?! normal ca ma bag.

 

repet, tot ce zic eu e "cules" de pe un forum pe care scriau crescatori de pisici de rasa (alaturi de proprietari de tomberoneze, fireste [:)] )

 

ce nu se potriveste cu instructiunile Vivianei:

 

- si eu folosesc Stronghold. din ceea ce stiu eu, picatura aia pusa dupa ceafa face SI deparazitare interna. deci eu, de ani de zile, nu mai folosesc altceva. in primele luni am folosit Cestal, ca inca nu stiam pe ce lume sunt. daca il folosesti, ATENTIE la doza.

 

- de acord cu ideea ca pisicile de apartament nu au nevoie de atata deparazitare ca cele care bantuie; nu-s insa de acord cu "deloc". crocobaurii sunt pretutindeni, si ii putem aduce si in casa. asa ca acum le administrez Stronghold o data sau maxim de 2 ori pe an. ce ti s-a recomandat tie mi se pare exagerat, mai ales ca vorbim de o pisica de crescatorie. ale mele au fost adunate din strada (mai ales Maxy), si tot n-au necesitat atata deparazitare. toate astea actioneaza asupra ficatului, inca mic si amarat. ii poti da si Liv 52.

 

- chestia cu laptele e partea mea preferata [:)]  mor de ras intotdeauna cand o vad/aud undeva.

 

cand l-am luat pe Maxy, cred ca prima mea intrebare a fost ce puii mei beau pisicile, ca ii pusesem si lapte, si apa, si mi se parea ca nu se atinge de nimic! mi s-a spus sa le las pe amandoua si sa stau calma, cand ii e sete o sa bea.

 

si a baut. lapte! de apa nu voia sa se atinga.

 

dupa vreo luna jumate am luat-o pe Mianna. ea a ales apa. de lapte nu se atingea.

 

pana la un an a ramas asa: Maxy numai cu lapte, Mianna numai cu apa. din cand in cand de curiozitate mai gustau din celalalt castronas si faceau cah [:-)))]

 

dupa un an, treptat, au inceput sa bea din amandoua. si asa a ramas si acum - beau si apa, si lapte.

 

no, conform acelei minunate teorii inseamna ca io n-am pisici, nu-i asa? [fri]

 

- cu mancarea premium sunt de acord si o recomand. hrana umeda o data pe zi??? ar fi in extaz ale mele daca as primi asemenea instructiuni [:)]  din pacate, ele au primit-o cand erau mici saptamanal (o conserva pentru amandoi), apoi oarecum lunar, si acum o primesc in zi de sarbatoare. oricum, consider ca zilnic e prea mult - poate fi aproape satula de la mancarea umeda, si sa faca mofturi la cea uscata. la mine se mai pune si problema deplasarilor, si am vrut sa fiu sigura ca le pot lasa linistita singure cateva zile cu mancare uscata la dispozitie. plus ca o consider un beneficiu pentru dentitie.

 

- "Daca dati din marcile de mai sus, atunci nu va trebuie mancare specializata pentru pisici strerilizate decat in cazul dezvoltarii unor afectiuni." nope. in cazul unor afectiuni se da mancare specifica pentru acele afectiuni, nu mancare pentru pisici sterilizate (pt piele sensibla, pt pietre la rinichi de diverse tipuri - sper sa nu fie cazul niciodata). mancarea pt pisici sterilizate e pentru cele fara afectiuni.  

 

- ce ar mai fi trebuit sa adauge (sau poate a facut-o, nu stiu daca ai scris tot) - nu dulce! le poate face foarte rau. si nu ceapa [:)]  (asta recunosc ca nu mai stiu exact ce le face, oricum nu le face bine). si nu va mirati, pe Maxy il tenteaza ceapa verde [:-)))]

 

ale mele mai primesc din cand in cand putin unt, sau cate un galbenus crud. nu albus, niciodata! (nici fiert).

 

in ultimul an Maxy a descoperit ca ii plac maslinele. si sa se joace cu ele, dar la sfarsit le mananca, samburii raman perfect curati [:)]

 

daca imi mai amintesc ceva mai scriu.

 

sunt convinsa ca tu iei doar ceea ce consideri necesar si logic din tot ce-am scris.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rall,  [flo2]  multumesc mult. Merg in Iasi. O colega a avut airflow si singurul discomfort a fost ca au facut-o alba din cap pina in picioare, cu nu stiu ce substanta, inclusiv pe par. Dar s-a scuturat si a fost ok. Depinde de persoana. Eu is cam gretoasa din fire, nu m-as mira sa-mi vina reflexul [vom] !!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am oprit la ziua a 15a din pacate. Eram prea obosita seara si n-am mai reusit sa ma tin de program :(. Oricum a fost fain.

 

Oricum ai facut probabil mai mult decat oricare dintre noi [pk]

Cred, mai mult decat mine cu siguranta.. dar o sa mai fac [:)]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inca ceva important: cand pisica necesita vreun tratament, ATENTIE: o consideram ca un copil. adica orice n-am da unui copil, nu dam nici pisicii, sub nicio forma.

 

unii veterinari nu stiu asta. mie mi s-a prescris la un moment dat Penstrep. care era penicilina + streptomicina.

 

nu stiu cate dintre voi stiti ca streptomicina nu se da la copii, poate avea efecte adverse renale si auditive (adica poate duce la insuficienta renala, si la surditate). si acelasi lucru s-ar intampla la pisica.

 

(din pacate nu doar ca veterinarii nu stiu asta, dar am intalnit si copii afectati de asemenea tratamente; acum, in zilele noastre, mult timp dupa ce aceste efecte adverse au fost confirmate...)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...