Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetarul merge mai departe!


Recommended Posts

Coca, noi am inceput tenisul, prima si prima data intre 7 si 8 ani … L-as recomanda totusi dupa 9 ani ...

 

Cred ca a fost cam devreme la noi, dar nici nu au invatzat prea multe … doar sa aiba sensul mingiei, sa fuga dupa ea si s-o loveasca din mers (indiferent unde) si sa invete pozitia corecta. Dar trebuie lucrat permanent, ca orice alt sport, altfel progresele sunt mici. Eu iarna nu i-am dat, mai mult vara …desi imi place foarte mult, culmea ca si lor, nu mai am efectiv loc printre hockey, gimanstica, si soccer travel. Nici macar in timpul saptamanii - Alex are trei antrenamente pe saptamana de soccer si clasa asta a 4 a, ori e mai grea, adica cu mai multe teme, ori creste el si devine mai nesimtzit cu ele …

 

Sa vedeti ce am patit cu el in weekend … le da acum si tema pe weekend, sa citeasca o revista (ha, ha) si un test cu multipe choices cu intrebari din diverse articole din revista. Testul are vreo 4 pagini, fatza-verso, adica trebuie sa citeasca frate atent toate articolele din revista. Prima saptamana, isi face tema vineri, din avion. Eu nu o corectez – ia la tema 75%. Foc am luat, SPUME si FOC, amandoua la gura mea [fri] . Cum mai copilule sa iei la TEMA 75%, cand ai avut 3 zile sa citesti o fucking revista de 6 pagini [smulgpar] ???

 

A doua saptamana, isi face tema sambata, ca cica vinerea e oboist [:-@] . Sambata cica nu ar fi obosit dupa hockey la 6:00 AM, soccer dupa amiaza si alte iesiri cu familia. Il amenint ca nu i-o verific …vine cu 87% - iar SPUME SI FOC tot la gura mea.

 

A treia saptamana si-o face inapoi vineri, dupa ce ii tin o sedintza educationala CALMA, cum ca tema, adica ce nu ii place, se face prima ca sa aibe joaca, TV si sporturi pe doua zile … mai intai se da obosit, apoi o invidiaza tare si cu ura pe sora-sa ca ea de ce nu are teme, apoi se aoleste - aoleu viata lui, de ce toate necazurile pe capul lui, nimeni nu il intelege ca e obosit, are tot timpul din lume …etc, etc. In final o face … tot in final, sar si eu sa o verific, ca aparent este nevoie. Gresise cam un sfert din intrebari, nu ca ar fi cine stie ce filozofie, dar trebuie sa CITEASCA si sa raspunda la intrebari … ii dau tot weekendul liber …ia/luam luni 95% [:)] . La naiba, era gresita o intrebare, gresita de el si “corectata” de mine. Ar cam trebui sa imi reduc din pretentii, ca apparent nici eu nu sunt in stare sa iau un 100% in clasa a 4 a.

 

Vinerea trecuta, cand au avut weekend lung ca a fost Columbus, nu stiu ca ii vine Cruellei si le spune ca cei care au luat A la revista de saptamana trecuta, nu trebuie sa mai faca tema cu revista de saptamana asta . Fiu-meu are un moment de stralucire si in pofida notei A luata, ii cere lui Cruella tema. Cruella da pe spate, il asigura ca nu e nevoie sa o faca, fiu-meu se da briliant si responsabil si zice ca lui ii place teribil revista aia (yeah, right !!!) si aduce revista acasa. Povestea ma da si pe mine pe spate, mai ales ca daca nu i-as fi corectat eu tema, sigur nu lua A …insa nu pentru mult timp. Trece vineri fara sa o scoata din ghiozdan. Il las … trece sambata fara sa pomeneasca de ea. Ii aduc eu aminte si incepe sa isi dea arama pe fatza – ca de fapt nu trebuie sa o faca, ca Cruella i-a spus ca nu e obligatorie … incepe sa imi fiarba sangele. Ne contram putzin, eu de mai de sus, el de mai de jos, si sub presiune, zice ca isi face tema duminica. Ne culcam sambata prieteni. Duminica, trece pe langa ghiozdan ca si cum nu ar fi acolo …Pe la pranz asa, incep sa ii aduc aminte. Iar incepe cu jelitul, ca ce viatza are el, ca de ce sa faca daca Cruella i-a spus sa nu, ca si ce daca i-a promis ca isi face tema, sigur a uitat ca are 24 de copii in clasa ..etc, etc. In final ii promit ca nu il iau la film daca nu vad tema aia facuta si perfect. Adica sa citeasca pe silabe revista aia pana tine minte toate detaliile. Pufaind de greu, se duce sus si si-o face …

 

 

Intrebarile mele:

  • Halloo, Dna Cruella, WTF is this ? Sa le spui ca e tema dar nu pentru toti ? Si in weekend lung …dar ce, aia cu A nu trebuie sa mai lucreze ?
  • Halloooo, Dnul Alex, daca ai vrut sa te dai rotund in clasa, de ce iti dai cu tifla in cap acasa si decizi sa te duci cu tema nefacuta ?
  • Pana cand sa iti controlez eu temele ? Si pana cand sa stau eu la maretzul fund al Dumnealui sa-i dau bice, ca sa se miste
Asa patziti si voi la lectzii, bagati carbuni la fundul lor, verificati temele ?

 

P.S. Mentinez ca chestia asta nu se intampla in anii anteriori … mereu isi facea lectiile primele, e drept ca erau mai usoare si mai putine … de multe ori le facea in drumul dinspre scoala spre casa, in timp ce mergea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 636
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

In alta ordine de idei,  sa vedeti ce s-a intamplat ieri ….

 

Ma suna barbatul la serviciu( el a stat acasa de Columbus) sa imi spuna ca cineva a intrat in garaj si mi-a furat bicicleta …

Usa garajului era deschisa pentru ca barbatul taiase iarba in fatza, apoi s-a dus in spate, apoi a facut hamburgers pe gratar …deci era cand inauntru cand afara din casa, cand in fatza, cand in spate …

Bicicleta mea era fix in fundul garajului, sprijinita de bicicleta lui …cele ale copiilor, erau mult mai accesibile, ca erau sprijinite de paretele lateral … e clar ca hotul avea nevoie de o bicicleta mare si nu de copil, si probabil ar fi luat-o pe a barbatului daca ar fi putut sa o scoala de sub a mea. Si la a mea a avut ceva probleme, ca a rascolit niste chestii de acolo din fundul garajului care erau sprijinite de ea …de altfel, asa a si observat barbatul ca imi lipseste bicicleta, pentru ca erau niste chestii daramate in spate. Initial a crezut ca o fi intrat vreun animal si apoi a vazut ca lipseste ceva …

 

Intamplarea in sine nu are o valoare financiara foarte mare – bicicleta mea era una ieftina, veche si cu probleme la ghidon … Imi da totusi de gandit.

Ce tupeu sa ai, sa vezi masina pe driveway, deci clar cineva e acasa, garajul deschis, sa intrii pana in fundul lui, sa scotzi bicicleta de acolo raspurnand alte chestii, sa o iei si sa pleci cu ea ??? Pai cred ca la fel de usor i-ar fi fost sa intre si in casa, cand toata lumea e afara in spate …

E prima oara cand se intampla asta in 12 ani de cand stam in casa asta …prima oara cand aud de vreun furt in zona. O fi fost vreun copil din asta de liceu …parca imi convine mai mult sa gandesc asa, decat ca a fost un adult pus pe furat …ah, la cateva case mai incolo, era o bicicleta abandonata. Probabil ca i s-o fi stricat lui bicicleta si eu cred ca a supravegheat el casa, n-a vazut miscare in fatza si a decis sa o inlocuiasca pe a lui cu a mea.

 

Barbatul, mai paranoic decat mine, a decis ca de acum inainte nu mai tinem usa descuiata, nici macar cand suntem acasa … noi care cand ne duceam de ex pana la supermarket, nu o incuiam deloc … incerc totusi sa nu devin obsedata de frica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tii, ce de-a romane-ai scris! dar e creepy cu bicicleta. si eu m-as urca pe pereti ac ami s-ar intampla, dupa ce ani de zile nu am incuiat usile ba am mai si dormit din greseala cu garajul larg deschis si nimic nu s-a intamplat.

 

I live in a parallel land.

 

la mine in institutie exista una boala cronica: nimeni nu vine la timp la sedinte. exceptie eu, care mi-am facut "uceniceala" profesionala lucrand la nemti si daca la 9:00 e sedinta eu la 9:00 sunt prezenta.

 

ei, azi la 9:00 inspectie de health and safety. la 9:00 sunt prezenta la locul faptei unde stau singura 10 minute dupa care plec spumegand. nimeni nu ma intreaba nimic de sananate.

 

la 11:00 aveam alta intalnire cu o persoana care trebuia sa fie la inspectia de la 9. intreb, printre altele, casual asa:

ce s-a intamplat cu inspectia de la 9?

pai am facut inspectia, a durat o ora, foarte productiv a fost

daca nu te superi, la ce ora v-ati intalnit?

la 9.

really? Unde?

in locul x. 

pai nu te supara, dar eu am fost acolo de la 9 la 9.10 si nu v-am vazut pe nici macar unul. (eram 6 in comisie)

oh nu, nu imi explic cum, noi am fost acolo la 9.

 

sa tinem cont ca 3 din cei 6 sunt the wors offenederi cu intarziatul.

 

eu ce a mai inteleg? ca nu-mi vine a crede nici cum ca au fost ei toti 6 acolo inainte de 9 si au inceput inspectia fara sa astepte pe toata lumea. ca toti urasc asa de tare sa fie in comisia aia ca se agata de orice scuza sa anuleze intalnirile si inspectiile. si o scuza des folosita in prezent era lipsa unui participant.

 

my bet este ca au inceput relaxati pe la 9.30, asa...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coca, noi am inceput tenisul, prima si prima data intre 7 si 8 ani … L-as recomanda totusi dupa 9 ani ...

 

Cred ca a fost cam devreme la noi, dar nici nu au invatzat prea multe … doar sa aiba sensul mingiei, sa fuga dupa ea si s-o loveasca din mers (indiferent unde) si sa invete pozitia corecta. Dar trebuie lucrat permanent, ca orice alt sport, altfel progresele sunt mici. Eu iarna nu i-am dat, mai mult vara …desi imi place foarte mult, culmea ca si lor, nu mai am efectiv loc printre hockey, gimanstica, si soccer travel. Nici macar in timpul saptamanii - Alex are trei antrenamente pe saptamana de soccer si clasa asta a 4 a, ori e mai grea, adica cu mai multe teme, ori creste el si devine mai nesimtzit cu ele …

 

Sa vedeti ce am patit cu el in weekend … le da acum si tema pe weekend, sa citeasca o revista (ha, ha) si un test cu multipe choices cu intrebari din diverse articole din revista. Testul are vreo 4 pagini, fatza-verso, adica trebuie sa citeasca frate atent toate articolele din revista. Prima saptamana, isi face tema vineri, din avion. Eu nu o corectez – ia la tema 75%. Foc am luat, SPUME si FOC, amandoua la gura mea [fri] . Cum mai copilule sa iei la TEMA 75%, cand ai avut 3 zile sa citesti o fucking revista de 6 pagini [smulgpar] ???

 

A doua saptamana, isi face tema sambata, ca cica vinerea e oboist [:-@] . Sambata cica nu ar fi obosit dupa hockey la 6:00 AM, soccer dupa amiaza si alte iesiri cu familia. Il amenint ca nu i-o verific …vine cu 87% - iar SPUME SI FOC tot la gura mea.

 

A treia saptamana si-o face inapoi vineri, dupa ce ii tin o sedintza educationala CALMA, cum ca tema, adica ce nu ii place, se face prima ca sa aibe joaca, TV si sporturi pe doua zile … mai intai se da obosit, apoi o invidiaza tare si cu ura pe sora-sa ca ea de ce nu are teme, apoi se aoleste - aoleu viata lui, de ce toate necazurile pe capul lui, nimeni nu il intelege ca e obosit, are tot timpul din lume …etc, etc. In final o face … tot in final, sar si eu sa o verific, ca aparent este nevoie. Gresise cam un sfert din intrebari, nu ca ar fi cine stie ce filozofie, dar trebuie sa CITEASCA si sa raspunda la intrebari … ii dau tot weekendul liber …ia/luam luni 95% [:)] . La naiba, era gresita o intrebare, gresita de el si “corectata” de mine. Ar cam trebui sa imi reduc din pretentii, ca apparent nici eu nu sunt in stare sa iau un 100% in clasa a 4 a.

 

Vinerea trecuta, cand au avut weekend lung ca a fost Columbus, nu stiu ca ii vine Cruellei si le spune ca cei care au luat A la revista de saptamana trecuta, nu trebuie sa mai faca tema cu revista de saptamana asta . Fiu-meu are un moment de stralucire si in pofida notei A luata, ii cere lui Cruella tema. Cruella da pe spate, il asigura ca nu e nevoie sa o faca, fiu-meu se da briliant si responsabil si zice ca lui ii place teribil revista aia (yeah, right !!!) si aduce revista acasa. Povestea ma da si pe mine pe spate, mai ales ca daca nu i-as fi corectat eu tema, sigur nu lua A …insa nu pentru mult timp. Trece vineri fara sa o scoata din ghiozdan. Il las … trece sambata fara sa pomeneasca de ea. Ii aduc eu aminte si incepe sa isi dea arama pe fatza – ca de fapt nu trebuie sa o faca, ca Cruella i-a spus ca nu e obligatorie … incepe sa imi fiarba sangele. Ne contram putzin, eu de mai de sus, el de mai de jos, si sub presiune, zice ca isi face tema duminica. Ne culcam sambata prieteni. Duminica, trece pe langa ghiozdan ca si cum nu ar fi acolo …Pe la pranz asa, incep sa ii aduc aminte. Iar incepe cu jelitul, ca ce viatza are el, ca de ce sa faca daca Cruella i-a spus sa nu, ca si ce daca i-a promis ca isi face tema, sigur a uitat ca are 24 de copii in clasa ..etc, etc. In final ii promit ca nu il iau la film daca nu vad tema aia facuta si perfect. Adica sa citeasca pe silabe revista aia pana tine minte toate detaliile. Pufaind de greu, se duce sus si si-o face …

 

 

Intrebarile mele:

  • Halloo, Dna Cruella, WTF is this ? Sa le spui ca e tema dar nu pentru toti ? Si in weekend lung …dar ce, aia cu A nu trebuie sa mai lucreze ?
  • Halloooo, Dnul Alex, daca ai vrut sa te dai rotund in clasa, de ce iti dai cu tifla in cap acasa si decizi sa te duci cu tema nefacuta ?
  • Pana cand sa iti controlez eu temele ? Si pana cand sa stau eu maretzul fund al Dumnealui sa dau bice ca sa se miste

 

Asa patziti si voi la lectzii, bagati carbuni la fundul lor, verificati temele ?

 

P.S. Mentinez ca chestia asta nu se intampla in anii anteriori … mereu isi facea lectiile primele, e drept ca erau mai usoare si mai putine … de multe ori le facea in drumul dinspre scoala spre casa, in timp ce mergea.

 

Da, cosmar curat! Si sa vezi de ce se face mai mare, de ce are teme mai multe si tu ai si 2! Si daca nu te tii de ei, nu-si fac temele sau isi aduc aminte chiar inainte de culcare si fac totul pe graba. Cu al nostru am convenit acu ca e mai mare, sa nu-l mai intrebam de teme, dar daca vine cu note sub A, capata pedeapsa (taierea gadgetelor, se intelege). E munca de sisif neica!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana sa citesc ii raspund lui Rufus:

 

Avem asa:

 

Telekom (fix) abonament de 57 lei in felul urmator:

- pe telefonul fix: 100 minute

- pe Cosmote (mobil) 5000 minute in reteaua Telkom si Cosmote. De pe acest Cosmote nu pot da tele in vodafone sau alte retele mobile. 

 

Vodafone mobil:

Eu am asa: Eu Easy 7 euro - 700 minute/SMS, 70 minute national mobil, Europa fic, Canada /SUA fix + mobil, 25 MB.

Celcesforaie: Eu Easy 7 euro - la fel

Silvia: Easy 9 euro : 1359 minute reta/sms, 130 nationale, 50 MB

====

total: 23 euro adica  vreo 119 lei (TVA inclus). 

Dar aproapee mereu avem depasiri - fie vorbesc cu Celcesforaie cand e plecat, fie depaseste fii-mea. In general factura vine 200 lei. Rar ne mentinem in abonament.

 

UPC - abonamentul 114,98 cu tva inclus, defalcat cam asa:

- Internet: fiber power 150 Mbps

- Televiziune: Digital TV, Maxim HD, Abonamente UPC Digital

- Telefonie*: ALO Oriunde 200

======

total 99.00 lei TVA inclus

 

La asta:

se adauga  37, 99 lei pentru extraoptiuni Mediabox HD, optiune extra canale HD, MAXPAK (ale cu HBO)

se scade: 20 lei, reducere MaxPak 50% si reducere Mediabox/

 

Intr-un final ajungandu-se la 114 lei

 

* telefonul nu l-am folosit niciodata, nu e instalat niciun aparat, nici nu stiu ce numar are.

==========

Ar trebui ca pe luna sa platim toate astea in jur de 290 lei, dar din cauza depasirilor la Vodafone platim cam 350-400 lei
 
===========
 
E nashpa. Is prea multe telefone pentru o familie de 3 persoane.
Dar... UPC nu ofera pachete fara telefon.
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pfuuu, Letitia ...ma si sperii, ma si umplu de nervi pe barbata-meu asta ...bai, nu ar sari si el sa faca o lectie cu ei. Dar ii felicita si e mandru si cica seamana cu el, cand iau note bune ...

 

Sa nu-mi dati sfaturi cum sa il determin pe barbata-meu sa se implice, ca imi tai venele ...il stiu de 21 de ani, cand nu vrea, nu face. De ce nu vrea ? Habar n-am, probabil considera ca nu e treaba lui ...ah, pardon, face numai daca nu sunt eu prin zona, lucrez tarziu, sau sunt bolnava, sau mi-am luat lumea in cap. Atunci face, ca sa-mi dovedeasca ca se poate si nu moare nimeni, daca mor eu ...eh, rahaturile casniciei, dupa ce trece mierea ...cap, zid, bang

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pfuuu, Letitia ...ma si sperii, ma si umplu de nervi pe barbata-meu asta ...bai, nu ar sari si el sa faca o lectie cu ei. Dar ii felicita si e mandru si cica seamana cu el, cand iau note bune ...

 

 

 

ha ha, la mine e numai educatia mea cand iau note proaste :DDDD

 

da sincer prefer sa fac eu teme ca-s mai calma, el se enrveaza rapid si n-ar rabdare. asa ca eu acoper temele, el acopera alti cele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...