Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetarul merge mai departe!


Recommended Posts

Roxana, abonamentul meu e 69 franci...adica vreo 55 euro...dar la noi asa sunt abonamentele, adica scumpe....eu am unul ieftin, altele ajung si la 130 franci...cu cat e abo mai scump, cu atat cumperi telefonul mai ieftin...adica daca vrei iphone cu un franc, trebuie abo de 130 franci...ca daca il iei pe al meu, atunci platesti 300 fr (sau chiar mai mult) pt telefon...noi avem la acelasi provider fixul, internetul si telefonul meu mobil...al meu s-a mutat si el la provider-ul asta....

 

Marcia are telefon cu cartela prepaid, asta de cativa ani ...e ft bun, il ia pe unde pleaca..si de cand sta singura, corespondam pe whatsapp cand ajunge acasa de la scoala...ca altfel ma panichez....daca nu imi scrie, ca se mai intampla, o sun....ea vine la pranz acasa, mananca, apoi pleaca iar la scoala....asa ca trebuie sa ma informeze...

si ea face lectiile singura si daca nu stie, facem impreuna...cand are teste, invata si seara eu o ascult...adica o pun sa scrie....oricum nu invata cum invatam noi, au mult mai putin...pe al meu il mai consultam la germana; eu ma descurc, dar mai sunt chestii pe care nu le stiu, asa ca ii cerem ajutorul...a avut despartitul cuvintelor in silabe, cu reguli....mi-am prins urechile in regulile alea, ca trebuiau sa dea exemple...habar nu aveam ca Grüsse se desparte Grüs-se...eu stiam ca e Grü-sse...cica nu mai e asa, e noua scriere in germana...al meu nici el nu stia, ca l-am intrebat  [batcap] noroc cu Duden online, asa am gasit exemplele....eu am invatat germana de la zero, dar pt cineva care o are ca limba materna, e greu sa explice de ce e asa si nu altfel...

 

seara buna !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 636
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

daiopri, eu votez pt teme intai, joaca dupa. bine, ca noi avem si un program strans de tot cu 2 sporturi de doua ori pe saptamana, kumon, chineza si tutoring pt reading / writing la Tudor, si nu ne-am descurca daca ar fi joaca inainte.

 

asa ca ei ajung in general la 3.30 acasa, pana ajung si eu, pana le dau sa manance se face cam 4.30-4.45. in general ii las sa se relaxeze, afara, in casa, pana pun masa dupa care intram la foc continuu. vineri seara, sambata dupa masa si duminica sunt zile de relaxare. ori ne lenevim cras, ori activ.

 

eu cred ca lipsa de competitivitate din scoli si lalaiala asta cu facem nu facem nobody gets left behind le-a luat si responsabilitatea. cel putin asa vad eu la noi. nu exista nici un fel de drive din partea scolii sa ajute parintii in sensul asta.

 

isi face tema? o fi bine, nu stim. nu isi face tema? tot parintele primeste un biletel mic inapoi. unde e rolul copilului in viziunea scolii in chestia asta? a, da, tre' sa fie responsabil intrinsec si asta e ceva ce vine automat numa' ca a iesit din burta mamei.

 

________

 

i am soooo upset azi. canada e o tara minunata, pacat ca traiesc canadieni in ea. si dupa firea si chipul lor au un sistem patrarhal in care absolut totul e dictat de niste reguli de politete fals aplicate si intelese, reguli peste reguli pe hartie astfel incat oricine sa aiba fundul acoperit si sa n-si ia vreo responsabilitate, lipsa de accountability si balls.

 

iara eu care avem prea multe balls pana si intr-o tara competitiva si flamanda ca romania, aici sunt pur si simplu ca o balena intr-un tanc. asa de bine ma potrivesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, stai mama ca de motan ziceam ca nu are talent la desen [:)] Daca stau bine sa ma gandesc pisoioul seamana cu motanul [batcap] trage si el niste desene, mai ales ca inca nu prea e lamurit de e stanga sau e dreapta, da parca stanga [il]

Nu, nu trece linistea sufleteasca a unora, vad la seful casei si la seful lui ;)

Luam si noi partea buna, traiesc mult ca nu sunt zbuciumati asa ca altii [soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bicicletele noastre stau mereu in curte, unde poate intra oricine....noi avem 2 rable, dar a Marciei e noua si a fost scumpa....asa ca pe perioada vacantei am bagat-o in casa....ea merge la scoala cu bici si de multe ori nu ii pune siguranta contra furtului....i-am spus ca daca dispare, merge la scoala cu trotineta....ca alta nu mai vede in urmatorii 3-4 ani....

 

si noua ne-au furat iepurasul din gradina...ca altfel nu-mi explic cum a disparut...ca de zburat nu putea zbura....de sarit gardul, iar nu avea cum....iar daca venea vreo vulpe, ramaneau urme  [bang]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, era vorba de jocuri pe calculator [smulgpar] ca de la o varsta incoace numai astea conteaza. Deci el la momentul asta nu are voie sa se joace pe calc pana in weekend si atunci conditionat. Problema e asa, ca daca inainte parea afectat ca nu are voie cu timpul s-a obisnuit si nu mai conteaza asa mult. Pierde timpul linistit la tv sau mai stiu eu ce lego chestii. Da de munca tot nu se apuca. Asa ca ma gandeam sa zic, ok cand termini temele (scoala si in plus in caz ca scoala vine subtirel) poate sa se joace (calculator).

daca ii iau si tv si toate atunci se joaca cu frate-sau [fri] care de cele mai multe ori iese cu plansete si racneli (de la cel mic bineinteles) si vesnicele explicatii cum ca nu a vrut (cel mare). Nu stiu, cu diferenta de 6 ani intre ei nu imi iese bine in carti. Rar, iese mai acceptabil. [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aici lumea e punctuala....daca intarzie, te suna sau iti trimit un mesaj...altfel nu merge...

m-am distrat la un moment dat, sefa mea era in NY si avea o sedinta acolo....trebuia sa alerge insa dintr-o cladire in alta....la nici un minut dupa ce trebuia sa inceapa sedinta, ma suna o tipa din NY sa ma intrebe daca nu stiu unde e sefa...i-am spus ca sigur e pe drum si ca trebuie sa ajunga....si din pacate nu pot vedea din Zurich unde e ea in NY....i-am povestit ce si cum cand a revenit si i-am propus ca data viitoare sa ii pun GPS, ca sa vad unde este....intrebarile de genul asta ma fac pur si simplu sa nu stiu ce  [batcap] de parca eu vedeam de aici unde e ea in NY....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, stai mama ca de motan ziceam ca nu are talent la desen [:)] Daca stau bine sa ma gandesc pisoioul seamana cu motanul [batcap] trage si el niste desene, mai ales ca inca nu prea e lamurit de e stanga sau e dreapta, da parca stanga [il]

Nu, nu trece linistea sufleteasca a unora, vad la seful casei si la seful lui ;)

Luam si noi partea buna, traiesc mult ca nu sunt zbuciumati asa ca altii [soricel]

Iih, scuze, ma gandeam la gineri-miu :p

Groaznica veste imi dai :)))

 

Ella, banuiam io ca costa mult abonamentul. Si aici sunt aceleasi planuri, abonamente scumpe cu telefoane de ultima generatie gratis, e logic, ca isi scot banii rapid pe ele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...