Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetarul merge mai departe!


Recommended Posts

Cat despre teme.....aooooleeuuuuu.

Sunt in pragul disperarii cu Malina, nu ca Daria ar fi mai silitoare, dar cel putin nu e obraznica.

Pana acum eu n-am facut niciodata teme cu ele, fie au mers la after fie au avut bone. Si din pacate, au lipsuri uriase ambele. La Daria care e abia a 3-a sunt mai usor de corectat si recuperat, dar la malina e teroare. Si nu vrea nici moarta sa facem din urma acolo unde simt ca nu se descurca, si fara chestiile din urma nu le poate intelege pe cele de acum, si se enerveaza ca nu pricepe dar refuza cu incapatanare sa reia din urma. Asa ca ne invartim in cerc, ne enervam amandoua, pierdem ore in sir aiurea....copil asa capos greu de gasit!! Acum intr-a 5-a au profesori la toate materiile. Si la mate au o doamna ff exigenta care in primele ore le-a dat un test sa vada nivelul clasei si un singur copil a luat 9, si vreo 2-3 au luat 8. Restul s-au invartit pe la 6-7 dar au fost multi si de 2-3-4. Fie-mea era mandra ca a luat nota de trecere iar eu faceam spume cand am aflat. Nu se treceau in catalog notele, erau doar sa testeze nivelul general. Si sincer cred ca asta chiar e nivelul, nu degeaba ma plangeam eu mereu ca desi ia fb pe linie nu fac deloc carte la scoala. Plus ce lacune am descoperit facand eu temele, mai mult ca sigur invatatoarea nu si-a dat interesul si probabil nici bonele avute, s-au limitat la ce se facea la scoala.

 

Asa ca am de tras o gramada. Ma bucur ca macar o duce capul, la chestiile noi invatate (gen scrierea cu cifre romane) n-a avut nicio problema. Are in schimb probleme la aflat necunoscute sau deschis paranteze, mai ales cand se schimba semnul.

Acum fac puteri, degeaba a inteles ea puterile daca chestiile banale din urma nu le rezolva corect, tot prost e rezultatul final!!

 

Asa ca temele, mai ales cele la mate, sunt o uriasa provocare pentru amandoua!!

Asta e problema si aici. In clasele primare la multe scoli nu sint teme, scoala e un loc unde sa socializeze mamele care nu au job, nimeni nu-si bate capul prea tare si cind incep scoala secundara se dau cu capul de toti peretii, multi nu mai reusesc sa recupereze niciodata si se lasa de scoala la 16 ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 636
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Corina, nu trec la alt operator, dar la servici pot obtine abonamente mai bune.

Problema este ca as vrea sa stiu ce trebuie (la modul civilizat), ca nu vreau sa-mi pun in cap daca n-am nevoie.

Oricum e cu dus-intors...mereu am vrut (si m-am bucurat) sa obtin abonamente bune la fetele mari (mai multe minute, mai mult net) si dupa aia stateam cu gura pe ele ca ce nu mai lasa telefonul din mana. [:)]

De aici a aparut dilema mea vis a vis de alta lume.

 

exact asta voiam eu sa scriu : daca nu s-ar fi "implementat" internetul pe "smartfoane", n-ai mai vedea atata lume cu nasul in device-uri. pe strada, in autobuz, la terasa, pe plaja - zici ca e boala generala, majoritatea butoneaza, sunt absorbiti de micul ecran...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta e problema si aici. In clasele primare la multe scoli nu sint teme, scoala e un loc unde sa socializeze mamele care nu au job, nimeni nu-si bate capul prea tare si cind incep scoala secundara se dau cu capul de toti peretii, multi nu mai reusesc sa recupereze niciodata si se lasa de scoala la 16 ani.

 

 

he he, io credeam ca scoala e daycare pt mamele cu job :))))

 

ce ma mai 'nerveaza acum si nu ma 'nerva inainte, e toata invitatia asta de voluntari, din urmatoarea perspectiva: eu imi iau liber de la servi sa ma duc sa voluntariez la scoala la diverse chestii si indivizii astia tot se plang ca nu ma duc la toate.

 

ei bine, s-a taiat macaroana. no more. ca si asa am numa' 15 zile de concediu amarate pe an.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dimineatza mea,

 

Tot legat oarecum de voluntariat, ce credeti ca am in program sambata ?…Cersheala Moderna, pe numele ei “Fund Raising” [:)]  …
Astia din echipa de soccer, au uns un parinte (fara ocupatzie probabil), ca Director of Fund Raising …wow !!! [fal] …mai dragilor, si femeia si-a luat rolul in serios, si mai vrea sa si straluceasca. Ne-a trimis sute de emailuri, fisiere, programari la cersheala organizata, presiune nevinovata …sa ne inscriem sa strangem bani pentru club, ca vezi Doamne, echipa se va duce la nu stiu ce turnee mirobolante care sunt foarte scumpe, dar jucatorii vor fi cotati cu nu stiu ce puncte, ii vor vedea nu stiu ce antrenori si vor ajunge Messi peste noapte. Am deschis si eu gura timid si am intrebat, cam cat costa turneele astea, ca poate impartzind la 15 copii din echipa si nu ne-o rupe buzunarul dar ne salvam timpul din weekend. Cica in jur de $400-$600/echipa. Asta inseamna $25- $40/copil – eu i-as da decat sa creshesc 1.5 ore in fatza la supermarket … mvaiiii, si ce mi-am luat-o !!!
Ca trebuie sa invatzam copiii sa munceasca pentru bani, nu sa ii primeasca mereu de la parintzi, ca ii pregatim pentru viitor, ca sa fie generosi, ca vor invatza sa ii ajute si ei pe altzii cand ei sunt ajutatzi …BS, BS, BS !!!
Am vrut sa intervin si sa spun ca daca trebuie sa munceasca pentru bani, pai mai bine ii pune sa spele parbrize de banii aia, nu sa stea cu o palarie in mana in usa supermarketului … dar am tacut, ca sunt un emigrant amarat, care vorbeste cu accent, nu stiu cine ma cred ca ma pun eu contra Dnei Director of Fundraising …

Asa ca sambata, intre 10-12 AM, ma gasiti, impreuna cu copilul,  cu caciula intinsa, la usa magazinului 7-11 … trebuie sa tinem un banner in mana si sa ne rugam de cumparatori, sa ne arunce si noua un banuzt. Sa vedem ce branza facem si cati bani o sa strangem.

A mai fost cineva la fund raising din asta, la usa magazinelor ???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simonna, dar ce patzisi Soro cu usa de a ajuns asa pe locul unu al prioritatilor tale ?

Si sa nu uiti sa ne spui cu petrecerea care ti-a vopsit parul alb ...nu de alta, dar al meu deja e alb ... cred ca urmatorul pas este sa-mi cada.

 

Mai vroiam sa ii spun lui Mihas ca sunt la jumatatea lui "Astrid si Veronika" ... am mixed feelings. Are cartea asta asa o caldura, o intimitatea, e atat de multa "poezie" in ea, nu ma mira ca ti-a placut ...dar atata drama, Doamne, parca e prea trista. Este citita si foarte bine, de trei voci ... povestea si atmosfera ma fac sa vreau mai mult de la ea ...

Imi place mai mult povestea lui Astrid decat a Veronikai ... dar nu imi place ca prea multa tristetze i-a pus autoarea in carca lui Astrid ... am dus bine copilaria ei, am dus bine casatoria ei, dar evenimentele si relatzia cu taica-sau deja mi s-au parut prea mult, un fel de "toate relele mi se intampla numai mie" ...acolo nu prea am mai rezonat cu personajul ...nu se poate ca viatza sa fie numai trista, ani de zile de singuratate si resemnare.

Si mi se pare ca autoarea se cam pierde putzin in detalii ...nu ca nu ar fi scrise bine, sunt scrise foarte "cald", dar parca sunt cam multe ...ori am eu ceva cu detaliile care invelesc actiunea unei cartzi ...cand Veronika ajunge inapoi in Stockholm si se intalneste cu Johann ... frate, daca nu descrie apartamentul ala si pestele ala pane pe 10 pagini, cand eu ard de nerabdare sa aflu cine este Johann asta ...

 

P.S. Cu asta ti-am spus exact unde am ajuns cu cititul - fix acolo unde moare sotzul lui Astrid si Veronika se intoarce la Stockholm [:)] .

P.P.S In ciuda carcotelilor, imi place - nu o sa o abandonez ca sunt curioasa ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DECI MI-A IESIT APA PE NAS DE RAS !!! Buflea, te-am vazut /vizualizat fix asa cum tre'sa cershesti . Ai grija, " mana-ntinsa care nu are o poveste nu primeste nimic".

 

Ma provoci ...

 

Sa il pun pe Alex cu caciula in mana stanga si mana dreapta intinsa, cu operatia in sus ???

 

Si eu, am un deget rupt, prima falanga lipsa, de la inelarul mainii drepte ...sa il bag la inaintare, sa il ridic in sus ???

 

Poate ies cu cateva mii de dolari intr-o ora jumatate, de se duce in vant teoria mea cu scoala ...si ma si reprofilez. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soro, da' v-ati impartit magazinele intre voi? Ca parca te vad (Papanash e de vina!) dand cu cutia de-a azvarlita dupa mama lu' Tom care a venit pe teritoriul vostru si doar pentru ca are fusta cu o palma mai scurta si e cu 8 ani mai tanara (vaca!), a strans de trei ori mai mult ca tine... 

Eu ieri am avut forumul scolii si, ca vasnica sefa a clasei ce ma aflu, am uitat. Si nu m-am dus. Si n-am anuntat inlocuitorul sa mearga, evident, daca am uitat. O sa ma lase repetenta, o sa ma cheme la directoare cu parintii, o sa ma puna cu cutia milei in mana la coltul scolii :((((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))] ...eu am crezut ca am vazut-o pe Aqai, cautand "anti-zaharin" ...muah, Aqai, Soro, "qui s'aime, se taquine".

 

Karulino, buna intrebare ...ca sa vezi cat de incepatoare sunt in ale cershelii. Nu m-am gandit, daca ma intalnesc la aceeasi usa cu Divele altor echipe ? Pierd sigur ...

 

O sa-mi iau o lama cu mine, daca vad ca pierd in fatza unei fuste scurte si tinere, atunci sa accentuez drama. Las sa curga niste sange, sa vedem ce atarna mai greu, ce se plateste mai bine - imaginile sexi sau depresia in direct.

 

PS Poate castig, ca la supermarket vin mai mult femei, neveste, mame ...poate rezoneaza cu drama.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...