Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetarul merge mai departe!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 636
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Multumim  frumos de urari...le primim cu drag de la voi!

 

Temele n-au reprezentat pana acum o sperietoare pentru noi, este un punct mare in plus pentru fetele mele pe care adesea le-am criticat pentru altele.

Cu Ioana nu-mi amintesc exactprimul an...sau al doilea, dar din clasa a treia stiu sigur ca, pana in ziua de azi, nu am stiut ce teme a avut. Niciodata. Acum este studenta, in anul 2 si pana acum nu sunt probleme.

A urmat Teodora, primii doi ani a stat Tora pe ea, era si la o scoala si o invatatoare mai de fitze, dar cand am mutat-o in clasa a 3-a totul s-a schimbat, iar din clasa a 4- iarasi n-am mai stiut, niciodata, ce teme are. Acum este a 11-a si incep un pic sa ma alarmez pentru ca, asa cum spune si viviana, nu vad ca invata, are note bune, dar vine perioada care conteaza pentru ei cel mai mult: BAC-ul si facultatea. Dar tot nu vad ce as putea face, altceva decat sa trag semnale de alarma care, oricum, suna in pustiu. O creditez insa cu incredere, mai mult ca n-am ce face.

Ana...la ea lucrurile stau putin altfel. Este isteata, are rezultate foarte bune, este laudata, apreciata...dar asta pentru ca mai ales Tora sta cu gura pe ea. E drept, e doar a 3-a...dar celelalte doua erau foarte bune fara sa le impingem. Asta trebuie inca impinsa. Sa-si faca temele, sa-si faca suplimentar...e drept, si le face singura, dar daca ar putea, nu si-ar face nimic. Si ea ascunde fise, se face ca le uita, trage de timp, chiar uita uneori, adica nu are inca ordinea asta-intai temele, apoi liber. Si nu citeste...nu deloc, dar foarte putin. La varsta ei, cele doua citeau carti intregi. Pe rupte.

Da, fac comparatiile astea intre ele ca sa ne situam pe pozitia corecta, nu ca sa-i dam cu ele in cap. Dupa mine, se verifica teoria cu cei inzestrati, care devin lenesi tocmai pentru ca le este foarte usor sa fie in plutonul ala cu cei care muncesc sa fie acolo. Iar din experienta mea stiu ca cei care muncesc sunt intotdeauna in avantaj.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca azi am chef de vorba. Acum jumate de ora ma intreaba Daria daca poate iesi pana la chioscul de la scara vecina sa isi ia ceva dulce. Ii zic da, si pleaca sa se imbrace. Si sta la ea in camera impreuna cu lizi o gramada. Cand ies de acolo descoper de ce le-a luat atat. Ca sa ia ceva de la un chiosc unde eu merg in papuci, uite cum a gatit-o si machiat-o pe sora-sa:

post-4424-0-02950100-1413456120_thumb.jpg

post-4424-0-86191600-1413456178_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce de idei au copiii astia, mickyyyy! Mi-a placut mult si sesiunea de desen.

 

rufus, tora, la multi ani fericiti impreuna, sa va dati energie unul altuia s-o impingeti pe Ana la teme:) sa va bucurati in continuare de rezultatele celor mari, la cat mai multe matze si ... Nu mai stiu ce sa va urez. Ca am asa o impresie puternica cum ca stiti voi tare bine ce aveti de facut si fara urari!

 

yagmur, rox si corina amandoua ti-au dat sfaturi bune. Respira, nu te mai panica, pasi mici si cu rabdare. 

 

Alexul meu a avut ceva ciudat zilele astea. Nu arata bolnav deloc, dar sambata a decis ca-l doare capul si s-a culcat la amiaza. Ieri cand a ajuns de la scoala, la fel, il doare capul si ii e rau. S-a culcat la 4, a dormit pana la 8. Acum e treaz si pare in forma. Ce-o mai fi si asta....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...