Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetarul merge mai departe!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 636
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La multi ani Rufus si Tora, plini de iubire, intelegere si mandrie pentru fete!

 

Discutii despre teme...ce sa zic si eu, am mai scris acum ceva timp, eu voi superviza copilul doar cat sa ma asigur ca temele sunt facute, incercate, lucrate de manutza lui, asa cum poate el, bine, rau. Si sa il ajut sa se incadreze in timp, sa nu se lalaie cu ochii pe pereti dar nici sa nu se grabeasca sa le rasoleasca. Ce pot eu sa il invat este sa-si gestioneze timpul si poate tehnici de invatare eficienta, nu materia pentru teme.

Pentru ca nivelul la care face temele reflecta nivelul lui de intelegere a materiei si e un indicator important, si pentru el (recte parinti) si pentru profesor. Degeaba fac cu el teme perfecte acasa, daca la scoala nu intelege mare lucru si da chix la evaluari. Sa refac eu acasa materia cu el, sa ii explic in felul meu in timp ce la scoala i se explica altfel, cu alte metode, iarasi zic ca nu e eficient. Decat in cazuri particulare, de ex. copilul a lipsit un timp de scoala, a pierdut niste lectii. Si mai bine ar fi in acest caz sa ii pun un tutor (meditator), o ora pe saptamana pt. o anumita materie. Tutorii aplica aceleasi metode ca profesorii la scoala.

Dar e important de precizat ca aici nu se pun note la temele de zi cu zi, exceptie fac proiectele care se fac acasa si se evalueaza. Eu nici la astea nu l-as ajuta decat cu "indicatii pretioase", nu fac eu in locul lui.

 

Acestea fiind zise, Yagmur, la voi problema mi se pare ca e (si) la invatatoarea lui, nu doar la copil. Mie imi este clar din ce spui tu ca Turbo nu intelege de la scoala. Asta trebuie discutat cu invatatoarea, vazut ce se poate face. Inteleg ca are probleme de concentrare. Ar trebui sa i se asigure conditii adecvate lui: o banca in fatza, mijloace de a inlatura distractiile din jurul lui, casti cand citeste, ceva de genul asta.

 

Nasuc, te contrazic un pic, la primar aici se dau teme si anume o data pe saptamana. Se anunta cu o saptamana inainte, in agenda sau in caietul de comunicare cu parintii. Parinte fiind, numai sa vrei si nu stii de temele copilului. Dealtfel esti obligat sa semnezi agenda zilnic, daca uiti ti se atrage atentia, esti sunat, etc. Parintii sunt sfatuiti calduros de profesori sa faca temele cu copiii... Eu voi face, cum am spus mai sus, doar minimul necesar.

Dar vorbesc si din postura de copil foarte independent care am fost, eu nu am fost ajutata la teme decat un pic in cls. 1, cred, pana s-au lamurit ai mei ca ma descurc si nu suport sa fiu "controlata".

 

Buflea, si eu urasc cersetoreala asta. O forma mai nuantata e sa vinzi diverse prostii (dulciuri, saci de gunoi "ecologici", etc.) Am facut asta cu copiii lui barbata-miu. Filosofia e ca-i invata sa fie tupeisti, sa ceara "pt. o cauza buna".

O alta varianta pe care am vazut-o e sa cooperezi cu supermarketul la care "ceri": copilul sta la casa si ajuta la ambalare, deci face si el ceva. Si are in fatza o cutiuta transparenta pe care e lipit un anunt cu ce cere si pentru ce, acolo se aduna banutii. Oricum o dai, pentru noi tot jenant e. Pentru cei de aici (vorbesc de toata Nord-America), nu!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, cred ca filozofia temelor difera de la scoala la scoala. La public, ai mei nu aveau teme cu secolul. La catholic, anul trecut avea, anul asta cu invatatoarea noua mai putin, dar e si devreme inca. Cel mic are cuvintele si cititul zilnic.

 

am o prietena cu copiii la french school, au teme de numai numai.

 

filozofia ta o aveam si eu pana sa intre cel mare cam in cl a doua. Dupa aceea mi-am dat seama ca daca vreau sa-l las sa nu priceapa nmic, pot sa continui tot asa. La mate, zic, unde capucul lui gandea altfel decat explica mme invatatoare si a trebuit sa-mi bat eu capul sa inteleg cum gandeste ca sa-i explic dupa mecanismele lui. Si ne-am descurcat bine.

 

cu tutoringul odata pe saptamana pt scris/citit, pot sa spun dupa un an ca mare branza n-am facut. Cu toate ca tutor e teacher care si preda supply la scoala, clase primare, deci e exact pe meseria ei. Mereu ma intreaba pe mine sa sa mai faca, ce strategii sa adopte. Pai asa mai bine imi bat eu capul singura. Imi fac curaj sa o anunt ca nu-l mai duc pe tudor si il mut la kumon. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Karu, ce globuri si decoratiuni faceti? Maya adora artcrafts, si mie imi place, dar eu sunt total lipsita de idei. 

Acu, incet, incet v-a trebui sa o bagam in paine si pe praslea, ca oricum e acolo cu noi gata sa-si bage manutele.

 

Celebrele bufnite :D Sau suporturi de lumanari din macaroane, cam asta am gasit pozat prin laptop...

post-1306-0-20053000-1413468407_thumb.jpeg

post-1306-0-27417200-1413468420_thumb.jpg

post-1306-0-78046200-1413468433_thumb.jpg

post-1306-0-41089900-1413468491_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...