Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

De ce nu merg romanii la dentist?


Recommended Posts

Daca te referi la lucrari normale gen plombat o masea cu tot ce implica ea...nuuuuu,nu se lucra cu anestezie.

 

De fapt nici anestezia nu prea era anestezie ca simteai tot!!!!Pe mine m-au chinuit cite o ora sa-mi scoata o masea(de doua ori s-a intimplat) si am simtit tot...au fost cele mai cumplite experiente din viata mea.Si dentista era cunostinta,matusa mea era asistenta ei...nu pot s-o acuz ca n-a facut ce trebuie!!!!

 

Aici in Germania...nici nu am simtit,dar nu pentru ca ar fi Germania ci pentru ca altul e anestzicul acum.Si toate lucrarile mi le face cu abestezic ca stie ca-s ...cu durerea la puratator!(cica si asta tine de formatia biologica a dintelui,cu cit nervii sunt mai la suprafata,cu atit esti mai sensibil la durere)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

In orasele mari, cand erati in liceu, se lucra cu anestezie? Nu ma refer la arsenicul pus dupa frezuire.

 

Cred ca era ceva comun sa doara interventiile stomatologice. Asa de comun, incat soacra mi-a recomandat si acum sa... rabd, ca trece. Ca sunt toxice anesteziile.

Pe vremuri nu prea se facea anestezie (nici in orasele mari) ca nu era anestezicul bun si fusesera multe cazuri de socuri anafilactice.

Arsenicul se punea de 2-3 ori sub pansament pentru a necroza nervul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce anestezie, in anul 2000 la o lucrare, mi-au pilit pe viu maselele de minte (mai am doua, sanatoase, care-s stalpi pentru poduri). Ma intreb cum am fost in stare sa suport.

Anestezie am avut doar la scos de nerv.

Aici dentistul inainte de anestezie imi amorteste gingia cu o pasta roz cu gust de bomboana. Incearca tot posibilul sa faca disconfortul cat mai mic pentru pacient.

Nu e normal sa lase pacientul sa indure atata durere.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In orasele mari, cand erati in liceu, se lucra cu anestezie?

Fara! (eu am mers in timpul scolii generale, prin '97 - '98 cred)

Acesta e singurul motiv pentru care am evitat dentistul: de frica. Si pe buna dreptate, avand in vedere halul in care am fost tratata atunci.

 

Din (ne)fericire unele probleme s-au agravat si am fost nevoita sa merg. Acum am dat peste un dentist perfect pentru mine si nu mai am nicio teama, chiar merg cu placere (inca imi suna de necrezut) [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, nu-mi explic cum cineva poate sa nu se spale niciodata pe dinti?

Pe nici unul dintre cei patru bunici ai mei nu i-am vazut spalandu-se pe dinti (dar culmea, nu am simtit niciodata sa le miroasa urat gura). La 83 de ani, bunica mea are dintii.. asa si-asa, nu foarte rai avand in vedere circumstantele [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tot greu m-as urni de uratul trambalelii de zeci de ori, de operatii...etc.

Am trecut foarte recent prin operatia de implantare a 5 radacini (aveam penultima masea lipsa pe fiecare parte + inca o alta masea - toate distruse de fosti stomatologi cu frezari extinse si plombe ff proaste). A fost simplu, nu am simtit nimic, am plecat pe picioarele mele, totul a decurs perfect (intr-o sedinta mi-a pus 3, intr-alta 2 + o extractie) [:)] O sa mai merg prin iarna sa imi aseze si maselele (coronitele?) pe radacini si gata [:)]

 

Deci nici pe departe cu mers de zeci de ori sau zeci de operatii... Mai ales la un implant! Pf, floare la ureche. E chiar mai usor decat o lucrare pe canal [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe nici unul dintre cei patru bunici ai mei nu i-am vazut spalandu-se pe dinti (dar culmea, nu am simtit niciodata sa le miroasa urat gura). La 83 de ani, bunica mea are dintii.. asa si-asa, nu foarte rai avand in vedere circumstantele [:)]

Nu i-ai vazut tu, dar ei pote se spalau. Aveau periute de dinti in baie? Nu stiu daca iti miroase din gura daca nu te speli pe dinti sau mirosul vine din stomac?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu tin minte ca aveam cabinet stomatologic la scoala si ne luau in card la plombat. Acum vreo 5 ani am schimbat niste plombe facute in perioada aceea. Nu patisera nimic, doar erau negre si urate pt ca asa erau materialele (amalgam). De spalat - ne spalam toti pe dinti dimineata si seara, inclusiv bunicii. Tin minte ca si strabunica avea o periuta in baie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu tin minte ca aveam cabinet stomatologic la scoala si ne luau in card la plombat. Acum vreo 5 ani am schimbat niste plombe facute in perioada aceea. Nu patisera nimic, doar erau negre si urate pt ca asa erau materialele (amalgam). De spalat - ne spalam toti pe dinti dimineata si seara, inclusiv bunicii. Tin minte ca si strabunica avea o periuta in baie.

Sa stii ca tineau plombele alea 20-30 de ani, erau foarte bune, ce daca nu erau foarte aspectoase? Asta daca era vorba de masele, in spate, si nu la dinti frontali?

Acum se pune compozit, care nu are aceeasi rezistenta, cad muuult mai usor... Uneori stau si ma gandesc daca nu s-a trecut la alte materiale care sa "ajute"stomatologul, sa nu aibe o durata de viata asa mare...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...