Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

voi vaccinati catzelusii , pisicutzele?


Recommended Posts

Da, vaccinam pisicile anual - le ducem la control la veterinar o data pe an si sunt vaccinate si deparazitate (sunt pisici "de casa", nu ies in curte). Si parintii din Romania isi vaccineaza catelul, il deparaziteaza in mod regulat si tot in mod regulat e si "verificat" de catre veterinar sa se asigure ca e totul bine cu el.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Daca va recomanda vreun veterinar sa deparazitati intern si/sau extern animalele IN FIECARE LUNA, indiferent ca stau in casa sau afara, schimbati-l.

 

LadyArtemis, nu am auzit de niciun veterinar roman care sa recomande lunar deparazitarea. Pentru animalele care stau in casa, deparazitarea externa se face doar in caz de nevoie si pipeta asigura protectia timp de 3 luni. Deparazitarea interna se face in momentul introducerii animalului in casa - daca nu a fost deparazitat anterior - si daca apar probleme - dar in niciun caz lunar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand a inlocuit vetul Interceptor cu Heartgard am facut un tabel comparativ. A reiesit ca Interceptor era mai bun ca Heartgard ca proteja pentru un worm in plus.

Interceptor proteja pentru toate de mai jos. Heartgard protejeaza pentru toate mai putin whipworm.

 

Heartworm - Dirofilaria immitis

Roundworms (Ascarids)

- Toxocara canis

- Toxascaris leonina

Hookworms

- Ancylostoma caninum

- Uncinaria stenocephala

- Ancylostoem braziliense

Whipworm – Trichus vulpis

 

 

N-am mai cautat de atunci si acum ca ai zis, am gugalit un pic si am citit de un lawsuit impotriva fabricantului de Heartgard.

Nu stiu ce sa zic, tre' sa sap mai mult.

 

stii cumva ce sanse sunt pt un catzel sa se contamineze cu chestiile astea? mai ales un catzel care iese ocazional "in lume". oare se ia de la catzel la catzel ori din iarba de la animale salbatice...ori, ori?

 

la fel rabies(turbarea) am auzit ca se ia doar prin contact , muscatura de /de la animal infestat.

 

incerc sa ma gindesc in cazul lui Pepper sa ia Doamne fereste boala asta ar insemna sa manince, muste o veverita care la rindul iei a fost muscata si contaminate  de un liliac cu rabies. sau sa muste un sobolan/soarece infestat...

eu cred ca sunt sanse f putine sa se poata intimpla asta....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soro:)) (m-a amuzat cum mi-ai zis la subiectul cu serialele [:D]) habar n-am de statistici.

Daca stau sa ma gandesc, intre a mea care e caine de vanatoare si e in sangele ei sa stea pe afara si sa alerge prin padure si sa se bage in toate balariile si Pepper care iese ocazional, banuiesc ca sansele sunt mai crescute la Rio sa ia ceva decat la Pepper.

 

Pe CDC scrie ca heartworm se transmite prin muscatura de tantar, nu de la animal la animal. Viermele are nevoie de tantar ca sa-si completeze ciclul. Un tantar musca un animal infectat (caini si alte mamifere) si apoi musca un altul nevaccinat si ii transmite larvele viermelui, microfilaria.

In link scrie au fost cazuri (rare de altfel) si la om. Omul nu este natural host pentru heartworm.

http://www.cdc.gov/parasites/dirofilariasis/faqs.html

 

Rabies stiu ca se face la 3 ani si este o boala care se ia si la om. Virusul poate infecta orice mamifer. Simptomele de rabies nu sunt intotdeauna spume la gura si agitatie, dimpotriva, poate fi si letargie. Ii spune "dumb rabies" sau "paralytic rabies".

 

Hookworm sta in fecalele animalului infectat si contamineaza solul si se ia la om prin open cuts in piele.

http://www.cdc.gov/parasites/zoonotichookworm/

 

Roundworm tot prin fecalele animalului se transmite, trebuie o igiena riguroasa de spalat pe maini.

http://www.cdc.gov/parasites/toxocariasis/gen_info/faqs.html

 

Personal, si sa fi avut un catel de buzunar tot i-as fi facut vaccin, n-as putea sa stau cu grija daca ia sau nu ceva de pe undeva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...