Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Universitatea Ghetarului: temele puilor de pinguini!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 687
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

viviana, din spusele dnei buflea eu deduc ca suma de care au nevoie copiii nu e una fabuloasa, 20-30 dolari de copil, suma pe care sunt convinsa ca orice parinte o poate dona.

de asta zic ca nu mi se pare ok s-o "cerseasca". alta era situatia daca ofereau ceva in schimb pentru banii aia , sau daca ii strangeau pentru o alta cauza.

 

in alta ordine de idei, eu's confuza la maxim. Luni, 20.10.2014 este faimoasa excursie, despre care scriam cu ceva timp in urma ca m-am certat cu comitetul de parinti si educatoarea ca voiau sa le platesc 2 locuri. Excursia incepe la 7:15 si se termina la aceeasi ora seara.

si azi vine lizi cu un bilet semnat de doamna ei prin care ne invita in data de 20.10.2014 la ora 18 la sedinta cu parintii!!!! pai la ora aia se presupune ca lumea e in excursie!!! n-am primit niciun bilet ca s-ar fi contramandat excursia!! atunci cum naiba poate doamna lor sa fie in 2 locuri simultan?? de aici trag concluzia ca nu merge cu copiii ca insotitor in excursie, atata timp cat excursia e in vigoare (cea mijlocie mi-a dat azi biletel cu toate detaliile ei: ora de plecare/sosire, traseu, tinuta, etc). revenind, daca madam invataoarea lui lizi nu merge in excursie de ce nu a zis nimic??? ca doar m-am certat si cu ea cand am platit excursia, o durea gura sa zica ca e insotitor obligatoriu ca eu nu merg?? desi mi-aduc aminte perfect ca motivatia pentru insotitor a fost ca doamna inca nu ii cunoaste pe copii. Si oricum, mi se pare o tampenie sa anunti cu surle si trambite o excursie in care tu ca unic invatator al lor sa nu participi si nici sa nu spui asta parintilor!!!

nu stiu ce naiba sa mai cred. merge sau nu domna lor in excursie?? si daca nu merge si a obligat parintii sa-si insoteasca copiii, atunci de ce a pus sedinta in aceeaso zi cu excursia?? cine vine la sedinta?! ma rog, probabil un parinte merge on excursie si altul la sedinta....asta in cazul fericit camd sunt 2 parinti disponibili, unul sa isi ia toata ziua liber si altul sa plece mai repede de la munca!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu mai am un prenume pe care mi l-a dat nasa mea la botez, insa nu e trecut in certificatul de nastere, doar in cel de botez care nu exista de fapt. E Anca.

 

Ma bucur totusi, ca mama nu a fost de acord cu numele alese de tata: Aluna si Braduta. [:-)))]  

Totusi, la ultimul copil a inchis ochii. Nu pot sa zic ca sora mea mai mica are un nume urat. Dimpotriva, e rar si frumos. Numai ca  rimeaza cu olitza. Asa am "alintat-o" o viata intreaga. Si acuma ma mai scap. 

Culmea e ca niciodata nu mi-a dat prin cap sa o intreb daca a deranjat-o sau o deranjeaza. Lipsita de delicatete, ce sunt!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt singura din familie care are un singur prenume. Cand spun familie ma refer la cea extinsa. Nu am primit niciodata explicatii clare de ce, pentru ca voiau sa mai imi puna unul...dar ori ca tata a uitat sa il spuna, ori ca cel care a scris a uitat sa il scrie :). In tot cazul, chiar nu e nevoie de doua, doar asa, de fancy. 

 

De teme inca nu m-am exprimat...nu stiu daca mai conteaza si cum facem/am facut noi. Cu Diana in Ro nu prea aveam treaba, a stat toti 4 ani la after si isi facea temele acolo. Acasa facea suplimentar mate si romana. Situatia s-a schimbat mult aici, teme mult mai putine, suplimentarul nu mai era necesar pentru ca ea era inainte cu materia oricum. Si concentrarea mexima a fost pe suedeza. Unde a evoluat foarte rapid. Stia cand are teme si singurul lucru ce faceam era sa o ascult la lectii, cand urma sa dea test. Asta pana prin a 7-a ca apoi s-a descurcat singura. 

 

Cu Silvia, inca au teme putine. Iar ce au nu pune probleme. DAR problema e cu organizatul si daca am lasat temele in grija ei, s-a dus cu ele nefacute. Am tras linie si am organizat saptamana in asa fel incat sa aiba timp de toate. La noi nu ptrea merge prima data teme si apoi joaca, ca acum de ex. se face repede intuneric si ele vor sa se joace impreuna imediat dupa scoala. Asa ca o las, dar cand ajung acasa vine si ea (daca nu e acasa) si isi face ce are de facut. Lucram suplimentar la mate, in rest temele le face repede si bine. 

 

Daca sunt de dupamasa, e sotul la "aparat". E mai exigent decat mine :). 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt singura din familie care are un singur prenume. Cand spun familie ma refer la cea extinsa. Nu am primit niciodata explicatii clare de ce, pentru ca voiau sa mai imi puna unul...dar ori ca tata a uitat sa il spuna, ori ca cel care a scris a uitat sa il scrie :). In tot cazul, chiar nu e nevoie de doua, doar asa, de fancy. 

 

Eva mea e in situatia ta [:)]

restul avem toti cate 2. (in afara de tatal meu, bunicul ei)

ei ii zic ca Eva fuse unica :))))

adevarul e ca domnul tatal ei vroia musai Patricia al doilea nume si eu nu am vrut, asa ca a ramas doar Eva [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...