Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Universitatea Ghetarului: temele puilor de pinguini!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 687
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

noi ne platim singuri echipamentul si deplasarile. deplasarile antrenorilor sunt suportate parte din costul programului, parte din ... donatii :D alea de care ziceam ca le dam noi din familie direct. si care anul trecut au fost undeva la 50 $/ inotator - asta era necesarul sa se stranga toata suma pe care o doreau.

 

as tinde sa zic ca e fair ca cei care au bani mai multi pot dona mai mult si cine are mai putin poate sa doneze mai putin sau deloc

 

da' dupa aia ma intorc la matematica asta pragmatica ce da idealismele peste cap. ai platit 1500 pe program, minim 150 pe echipament si nu gasesti inca 50$ pt deplasarile antrenorilor? nu mi se aduna

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Si eu sunt de acord cu Buflea si Aqai, mi se par diferente mari intre tipurile de actiuni aduse in discutie de Zenit si Ziki si americancele mai sus pomenite :) Unul e caritate - cu tot ce decurge de aici: o fapta buna, un exemplu pozitiv, o experienta importanta pentru copil; celalalt e cerseala cu consecintele ei: sentiment de penibilitate, idei de suntat situatia, datul pe dupa copac si nebuloasa din capul copilului.

 

Aduc si un exemplu de actiune caritabila vieneza de acum doi ani. A dat Dunarea pe afara de a rupt de-a stanga si de-a dreapta tot ce-a prins: case, drumuri, paduri, oameni, animale. In ziua in care se anunta maximul viiturii la Viena, ploua in draci, cod rosu, tot tacamul, clasa Chirei a plecat in excursie pe.... Dunare!  [fal]

Pentru ca era o experienta unica si invatatoatea s-a gandit sa nu o rateze, sa vada live ce inseamna catastrofa. Urmarea: la doua saptamani sau nici atat o vad ca zgarma dimineata in pusculita sa scoata toti banii. Pai ce faci mama cu ei? Imi trebuie. La ce? Oamenii au ramas fara case, am vazut eu, acum au nevoie de fiecare cent sa isi faca din nou case :(. Aaa, pai da mama, foarte bine! Ia tu pusculita ta si mai ia si de la mama, ca pic cu pic se aduna. 

La categoria asta intra si Crucea Rosie care sta cu cutia intinsa. Si Die Rote Nase. Si Ambulanta si Pompierii si Armata Salvarii. Dar nu clubul de fotbal al lui Alex, si nici ala de inot al lui Tudor.

 

Respir nitel si revin sa-l salut pe Charlie :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, eu nu am asa pareri argumentate despre subiect, deci daca nu ma auziti nu-i bai.

Am mai intrebat-o o data pe Flavia care e dupa parerea ei diferenta intre cersit si cerut charity si a zis ca charity e pentru cei care chiar vor munci ceva mai apoi de banii aia (o casa, la scoala, la sport..). Si am mai intrebat-o daca ea avea de la parinti, de ce s-a dus din usa in usa, si a zis ca "we needed all the help we could get", pe langa cel al parintilor.

 

Pe mine, sincer, chiar nu ma intereseaza ce face omul cu galetusa dupa ce i-am aruncat eu cei 30 de centi inauntru. Ma gandesc sa-i fie de folos, dupa sufletul si scopul lui. Daca vreau sa donez ceva mai consistent si mai punctual, imi aleg o charity care imi e de suflet, cu care rezonez, cum ar fi pentru mine momentan Amnesty International. Celor de pe strada, daca am, le dau si daca nu am, nu le dau, fara argumente si sentimente.

 

Aici de Craciun e o estrada cu zapada artificala, in mijlocul shopping centerului din oras, unde sunt montati niste mosi uriasi mecanici, si niste oameni de zapada, din care ies colinde. Seara, in jurul lor, sunt multi multi banuti, chiar si bancnote, pe care le strange magazinul si le da unei charity. Nu stiu pe ce criterii, nu stiu cine profita, dar stiu doar ca se strang bani. Dar oi trai eu in tara Bisounours-ilor si a curcubeelor in capatul carora e o comoara, sau om fi toti fraieriti, nu pot sti.

Insist sa cred ca daca vrei, dai si daca nu, nu. Si ca charity si fundraising inseamna fix ce vede cel care cere, si ce simte cel care da. Asa, am putea trece pe langa romulanul de la colt cu un copil adormit de sirop de mac si de vapori de tigara, si sa-i dam un ban sperand in sinea noastra ca o sa-i cumpere lapte de el. Cred ca totul e relativ la perceptia fata de ban, de a cere, de a da, si de a darui.

 

Acum ca sa nu credeti ca am dezertat iar, va anunt pompos si mandru ca maine soseste la noi prietena mea cea mai buna, si plecam si 3 zile cu copiii la Wexford. Dar de poze nu scapati!

Weekend frumos sa avem!  [flo2]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Charlie, deci. Ce personaj! Felix e un mare, mare norocos! Niciodata nu sunt suficienti Charlie sau Raj pe pamant! Cum care Raj? Varianta indiana a lui Charlie. Cand a intrat Iana in primul an de gradinita, timida si nevorbitoare de germana (gradinita era bilingva germana-engleza, iar Iana vorbea o romana aproximativa fara r, s, sh, ci, tz), dupa jalea si suspinul primelor zile, caci ea spre deosebire de Felixosu n-avea niciun chef academic, a fost preluata de o fetita nitel mai mare, indianca dupa aspect si nume, cu un coculet vesnic facut dintr-o vesnica cotita impletita, cu niste ochelari nitel cam nerd pentru fetisoara si varsta ei, cu niste pantaloni vesnici cazuti mai pe vine... in fine, ciudatica aparitie, dar delicioasa fiinta! O lua pe Iana de mana cu o gingasie si in acelasi timp siguranta de nedescris. O ducea la buda, ii inchidea pantalonii, ii stergea nasul, o facea sa rada si-o mangaia. Ce nu-i facea! Intre timp i-am cunoscut si parintii, mama era genul rep-arita, tatal era genul emir cu turban si insemne de rang inalt. Le-am declarat sincer ca au o fetita extrem de matura, materna si inteleapta. Au zambit stingheri...

 

Dupa vreo juma de an de gradinita, nu stiu cum vine vorba de Raj acasa. Si Iana ne zice: "A, am uitat sa va zic: Raj e baiat". Soc si groaza. "I-am vazut putza azi cand faceam pipi".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah si buflea, am luat cartea de la biblioteca, o sa imi fac timp sa o citesc.

 

Am fugit la munca!

Mvaiii ...am citit aseara subiectul ala de la Clubul de Carte. A pus Viv linkul ...mvai ce mi-au facut fetele alea. Si Ocebine, imi venea s-o sugrum. Noroc ca o cunosc ...

Erau de altfel celebre disputele noastre pe Forum. Stateam una langa alta la filme ...frate ...si parca vedeam alt film. Asa am patzit cu ea si la "Dupa Dealuri" a lui Mungiu.

 

Ca sa revin, toata lumea a fost impotriva cartii mele. Ca e plictisitoare, ca nu evolueaza personajele, ca nu se intampla nimic ...cand mie mi s-a parut ca se intampla atat de multe. Nu stiu daca o fi de la varsta. Oare se poate "vedea" o evolutzie atunci cand esti mai trecut prin viatza decat atunci cand incerci sa iti imaginezi ce e in fatza ta ?

Aaeara, ca si acum 3 ani, am terminat subiectul cu promisiunea ca nu o mai recomand nimanui. Bine ar fi sa ma si tzin de promisiunea asta ...e cartea mea de suflet, nu stiu ce am gasit asa de remarcabil la ea, de fapt am scris acolo ...dar mi-a placut mult ...:))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma mananca limba sa zic ceva rapid, dar lung:) ca de dimi am apucat sa citesc ca a continuat discutia despre fundraising.

 

acu' zenit, ziki, mihaela parca, am citit, s-au exprimat favorabil si imi place mie sa cred, general. si cu ideea de a ajuta, de a dona din timpul si resursele tale, sunt de acord. cu o exceptie.

 

cazul de fatza. care e f similar cu o actiune de la clubul nostru de inot, cand ni se trimit niste coordonate online, noi ne inregistram si tre' sa spamam pe toata lumea sa doneze bani pt inotatorul x. stiu ca v-am aratat si voua pe aici linkul lui Tudor. Ei bine, io cu bunica-sa am pus banii si am dublat targetul.

 

de ce consider o astfel de actiune cersit insa.

 

pt ca e cu totul alta poveste, fara legatura cu chairy si fundraising in scop caritabil.

 

charity finantat prin fundraising are in general un scop social. sa zic ca strangeam bani pt copii defavorizati care nu isi permit sa plateasca 1,500 $/ sezon la club de inot, dar sunt potential inotatori talentati.

 

DAR in cazul asta realitatea e cam asa: am bani sa platesc cei 1500 pt copilul meu da' pt inca 50 pt acelasi copil cu posibilitati materiale rezonabile ma duc sa scot din buzunarul cuiva, potential privand o alta cauza, mai stringenta, caci strainul ala care si-a scotocit buzunarul pt copilul meu nu mai are bani sa doneze pt copiii defavorizati care nu isi permit sport (sa incheiem rotund)

 

ca la urma urmelor, inca din scoala invatam ca resursele is limitate, nu?

 

serios. eu cred ca cine doneaza in cazul asta o face de dragul copilului (familie) sau cineva caruia ii e rusine sa spuna nu. care ma duce la ideea mea urmatoare, ca stand in fatza magazinului hartuiesti si faci sa se simta prost persoane care fie nu au bani fie nu au curaj sa challenge absurdul situatiei. si cam toata lumea stie pe continentul asta cat costa sporturile competitive.

 

sorry buflea - zau ca nu e nimic cu tine, gandeste-te ca ma gandesc la fundraisingul de la clubul meu, ok ? :) [pup]

 

si de aici mai fac in salt la ideea numarul trei: ce a invatat micul atlet? ca daca mama cere pt el, poate chiar primeste si ca banii pica din cer fara efort. si mai rau, ca e entitled sa ceara, chiar daca nu are o nevoie reala. ca s-or gasi niste straini aerieni sa sponsorizeze.

 

cu ce s-a ales parintele? ceva mai putin somn la noapte ca in loc sa faca ciorba ori curat acasa a stat in fatza magazinului vreo 2-3 ore si tre' sa recupereze la noapte ce a pierdut din program in timpul zilei. pentru o actiune sterila in fond.

 

concluziune, eu cred ca in cazul asta trebuie facut un pic de distinctie intre megalomania si nevoia de auto-importanta a madamei care a zis ca-i musai la palma intinsa si ce inseamna charity cu adevarat. si asta e un concept care se demonetizeaza si cred ca nimic nu face mai mult rau decat cauzele false.

 

 

acu, inainte sa va suparati pe mine, eu is chiar foarte deschisa si dornica sa aud exact, in cazul de acum, ce valori ganditi voi ca si-a insusit cineva din toata tarasenia asta. pe bune. ca eu v-am spus cum se vede din coltul meu. dar exact in situatia de fatza, nu generalizand, nu extrapoland, nu rezolvand toate problemele lumii - pe scurt, idealizand.

Eu sunt tot in urma cu cititul, de pe telefon, aici am ajuns si nu pot sa iti dau "like". Nu ai de ce sa iti ceri scuze, ca sunt total de acord cu tine ...desi eu cu Alex vom intinde caciula maine la supermarket. Reamintesc ca eu am deschis gura, si am propus sa dam din buzunar ...si mi s-a inchis la loc de catre Dna Directoare, cu argumentul ca pregatim copiii sa fie buni cetatzeni. Si cum ma simt emigrant si in inferioritate, am tacut si m-am supus presiunii ...fara convingere si fara sa ii dau lui Alex nici cea mai mica lectzie de mandrie ...pentru ca mi-e greu sa fac asta, cand nu cred in ea.

 

Ah, am uitat sa va povestesc si cu vandutul. MihaS, inteleg ca voi vindeati ce faceatzi acasa ? Dar mancarea aia de unde o vindeatzi ?

Abul trecut, aceeasi echipa de soccer, a organizat in stand cu produse, pe care sa le vindem pe terenurile de soccer, alora care jucau " in town". Produsele (cafea, bagels, cream cheese, sucuri, snacks, donuts) le-am cumparat noi, parintzii, le-am pus pe taraba si am asteptat sa le cumpere comunitatea ...ei bine, comunitatea did not give a shit pe marea noastra echipa ...normal !!! Si am sfarsit, sunandu-ne sotzii si chemandu-i sa vina la taraba sa cumpere cafeaua de dimineatza si breakfastul ...restul produselor s-au folosit pentru "dupa meciuri". Cu alte cuvinte, noi am platit, noi am cumparat si pe parcursul anului, noi am consumat. Pai nu era mai simplu ca toti banii astia, sa ii dam cash direct la club, decat asa " pe ocolite" si pe timp pierdut ?

 

In urma esecului cu taraba, anul asta au hotarat sa cershim fara sa mai dam nimic in schimb ...

 

Ideea mea cu platitul cash, fara sa mai pierdem timp, a fost respinsa din start, ca cica nu invatza nimic copilul ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai Buflea, o carte, indiferent de carte merita recomandata si merita citita.

 

Eu nu am mai inteles un lucru: daca ai o parere atat de negativa de actiunea aia, de ce te duci mai frate?

Nu te duci si gata.

Pai ma duc pentru ca nu vreau sa ies in evidentza ca un parinte problematic. Nu vreau sa ma arate cu degetul ...

Ma duc pentru ca ma simt emigranta, cu accent si vreau sa fiu acceptata, chiar daca la coada grupului.

Oricum sunt 4 asemenea actiuni ...asta e a doua si unica la care m-am inscris. Poate o sa ma mai inscriu la inca una, in functie de cum ma simt maine. Asta inseamna 50% ...sper sa fie suficient.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...