Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Universitatea Ghetarului: temele puilor de pinguini!


Recommended Posts

Buna dimi pinguini!

 

letitia, welcome home! Sper sa te bucuri de vacanta.

 

vivi, ma bucur ca iti place matza si ca te iubeste:)

 

marcia, faci mancare de fasole si varza murata... Yummy! Motanul luis nu va pazeste de hoti? :)

 

mianna, ce pisici selective ai, auzi, nu vor iarba:)

 

buflea, eu cred ca ti-ai gresit meseria:)

 

alinuk, ai 2 baieti mari scolarei, bravo! Cum mai sunteti cu accidentul sotului tau?

 

 

Intrebare: pe strumphi si cretzulina nu le mai vedem? E vreme buna de cand mi-am dat seama ca imi lipseste creatza mica:)

 

acu' ma duc sa ma uit la un episod din hemlock grove cu o cafea in peace in timp ce baietii imi inoata de zor. Bomca cafeaua mea. Starbucks latte cu frisca on top:D

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 687
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

intrebare - daca tot avem topic de teme, mai e vreun pui de pinguin pe aici care nu stie ce sa faca cu semnul = la mate?? ca mie mi-a scos peri albi. ambele fete calculeaza corect dar scriu doar tampenii. De exemplu, cum rezolva Daria un exercitiu :

7-4+5+x=10

x=7-4=3

x=3+5=8

x=10-8

x=2 - raspuns final si corect

Si malina face tot o mare varza, ca le-am dat la amandoua niste exercitii mai devreme:

3+2-4+x=9

x=3+2-4+x

x=5-4+x

x=1+x

x=9-1

x=8

 

adica n-au probleme sa afle necunoscuta dar habar n-au sa transcrie matematic solutia. Aberatiile de mai sus sunt rezultatul cerintei mele exprese de a-mi scrie pas cu pas, folosind egalitatea si pastrand x-ul solutia la problema.

 

am incercat sa le explic in toate modurile cu putinta ce e aia o egalitate, si ce tampenii au putut scrie, dar parca vorbesc cu turcii. nu-mi vine sa cred ce varza e im capul lor [bang] [bang]. Si eu sunt mama denaturata ca le cer sa scrie rezolvarea, ca doar ele au aflat raspunsul corect!!! va pot pune poze de pe caietele pe care am rezolvat exercitiile, am 3-4 exemple de fiecare, unul mai prost scris ca altul.

asta am descoperit-o intamplator azi, cand am pus-o pe malina sa mi-l descompuna pe 40 si se apuca sa scrie 40=40:10=4, in timp ce imi spunea mie ca 40 e 4*10 si eu am facut imprudenta sa o pun sa scrie cum a aflat asta!!!

 

asa ca de 2 ore incerc sa le explic fara succes care e diferenta intre a sti sa rezolve corect un exercitiu si a stii sa scrie si rezolvarea pe hartie. Nu imi iese deloc!! poate si pentru caie mi se pare ceva evident. unde gresesc?!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, varza cred ca prin decembrie e murata..iahnia cu ciolan o mancam cu castraveti murati...de-aia de la mama lor, adica pusi de ai mei :-) acum i-am gustat si sunt super buni...aici se gasesc, dar doar in otet si dulci...am gasit o singura data doar cu sare, dar erau atat de naspa la gust ca nu se puteau manca...aici nu se gasesc castraveti normali...doar de-aia mari, de salata...acum sunt in asteptarea musafirilor...ii astept la fasole cu castraveti :-)

 

Mickyyy, aici e si mai rau la mate...ca nu fac ecuatii..sunt probleme logice...cica...ma dispera, ca nu stiu cum sa ii explic Marciei cand nu stie sa rezolve...de ex a+b fac x, a-b fac y..aflati a si b...ei aduna pe x+y si impart la 2..asa afla unul din numere...apoi pe al 2lea...ca sa nu va spun cum lucreaza la proportionalitate..o sa pun un ex mai tarziu...mi se pare totul complicat..noi am invatat altfel...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai multu de intrebare.

Dpdv a calitatii vederii nu ft mari imbunatatiri. La ochiul cu accidentul cam 70% din campul vizual functional. La celalalt ca inainte. Rezultanta.. e ca s-a obisnuit cumva creierul sa compuna in aceste conditii imaginile.

Suntem bine, pe linia de plutire. Ne-am regasit echilibrul.

Parca ne bucuram mai mult de lucrurile marunte, care ne sunt la indemana. Si avem mai putine pretentii. Am devenit mai putin perfectionisti. In general.

 

Mickyyy

Si Teo are "ecuatii" din astea inca din cls 1. M-a cam mirat abordarea programei.

Am obs ca ii invata intr-un fel anume si ca el le face corect. Teo exceleaza cumva la mate. De pe la 7 ani face socoteli cu sute in minte (nu le cere asta, dar are el o pasiune a numerelor mari).

Daca am vazut asa, am ales sa nu intervin cu teorii de-ale mele sa nu bulversez copilul.

 

Asa ca Micky poate ar fi bine sa le intrebi cum le invata la scoala si daca faci cu ele sa exersati in aceeasi metoda.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna! Da, la noi e seara, e innorat, ploua de doua zile si e mohorat. Asta e vremea de dupa mijloc de octombrie, nu e nimic deosebit. Ce vine de acum e tot mai "rau". Astept deja prima ninsoare, macar se lumineaza. Desi la cele 14-15 grade ce le avem, se pare ca mai e de asteptat...si nici n-am schimbat cauciucurile de vara inca, pentru ca de obicei prima ninsoare vine in decembrie...

 

Azi am fost pe drumuri, mai intai am dus-o pe Diana la job, apoi pe sot la aeroport, am fost la magazin, am facut mancare, am mers sa o iau pe Diana, am mancat si acum vrea Diana sa mergem sa exerseze putin cu masina. I-am zis ca o jumate de ora ma odihnesc si eu. 

 

Multumesc celor care ati apreciat calul Silviei, ea e talentata dar nu vrea sa faca nimic in directia asta. A fost vreun an la cursuri de arta dar apoi a renuntat cand a inceput dasul si calaria, am mai intrebat-o daca nu vrea sa reinceapa si n-a dorit. Ambele fete sunt talentate, si Diana deseneaza la fel de frumos. Nu stiu daca v-am povestit ca acum 3 ani de ziua mea, am primit un portret de al meu facut de ea :). Sta la loc de cinste, in dormitor, mi-e tare drag. Diana a fost la desen in Ro, la fosta Casa a Pionierilor, a avut si expozitie. Cand a fost sa isi aleaga liceul, a cochetat si cu linia de arte dar cand a vazut ca toata ziua copiii aia numai deseneaza a zis ca nu e de ea. Asa ca a ramas un hobby, se pare ca si la Silvia la fel. Eu nu sunt talent la desen, dar ma descurc :). Sotul deseneaza frumos, dar am eu in familie pe sora mamei care a facut arte plastice, e talentata. Nu stim asadar de la cine a mostenit, poate de la amandoi :). 

 

Ella asa e si la mine cu numele, dar mie imi spun in doua feluri, numai Mihaela nu :)). Ori Mikaela ori Michaela care se citeste Mișaela.:) Eu imi scriu numele in romana si ei cand vad, ori cred ca am gresit si ca h e k, ori ca am uitat sa scriu c :)). Eu cand ma prezint spun Mikaela, ca stiu ca asa inteleg ei  numele. Ca daca spun Mihaela, am patit ca ma intrebau cum? :))

Wow ce de varza! Eu am luat 4 bucati, ne ajung cu varf si indesat. Tu tii butoaiele la cald sau rece? Ca eu tin de obicei in hol si ne cam muta nasul cele 14 zile cat trebuie sa stea la caldura (asa am citit eu). 

 

O seara frumoasa! 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de ex, din ce am inteles eu de la copil, se face asa

 

7-4+5+x=10

(7-4+5)+x=10 nu pun paranteze, in schimb fac cumva o acolada sub 7-4+5

8+x=10

si zic asa: cat adun la 8 sa-mi dea 10 (Teo zice: daca am 8 lei, de cat mai am nevoie in pusculita sa fac 10 lei :)) )

x=2

R:x=2

 

pampam

 

practic pe caiet la rezolvarea unui asemenea ex, gasesc asa

 

7-4+5+x=10

8+x=10

x=2

 

R:x=2

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mikky, dupa 2 zile seculare l- am trimis la profa lui de Mathe sa ii explice si a inteles . Ei Aveau la Test ex de tipu asta: suma a doua Nr e 123. unul e Mai Mare cu 13/ de 7 ori/ Mai Mic .

Culmea e ca nu Au facut in Clasa , dar era in Materia de Test . Asa e mereu , daca nu muncesti cu ei adio.

 

Edit: si pe mine ma innebunea ghicitul, vroiam regula. Acu stie regula, dar ex de profa pe limba lor.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dimineatza de pe drum. Avem meci de soccer away, dupa ce abia am venit de la primul meci de hockey. Moaaama ce echipa proasta, ce bataie au mancat. Alex e cel mai bun, a marcat 3 goluri si au pierdut cu 7-5. Era umflat tot de mandrie ...si eu, nu numai de mandrie. Ta-sau ca de obicei, critic ...ca ce echipa e asta, ca de ce e Alex cel mai bun ...

 

Sa vedem ce facem acum la soccer.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...