Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Universitatea Ghetarului: temele puilor de pinguini!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 687
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata pinguini

 

Miha, boxa e pivnita de sub casa...eu ii zic boxa, ca nu prea seamana a pivnita...adica se poate locui in ea daca vrei...trebuie trasa doar caldura...acum sunt vreo 15° acolo...asa cred...

 

Strumphi, bine ai revenit.

Si eu zic la fel in ceea ce priveste copila, se poate sa reactioneze asa pt ca e singura la parinti, alintata. Am si eu una acasa, ea asculta, insa daca nu faci ca ea sau nu esti de acord cu ceva, ala esti. La noi de vina e tata, el i-a dat mereu dreptate. La ea nu exista decat alb sau negru, zona gri nu; asta nu e bine si trebuie sa mai lucreze cu ea insasi aici; merge la psihologul scolii momentan, dar nu mereu, ci cand simte ea nevoia ca vrea sa vorbeasca cu psihologul.

 

O zi cu soare va doresc !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am auzit la stiri ca cei 2 turisti nemti rapiti acum 3 luni de IS in Filipine au fost eliberati; IS ceruse 4 mil.euro pt a-i elibera; daca nu, i-ar fi ucis pe amandoi. Eu una nu inteleg cum sunt unii oameni asa de iresponsabili; stii ca Filipine nu e o tara sigura si mergi sa faci un tur cu barca. Bine ca au scapat, sunt si in varsta, acum sunt prea slabiti pt a zbura, i-au dus la spital.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata ghetar!

Ziki, ma bucur tare, tare mult sa te revad [flo2]  [flo2] [flo2]  

Am citit pe fuga din ultimul capitol si 3 pagini de aici. Multumesc de sfaturi; ma voi gandi serios la ce voi face; Turbo nu ar fi fericit acasa, insa daca nu se pune cu burta pe carte asta va fi solutia. A mers la mine saptamana asta, a si lucrat singur acasa in weekend, fara ajutorul meu, apoi cu mine. Eu am trecut pe Magne B6 pentru ca ma simt tot timpul obosita si nervoasa; sper sa imi fie mai bine.

Lui ii place mult la after; ii plac si activitatile optionale (mai putin inotul); ii place sa fie cu copii, adevarul este ca are prieteni de la after, nu de la scoala. Imi aduc aminte ca la fel a fost la fiecare inceput de scoala. Rabdare, rabdare si iarasi rabdare.

Ma duc sa mai citesc din urma.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Miha, calul ala e superb...o sa i-l arat Marciei...si ea deseneaza frumos, spre deosebire de mine, care sunt antitalent la desen...dar anti anti...

Subscriu  [flo2]  superb cal ,uimitori copii cu talentele lor.Maria are si ea talent cu carul,nu doar la desen ,la creatie in general,acolo unde eu vad un gunoi ea vede cine stie ce minune ,dupa cum v-ati dat seama nu seamana cu mine  [:)] 

 

Ella si eu sunt disperata nu doar cu blatul care la mine fiind din gresie strange intre rosturi toata mizeria dar si cu aragazul de inox si picaturile care sar pe borcanelele cu mirodenii si spatulele care sunt in apropierea lui.

 

 

Pfuui ...habar n-aveti ce succes avem. Wow !!! 

Toata lumea care iese, arunca restul in galetile noastre. Va spun in final cat am strans, dar nu ma astepam sa fie atat de usor si productiv ...Wow!!! 

 Ma bucur  [:)]

 

 


Eu plec azi in romania! Pleaca avionul la 12 noaptea, dar e direct. Ma duc sa-mi fac bagajul.

 

Bine ai venit,Leti!

 

 

 

azi iar luni... inca o saptamana si inca una si apoi vacantaaa!!!!  [:D] (recunosc ca de abia astept!!! :)))) )

 

Gand la gand cu bucurie,Roxana!!!Nu esti singura care abia asteapta  [pk]

 

Yagmur rabdare si tutun  [:)]

 

Am creierii pe bigudiuri,antrenamente,scoala,meditatii ,competitii,dezamagiri in dragoste,adolescenta,preadolescenta,etc.Doamne da-mi putere!!! a devenit laitmotivul vietii mele,ceasul mi-e cel mai bun prieten si cel mai mare dusman,daca nu-l am sunt pierduta ,cand il vad turbez  [:)]

 

In rest,s-auzim numai de bine!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am avut iarasi program sexy.

La 9 m-a sunat nepoata-mea ca vine cu aia mica sa vada pisica.

Apoi a sunat-o si pe mama sa vina si ea.

Mama l-a sunat pe cumnata-miu sa vina si el.

Si uite asa la 10 dimineata m-am trezit cu o groaza de lume ocupandu-mi fotoliile, cerand cafea, sandvisuri, apa. Si mai tarziu ciorba.

 

Aia mica a tras pisica din litiera. Pisica tocmai  se rahatea. A plecat cu el taras si s-a sters la fund pe parchet si gresie lasand o dara zdravana ce s-a uscat pana ne-am prins noi.

Eu cu mopul, Silvia cu spirtul sa-l inmoaie.

Iarasi eu cu mopul si clorul.

 

Au plecat pe la 3 si i-am fericit pe fiecare cu cate un borcan cu gem.

=====

 

Fii-mea a fost in mall. I-am dat o suma, nu mica, sa-si cumpere ghete adidasi, 2 perechi de blugi si o bluza.

S-a intors acasa cu  adidasi de 360 lei si o sapca de 140 lei.

De restul a mancat si a jucat bowling.

Am facut spume, i-am explicat pentru a mia oara ierarhia cu nevoile si placerile.

 

===

 

Aseara spre ora 22 mi-a spus ca la mall fiind a facut tahicardie. Nasoala. A trecut greu. S-a speriat. A ramas obosita fizic.

I-am spus ca e de la oboseala, ca culcandu-se de mai  bine de o luna la 1-2-3 noaptea isi supune organismul la stress. I-am povestit de catecolamine (ce tare sunt!) cum corpul le secreta in exces la stress si cum pot provoca tahicardie.

 

Nu. Eu nu stiu nimic. Ea are ceva la inima. Poate la tiroida. 

Asa ca zilele astea, ca sa o potolesc, o duc la analize de sange,  la un cardiolog sa-i faca EKG.

Si poate o convinge vreun medic adevarat (ca eu nu sunt, mama e perimata si soru-mea ce stie ea de acolo din America!) sa se mai potoleasca si sa-i dea ceva usor de dormit ca nu se mai poate.

 

====

 

Mickyyy, Alinuk are dreptate. Mergi si vorbeste cu invatatoarea sa-ti explice ea cum le arata la scoala.

eu asa am facut. Cand era ceva ce nu puteam sa explic mergeam la scola inarmata cu caietel si creion si luam lectii.

Penntru ca, cel putin la matematica, ei invata altfel decat am facut-o noi.

 

Mai tarziu cand vor face ecuatiile, prin clasa a V-a, nu o sa-i invete in veci, ca termenii se trec cu semn schimbat in partea cealalta. Au alt sistem, bazat tot pe egalitate, deci e important sa invete de acum egalitatea.

 

Mai jos iti pun  o poza cu metoda pe care a invatat-o Silvia (din clasele mici pana intr-a 8-a.)

 

post-3916-0-86568100-1413787647_thumb.jpg

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza!

 

La noi copiii au vacanta. Eu nu simt nicio diferența, decât ca trebuie sa fac mancare mai multa :))).

 

Stumphi bine ai revenit.

 

Ella pai e cald in boxa la voi. Eu nu am unde sa pun varza decât in garaj, dar acolo e ca afara, 8-12 grade. Nu cred ca e destul de cald pentru varza. Stiu ca si tata o tinea in bucatarie pana o scotea in cămară unde era rece. Cred ca tot in casa trebuie sa o tin...

 

Ralu așa e si Silvia, la noi orice cutie ajunge prima data in mâinile ei. :) avem in pod o Colecție intreaga, căsuțe pentru animale de jucărie face din ele, taie sosete si haine vechi sa faca mobiler, desenează si decupeaza, ies niște minuni din mâinile ei. Nu, nici ea nu seamănă cu mine :)).

 

Va doresc o zi faina! A Karulei tocmai am aflat ca va fi, cel putin in atmosfera. Si ma invidiez ca nu-s si eu acolo. La noi ploua torential de trei zile...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...