Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Universitatea Ghetarului: temele puilor de pinguini!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 687
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

P.S.Strumphi, eu nu am inteles ce analiza ai facut de te-au facut aia sa planga ...si ce diagnostic este ala ? Pentru durerile de cap ?

 

P.P.S. La fel nu am inteles de ce trebuie Cretzulina supravegheata de therapist ? Ce Dumnezeu nene, are 3 ani ... vorbeste, mananca, interactioneaza cu copii, are si lumea ei ...

 

P.P.P.S Ella, Marcia de ce se duce la psiholog la 11 ani ?

 

 

Analiza se cheama endoscopie si a fost oribil, cum am mai spus! Cea mai urata experienta din ultimii ani, poate numai nasterea a fost mai horror... Diagnosticul e ca am hiatus hernia, adica mai pe romaneste valva care inchide stomacul nu mai e ok, nu se mai inchide etans si am reflux gastroefagian foarte rau si am suferit rau vreo 2 saptamani pana m-am hotarat sa ma duc la dr, impinsa de la spate de Nick. Asa niste dureri nu am avut niciodata, zici ca ai atac de cord, asa rau doare.. non stop si abia inghiteam ceva ca nu puteam, orice mancam imi venea inapoi. Nu mai zic noaptea ma trezeam si saream in fund ca imi venea amar in gura sau chiar mancare... nici un fel de pastila antiacid nu ma ajuta, deci am trecut pe pastilele prescrise de medic si sport, dieta... si nici o vedeta! [:D]

 

Cat despre creata, da, ai dreptate! Si Nick zice la fel, e mica inca, are doar 3 ani jumatate si timp destul sa se acomodeze la  gradi si sa si asculte si sa se concentreze. Subiectul a fost dezbatut de mine cu Nick mult, am fost impreuna la terapist atunci sa vorbim. El se recunoaste in ea 1000%, si el e aiurit, cu capul in nori, si el prefera sa se joace singur, cica a urat cand l-au fortat sa joace jocuri cu alti copii, el tare bururos ar fi fost sa il pedepseasca si sa il trimita in biblioteca la studiu sau sa citeasca. Zice ca si ea va fi ok cum a fost si el, a reusit sa faca 2 faculatati si un doctorat, deci o sa fie si ea ok. Amandoi sunt niste aiuriti, nici Nick nu ma aude cand vorbesc cu el daca e concentrat pe ceva, daca citeste, daca se uita la vreun documentar, trebuie sa repet de 2-3-4 ori sau sa ma duc sa il bat pe umar. Sophia la fel, cand e prinsa in joaca, e in luma ei, trebuie sa o strig sa ii repet tot de atatea ori cat ii repet lu` tac`su. Iar socializarea e la fel cu atentia, doar daca vrea, doar daca ii place, ea poate petrece ore singura cu papusile/printesele/cartile ei, dar are si momente cand se joaca si cu alti copii, ca doar iesim zilnic aproape in parc, acum de cand cu gradi mai rar ca sta 2 zile full time/sapt si s-a stricat si vremea, dar se joaca doar daca are chef si oricum prefera compania adultilor de multe ori in detrimentul copiilor. Cred ca poate fi si din cauza ca e singura la parinti si ca mereu i s-a cam facut pe plac,  dar cum ziceam si aseara, mi-s tare curioasa ce ne va spune terapista dupa ce o va urmari la gradinita peste 2 saptamani, pentru ca de lunea viitoare e vacanta o saptamana. 

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca stiam ca o sa fie atat de urata endoscopia asta, la naiba s-o ia, le ceream sa ma anestezieze total, dar asa mi-au dat 3 pufuri in gura, mi-a amortit limba si nici nu puteam vorbi sau inghiti saliva si cam atat... in jos pe gat si in stomac nu mi-a amortit nimic. Tare rau a mai fost... o sa ma urmareasca mult timp de aici inainte asta, cosmaruri am, nu alta!  [fri]  [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din câte stiu eu, Endoscopia e termenul general pentru mai multe investigatii. Eu inteleg ca tu ai facut gastroscopie strumphi, nu?

 

Eu am facut si gastro si coloscopie. Fara anestezie, la recomandarea sotului care e medic gastro-enterolog. Ca nu merita sa ma adoarma pentru asta. Gastroscopia a fost cam nasoala, a fost greu sa înghit tubul si am avut mereu Senzația de voma. Dar a trecut, in 5 min am fost gata. Am fost din timpul serviciului, nu am vrut calmante ca mi-ar fi dat, am venit si am lucrat dupa. Mie de coloscopie mi-a fost mai groaza. Acolo voiam sa ma adoarma. Dar a fost mai usor decât gastro, am primit calmante si am plutit. :) atunci am fost libera, dar numai pt ca inainte cu o zi am avut de băut soluția aceea de m-a spălat de toate pe dinăuntru si apoi n-am avut voie sa mananc nimic. Oricum, eu spun cu mana pe inima ca nu merita adormirea. Mie nu mi-a facut sotul, daca va întrebati, nu e voie. El nici nu voia, oricum. A fost de fata si m-a ținut de mana. A contat, enorm.

Dar stiu ca nu pentru toti e la fel, imi pare rau strumphi ca ai suferit atat.

 

Buflea, ai reținut bine. Noi am locuit in Satu Mare. Dar ma mir ca nu stiai ca in toate resedintele de județ fostele Casele Pionierului s-au transformat in Palatele copiilor dupa Revoluție. :)

 

Mai, eu am vazut filmul One day. Cred ca e bazat pe carte. L-ai vazut Buflea? Ca filmul mi-a plăcut tare mult, am plâns de la început. Si cum incepe cartea, cam ăla e...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fratele meu a facut colonoscopie fara anestezie acum ft multi ani si a fost naspa rau...de ani buni face doar cu anestezie si e ft bine...nu ar mai face fara...in fine, el era sa moara din cauza unui medic incompetent care i-a schimbat diagnosticul...ar fi trebuit sa il dam in judecata, dar nu am facut-o...imi pare bine ca acum e ok, tratamentul pe care il face acum il ajuta (isi face singur injectiile saptamanal :-) )... Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa zic...rau poate sa fie sicu anestezie, daca medicul e incompetent. Sotul zice ca e mai nasol fara, ca pacientul nu simte nimic si nu poate reactiona si spune daca il doare, deci riscuri sa se rupă ceva sunt mai mari. Noa asta e parerea lui. Si a mea, căreia i-a fost ok fara anestezie. E clar ca cei care au trecut prin chestii nasoala si dureroase nu ar face fara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...