Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Universitatea Ghetarului: temele puilor de pinguini!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 687
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

MA gandeam sa-i fac o vizita lui Vasilica. Poate o intalnesc pe domnisoara Elyda.

Astazi dupa ora 15 sunt la Spitalul Filantropia.Daca vrei...si il vezi si pe Vasilică pentru ca astazi am inteles ca il aduce sa stea cu mama.

 

 

 

Edit:ajung in Bucuresti dupa ora 17.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mvaiii, viv, chiar ca viata bate filmul. ce creaturi sinistre, mama si fiica.

auzi, da' tanti asta are/avea sot ? ala cum o suporta ?

nici nu vreau sa ma gandesc la sarmanul baiat care va cadea in plasa lor, devenind prietenul/iubitul/sotul fetei, respectiv ginerele cucoanei...ori va fi/deveni unul ca ele, ori va innebuni alaturi de ele...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viv, si eu vorba lui Rufus...

o sa-i povestesc Marciei, ca sa vada ca se poate si mai rau...la ea sunt copilarii, eu stiu asta, dar ea pune totul la suflet...si aici trebuie sa se schimbe...vad ca a inceput sa o faca de cand merge la psiholog...

la noi se rezolva totul prin scoala...profa Marciei i-a sunat pana la urma pe parintii baietelului care o tachina pe Marcia..asta nu numai din cauza ei, ci si din cauza comportamentului lui fata de alti colegi...de atunci s-a potolit...s-a mai luat de Marcia o data si ea i-a tras o palma de a vazut stele verzi...a zis ca a ramas ca la dentist Damian...asa il cheama...nu-i venea sa creada...ea le mai zice si cuvinte dulci cand o enerveaza [smulgpar]

 

Vroiam de fapt sa povestesc altceva..am vazut aseara un reportaj la nemti (pe RTL) despre cei care traiesc in canalele din Bucuresti...nu va puteti inchipui cum traiesc oamenii aia...multi iau droguri...cica in jur de 60 din ei mor pe an....sunt cateva mii....una din intrari era chiar la Gara de Nord....nu mai exista capacul de la canal, era pur si simplu gaura...au pur si simplu labirinte in canale, cu sufragerie, baie, bucatarie etc...curent iau din subteran...au pana si internet si semnal la mobile...

m-a intristat reportajul...al meu a zis ca nu se poate asa ceva, cum se poate trai in halul asta intr-o tara europeana....pt el e de neacceptat...

m-a marcat o familie cu 2 copii, de 4 si 7 ani...baietelul, de 7 ani, nu merge la scoala...ei stau tot intr-un canal, dar la marginea Bucurestiului...as vrea sa ii ajut intr-un fel....stiu, asa sunt eu...vorba elvetianului meu, daca as putea, as salva lumea [:)]

 

asta e link-ul cu reportajul_se aude putin si ce spun in romana :

 

http://www.rtl.de/cms/news/extra.html

 

http://www.rtl.de/cms/news/extra/die-tunnelmenschen-von-bukarest-leben-in-einer-parallel-gesellschaft-unter-der-erde-41603-bed7-21-2088072.html

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, acum m-ai speriat de-a binelea, mama ce oameni si cata energie irosita pt tot felul de prostii...

Bine ca ati scapat de ele.....

 

Ella, merci, am revenit, caci nu am mai scris o perioada din cauza de lipsa de timp, anterior nu mersese forumul si nu puteam intra.. am mai citit sporadic...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Rufus asa e. Pare incredibil. Si eu am fost proasta pentru ca nu m-am prins din timp despre ce este vorba.

Silvia a suferit foarte mult. Am vrut sa o mut de la scoala  si ea mi-a spus ca nu vrea. Ca nu da inapoi si ca nu fuge. Ca poate sa faca fata. Chestia asta a intarit-o, dar a lasat ceva urme.

Anul trecut Isi facuse vreo 2 prietene din clasa unde e fata asta, dar cand a vazut ca alea sunt  prietene si cu aia a renuntat la ele. A zis ca nu mai vrea bataie de cap.

===

 

Pe mama aia nu am cunoscut-o niciodata. Pe tatal ei da. El era cel carea venea la sedinte, vorbea personal cu profesorii etc. Un tip de treaba.

Mama aceea a a recunoscut, intr-un elan de sinceritate, ca este compulsiva. 

=========

 

Si inca nu v-amm povestit de o prietena a Silviei, mai mica decat ea cu vreo 3 ani, mitomana patologic. 

Asta fura bani si bijuterii din casa si spunea ca se ducea cu fii-mea si le amaneta.

I-a spus ca i-a cumparat un pui de Beagle de ziua ei si in ziua petrecerii a venit cu mana-n cur si i-a zis ca puiul a murit. A plans asta de s-a indoit.

Cu asta am rezolvat-o repede. Am vorbit cu bunica-sa (n-avea parinti) si m-am rastit la aia cum n-am mai facut-o in viata mea.

Dupa o luna, in parc fiind cu niste colegi, mitomana le spune ca Silvi se culca cu un vecin (ce conta ca ala avea 11 ani?) in dormitor in timp ce eu stau in fotoliu in sufragerie.

Atunci fii-mea care era pe role, i-a tras cu patinele in fluierul piciorului. 

 

M-a sunat bunica-sa si m-a amenintat cu politia. I-am povestit femeii de unde a inceput cearta si i-am zis sa zica mersi ca nu am fost si eu acolo ca mai primea si de la mine cate ceva.

===

 

Una peste alta, anii astia  (intre 11-14 ani) au fost pentru mine un cosmar. S-au intamplat niste lucururi pe care nici eu nici Silvia nu le-am vrut, nu le-am cerut, m-au luat pe nepregatite, nu m-au lasat sa dorm noaptea. Din pacate eu nu am fost educata sa fac fata la astfel de probleme. Si nici capacitate prea mare de a educa in sensul asta nu cred ca am.

 

====

Alta.

Fii-mii ii placea un baiat din clasa. A scrijelit pe un copac numele lui si a desenat o inimioara.

O alta fata a vandut "bilete" si a venit cu toti baietii din clasa in spatele blocului sa le arate ce scrijelise.

Fii-mea plangea prin casa si aia se hlizeau la copac.

Am invatat-o ce sa le zica alora.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...