Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Universitatea Ghetarului: temele puilor de pinguini!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 687
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Valeu MihaS, 1 l de lapte la o cana de orez ?

 

Oricum m-am prins, se fierbe in apa ca sa nu consume prea mult lapte si sa nu mestecam in oala la foc mic pana ne plictisim ...

Dar orezul conteaza ? Nu ca as sti ce orez am pus eu ...probabil cel mai ieftin gasit la supermarket.

 

Oana, stai asa putin cu cartea aia Astrid and Veronika ...am citit azi un capitol la care s-a incretzit pielea pe mine ...MihaS, daca tu te lupti cu depresia, de ce draga mea citesti carti din astea ? Ca eu ma lupt sa nu intru in depresie de la ea ...daca pana in final, autoarea nu ne explica gestul ala care m-a infiorat efectiv, o declar o carte proasta ....asa ceva, nu pot inghitzi decat cu motive solide in spate.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Valeu MihaS, 1 l de lapte la o cana de orez ?

 

Oricum m-am prins, se fierbe in apa ca sa nu consume prea mult lapte si sa nu mestecam in oala la foc mic pana ne plictisim ...

Dar orezul conteaza ? Nu ca as sti ce orez am pus eu ...probabil cel mai ieftin gasit la supermarket.

 

 

In general la un pilaf se pune o masura de orez si 3-4 masuri de apa - in functie de cat de zemos vrei sa iasa.

 

Laptele are o densitate un picut mai mare decat a laptelui si de aceea se pune mai mult.

O cana are in jur de 200 grame deci e clar ca trebuie folosit 1 kg de lapte sau chiar mai mult.

 

Punctul de fierbere al apei e undeva la 99,98 grade.

Al laptelui  intre 117-125 grade. 

De asta orezul fierbe ceva mai greu.

 

Pentru orez cu lapte cel mai bun este orezul cu bob rotund.

 

====

 

Bai, da' ce serioasa am devenit!

De la pisica mi se trage.

BTW - a ajuns sa doarma cu mine - a ros cablul de la incarcatorul tabletei, suge iPhone-ul si linge  castile - cu chestiile astea doarme Silvia in pat. Daca mai pun la socoteala icoana dde sub perna, picaturile de nas si marele urs de plus fost alb... e cam aglomeratie in patul ala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...