Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Universitatea Ghetarului: temele puilor de pinguini!


Recommended Posts

Seara buna, seara buna!

 

Pinguin obosit vine sa dea din aripa pe ghetar!

 

Toata trupa a fost racita, acum suntem deja de trei zile la runda a doua la Lili. Temperatura, tuse, nas infundat, tot tacamul. Sotul a fost plecat saptamana trecuta in delegatie, pe urma a fost si el cateva zile bolnav. 

 

Am terminat cursul de traducator comunal, am dat examenul teoretic (chair am invatat pt el, heh, neuronii mei dezobisnuitit de invatat), acu trebuie sa adun ceva practica. 

 

Am intrat repede repede sa ii multumesc lui Zenit, pup!  [flo2]

 

....si sa le urez canadiancelor sa se termine cat mai repede si fara alte victime ce se intampla la parlament! 

 

Imbratisez toti pinguinii si randunicile, imi cer iertare ca nu apuc sa va citesc mai mult si sa scriu lucruri inteligente la discutiile pe care le-am prins din cand in cand.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 687
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

mie mi-au mai zis ca arat a mexicanca... de accent...nu prea isi bat capul, undeva de prin europa. 

aproppo  de asta, ma uitam in jurul meu la bible studies, din vreo 70 cite eram 80 % sunt blonde.

 

duminica dupa biserica am mers la piata si ma pomenesc cu o tipa la vreo 40-50 de ani, ca-mi zice in treacat "you look nice!".

barbatu-meu nu concepe, cum poate cineva pe strada sa spuna cuiva asa ceva...

dar si eu de ex cand vad ceva frumos la cineva spun, ce geanta , rochie , copil frumos...el nu , ca e aiurea sa spui asta.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu as fi zis portugheza, dar banuiam daca a zis Karula. :) Nici eu nu pricep spaniola sau portugheza, pe cand italiana da...eu as fi zis italiana :). 

 

Karula, te invarti intre persoane cu simt fin lingvistic sau cu ureche muzicala deosebita :). 

 

Uitasem de exemplul cel mai aproape din familia mea :). Va spuneam ca mama e unguroaica. Ea a invatat romana la 18 ani, cand a intrat la facultate. Pana atunci n-a avut nevoie, stia numai maghiara. Cand am cunsocut-o eu :)) vorbea romana fara accent, pe mine m-a avut la 27 de ani deci la 9 ani dupa ce a invatat romana. Are insa cuvinte si expresii pe care le-am descoperit tarziu, cand altii mi-au spus ca nu se zice asa in romana. Le-am descoperit la mine, le invatasem de la ea. Unele cuvinte le-am invatat de la ea, pentru ca ea cu noi a vorbit romana, asa gresita. Nu stiu cum a putut. Ma gandesc ca eu sa mai am un copil, nu as putea vb altceva decat romana, nu as putea vb suedeza cu copilul meu.

 

Pentru mama mea asta a fost ca o emigrare. A plecat din cercul ei inchis, de limba maghiara, in "lumea" larga, unde se vorbea numai romana. Apoi l-a cunoscut pe tata si nu a vrut sa ne invete ungureste. Stie acum ca ii reprosez, dar am inteles de ce a dorit asa. Nu stiu cum ar fi fost daca ar fi avut un sot de aceeasi limba cu ea, in Ro...probabil ca am fi vorbit si maghiara :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost intrebata daca sunt din franta, spania sau polonia:) cand am zis romania, aia cu polonia au zis tot pe acolo. Eu am zis ca nu-i chiar asa. 

 

Aveam un prof la scoala care in timpul crizei cu ucraina ma tot intreba ce se intampla acolo. Ii replicam de fiecare data ca nu stiu si nu prea am motive sa stiu. Aveam in grupa o ucraineanca de la granita cu ro, vorbea si romaneste si ruseste. Proful ala ne incurca mereu si nu imi placea sa las asta sa treaca sub scuza de "whatever, tot pe acolo"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Ardeal sunt/erau sate intregi (vorbim de anii '60, acum nu cred ca mai e asa) in care locuiau unguri. Erau in zona Clujului, la 15-20 km, nu vb de secuime. Ea s-a nascut si crescut acolo, toti vb numai maghiara, peste tot. Liceul l-a facut in Cluj, dar la un liceu cu internat, de unde nu aveau voie sa iasa decat 2-3 ore sambata dupamasa, dar peste tot in Cluj se vorbea atunci ungureste, nu avea probleme. 

 

Ca sa intelegi mai bine, sotul meu a invatat ungureste la bloc, stia ungureste mai bine ca mine :)). Eu am invatat pana la urma de la rudele mele, dar nu pot sa spun ca stiu, dar inteleg cat de cat. Si eu am avut prieteni unguri la bloc, dar eram mai multi romani si vorbeam romana, ungurii stiau si romana. Dar sotul a avut mai multi vecini unguri si a invatat el ungureste, ca era in gaska lor. :))

 

Cand eram mica, aveam/am inca o verisoara care a crescut in satul vecin satului unde a crescut mama si pana n-a ajuns in Cluj (care devenise deja mult mai romanesc) nu stia romana. Invata romana la scoala, dar ca pe o limba straina. Cand ne intalneam, nu ne puteam inetelege. Ea e mai mica cu 4 ani decat mine, eu aveam vreo 13-14 ani, ea 9-10 si taceam :)). Aveam insa si alti doi verisori care locuiau in Cluj si aia stiau mai bine romana, chiar daca mergeau la scoala maghiara. Se jucau cu copii romani si au invatat altfel. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da MihaS, stiam ca existau sate intregi in care se vorbea numai ungureste.

Tata a avut un prieten foarte bun, a lucrat cu el ani de zile, pe care efectiv il diviniza ...si care era de undeva de langa Oradea. Imi aduc aminte ca am fost intr-un concediu in zona aceea, eu aveam vreo 14-15 ani ...si nimeni nu se intelegea cu nimeni. Parintzii amicului nu stiau romaneste, noi nu stiam ungureste ...amicul era translator. Foarte, foarte omenosi oamenii aia.

 

Aschiozo, bine ca mai traiesti mama ...si ai si patalama.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...