Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Universitatea Ghetarului: temele puilor de pinguini!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 687
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Crema de zahăr ars e alaturi de tiramisu cel mai simplu dulce posibil.

Eu o fac așa: 8 oua mixate bine cu 200g zahăr si turnat 1l lapte peste, amestecat bine. Turnat totul intr-o cratiță tapetată cu zahăr ars. Dat la cuptor la 100 de grade, ca 1 ora. Poate si mai mult, pana se încheaga. E buna rece, dupa câteva ore de stat in frigider.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da stiu, la asta m-am gandit si eu. Si apoi mi-am adus aminte de o poza pe care o iubesc pana la lacrimi. Lacrimi de ras!

Steve McQueen, Paul Newman?

tipa nu imi inspira nimic.

 

In Scaunele Batranul o alinta pe Batrana "cãcãreaza mea".

 

Nu am citit Beckett. Am vazut doar piesele.

Recunosc, in afara de Eugen Ionescu, Ibsen, Cehov, William Tenesee si Shakespeare nu prea mi s-au lipit dramaturgii de spirit si suflet.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut 2 tufe de crizanteme la intrare...dar al meu nu le-a udat, asa ca s-au uscat :-( trebuie sa mai cumpar..doar sa-i fac in necaz...ca zice ca am prea multe flori in curte...

 

Intrebare...am un cercelus superb afara...face flori chiorchine, de-alea batute...am avut in fiecare an...insa in momentul in care i-am bagat in casa, s-au uscat...acum nu stiu ce sa ii fac astuia..ca mi-e ca daca ramane afara ingheata...iar daca il bag in casa, iar se usuca...

 

 

Il tai bine de tot, il pui intr-o camera mai racoroasa sil il uzi rar. La primavara il scoti afara si ii dai ingrasamant de flori se se face de nu-l recunosti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va plac crziantemele si tufanelele?

Eu sunt innebunita dupa ele. Azi mi-am cumparat cateva buchetele (daca as avea mai multe vaze mi-as umple casa cu ele).

Vi le ofer cu drag si in special lui Kariguld de care mi-e dor.

 

 

 

 

Eu iubesc crizantemele de nu mai pot. Toamna cumpar cu tonele

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa-mi spun si eu parerea privind fundraising-urile (care parere e cam impotriva curentului):
lasati copii sa participe
Nu, nu le dati bani, nu are rost, nu asta e scopul… fishicul ala de maruntis din banca e ne-valoros.
Nu vrem ca ei sa invete asa fel de competitie si victorie, ca suma oricum nu conteaza dar cistigul in sine pentru copil, da !
(noi nu ne-am fi permis s-aducem bani de-acasa, dar datorez ce este copilul meu azi si acestor actiuni, intr-o Canada cu oameni nu neaparat toti grosi la punga, dar frumosi la suflet).
Cistigul in plan personal e mult mai mare daca prin oareshce metode copilul aduna/face ceva… da inapoi comunitatii, si undeva, ceva, cindva, acolo va rezona … va inflori mai tirziu; posibil nu acum, dar stie el timpul cind !
Vor avea si ocazia unui alt fel de “challenge”, si vor avea ocazia observarii, comunicarii, interactiei, evaluarii de sine si a celor din jur, intelegerii vietii, altfel de cum o stiu ei, viata din matca si rutina de zi cu zi.
Unele actiuni plac, altele nu, unele sunt confortabile, altele nu, depinde de interes, personalitate, grup, scop…. multe, multe variabile; se poate selecta si alege, ceva bun iese din asta.

 

Dintr-o cauza ca si contra-curentul asta, cu o experienta de viata si idei mai diferite de ale majoritatii eu sunt o aparitie mai rara, dar va citesc si sunt alaturi de voi, cu tot dragul !

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Un gind frumos si-un clinchet de "noroc" la aniversarea Tora-Rufus [cina2]

si cu drag bun re-venit dragalasei ziki [flo2]  foarte precocele “toddler” al comunitatii (nah, tu ai zis-o !)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar sint in urma pe toate topicele :)

 

Dar insist. 

 

Ziki, placut disclaimer, admirat atitudinea!  [flo2]

 

Re: orez cu lapte. Eu il fierb in oala aia cu pereti dubli intre care se pune apa. E adusa din Ro, special pentru gris si orez cu lapte, ca altfel mi se afuma laptele si daca il mestecam intruna. Dar o sa incerc la cuptor, merci, Didi, nu?

 

Fleur, am vrut sa zic ca scrii de profa ce esti despre teme :) Si daca toti profii/invatatorii s-ar aplica la corectatul ala la comun si toti elevii ar fi atenti, parca-parca teoria cu "sa invete singur" s-ar aplica. Da' din pacate sint f. multe invatatoare in clasele primare care isi fac treaba de mintuiala, respect celor care si-o fac cum trebuie, serios!, plus copiii care-s aerieni si, pitic dupa pitic, te trezesti intr-a patra ca nu stapineste materia de a doua! Eu iti urez sa fie dupa plan. 

 

N-am citit pina la sfirsit, nu stiu ce se mai dezbate si tre sa ma tirez la cumparaturi, Adolescenta Sa binevoieste sa vina cu mine ca sa cumparam haine PENTRU EL!

 

Mihaela, cum, ma :), alaturi de tiramisu e cel mai simplu? Sint de acord ca se face crema de zahar ars in 2 timpi si trei miscari, dar tiramisu pare super complicat, toate layers alea...

 

Gata, am plecat sa evaluez ce-i trebuie copilului, ca sa stiu la ce sa rezist eroic cind baga santajul sentimental...

 

Edit, ca am uitat de cersitul organizat. Nu-mi place si nu-mi place, ca nu e in cultura mea, da' m-am dus. Ca asa se aduna banii. Si asa se cunosc copii (la noi se umbla in gasca la chestii de-astea, nu cite-o mama si-un copil) si invata sa dea si ei cind le-o veni rindul pentru actiuni/activitati importante. Si e un fel de a-i implica. 

 

Ladies, pe miine!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...