Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar vesel si multicultural


Recommended Posts

Didi, fata de abonamentele din Ro, da, e scump. mai zisesem, am pentru 7 euro 1000 de minute, 1000 de sms-uri, trafic de date, inca 150 de minute cu alte retele.... deci imi mentin parerea [:D]

 

Ruf, a propos de discutia noastra de internet pe mobil, ieri m-a gratulat VDF cu 1gb de net ca sa ii testez noua rapiditate pe 4G. deci pot sa ma dau non stop si tot nu il termin pana la sfarsitul lunii [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 663
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Multumesc Strumphi! E foarte îndrăgostită de cai, mi-a zis ca daca ar putea face in parfum cu mitos de grajd si cai, ar fi cea mai fericita sa il poarte! :)) i-am zis ca nu cred ca si cei din jur.

 

Corina, ceva in plus pe la vaca suedeza, dar e pe-aproape. Sa vedem daca stie Buflea ce o fi luat! :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ach Rox, in valoare absoluta ai perfcta dreptate,..dar nu trebe luat chiar asa..pt ca aici o paine costa 2-3 euro [:)]  deci in abonament ar fi 3/4 paini [ups] . alt exemplu nu am gasit.

 

in ro telefoanele sunt scumpe rau. in fine asta e o discutie sterila. la cos cu ea.

 

revin cu detalii cum organisam noi strangerile de fonduri la scoala. ca si subectu asta l-am pierdut. acu chiar ca plec in termin. la Doctor. m-a amanat 15 minute [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, au iesit analizele fetei. Sunt Ok cu cateva mici exceptii. Crezi ca mai am rabdare pana ajung la dr?

 

La partea de hematologie are

- mai mic "APTT (Timp de tromboplastina partial activat)" 24.2 (24.3-35)

-  mai mare "Activitate protrombinica" 140.354 (70-120)

-  mai mare fibrinogenul 466 (70-120)

 

Si la electroforeza Alfa2 este crescut. 12.7 (7.1-11.8)

 

Adica are oaresce probleme cu o coagulare mai rapida? Ma poti deslusi?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ochelari...

Si la noi toti avem ochelari.

Eu cu Tora vedem bine la distanta, dar de citit...deh, varsta. Cica-i normal.

Tea are de mica ochelari de distanta si, de pe la 14-15 ani a avut si Ioana nevoie.

Ana tot de citit...dar la ultimul control i-au scazut dioptriile consistent...totusi, va mai purta o perioada, nu stiu cat. Probabil se va repara problema.

Noi mergem la o dr. la care Tora merge cu Tea de la inceput. O perioada am fost si in alta parte, insa am revenit la ea. Este extrem de meticuloasa, buna profesional...dar asta au constatat si altii, asa ca programarea la ea este mai anevoioasa. Dar cand vrei ceva...

Norocul nostru maxim sunt cei la care facem ochelarii. Niste oameni extrem de buni, simpatici si...ieftini. Un magazin micutz, prin zona Unirii, mereu acolo si mereu saritori. De altfel, nu stiu cum o scoteam la capat, ca milioane de dat pe rame care nu se strica nu avem iar astea normale patesc accidente destul de des [:)] In plus, fetele mari mai au si pretentii estetice, le mai si schimba...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

activitatea aia e 140 virgula ceva, nu? adica nu e valoarea de 140 de mii 354

APTT e ok, diferenta e mult prea mica ca sa fie semnificativa, o incadrez deja la eroare normala de analiza.

 

a facut electroforeza hemoglobinei? pe suspiciune de anemie de origine talasemica?

A2 imi trebuie ca procent, sa vad care e fata de total. daca Hb F nu este marita nu e talasemie importanta, e doar una minora. multe persoane o au.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de cai, a mai desenat un cap alaltaieri. A invatat de pe un tutorial pe YouTube cum sa faca, încercase singura si nu ii ieșea. Acum a exersat :).

 

In primavara făceau la scoala la orele de lucru manual, lucru in lemn. A fost atunci cand fosta scoala de calarie a dat faliment. Au recuperat-o pana la urma, dar la ora aceea nu știam. Ea cu gândul la caii ei iubiti Zolito si Super, care au fost vanduti, intre plansete ca unde mai calareste si pe ce cai, a facut asta, la scoala. E din lemn, pictata.

 

post-3506-0-78254400-1414141044_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Ruf, a propos de discutia noastra de internet pe mobil, ieri m-a gratulat VDF cu 1gb de net ca sa ii testez noua rapiditate pe 4G. deci pot sa ma dau non stop si tot nu il termin pana la sfarsitul lunii [:)]

 

Adica 1gb pe 4g ar fi suficient...

Bine, nu mi-e clar ce e cu 4G-ul asta, pana acum ne dadeam pe net cu 3G?

Si optiunea pentru 4G se plateste in plus, nu?

 

M-au asaltat astia cu Digi. Maaaama ce oferte au...

Are cineva? Sunt asa buni? Dar acoperire au? Ca n-am nevoie de telefon doar in Bucuresti...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica 1gb pe 4g ar fi suficient...

Bine, nu mi-e clar ce e cu 4G-ul asta, pana acum ne dadeam pe net cu 3G?

Si optiunea pentru 4G se plateste in plus, nu?

 

M-au asaltat astia cu Digi. Maaaama ce oferte au...

Are cineva? Sunt asa buni? Dar acoperire au? Ca n-am nevoie de telefon doar in Bucuresti...

 

 unele telefoane pot 4g, altele nu. majoritatea nu pot, e un standard de comunicatie inca nou.

 

vezi ca "'al de langa mine" zice ca sa ai grija cu acoperirea la digi. da, au super oferte, dar când nu au semnal lucreaza cu VDF in "roaming" si tarifele nu mai sunt asa de mici. incet -incet rezolva ei si cu acoperirea. daca vrei la unii anume, forteaza-le mana. zi-le ce oferta ai de la concurenta, sa o sustina si ei. daca nu vor sau un pot, aia e.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

activitatea aia e 140 virgula ceva, nu? adica nu e valoarea de 140 de mii 354

APTT e ok, diferenta e mult prea mica ca sa fie semnificativa, o incadrez deja la eroare normala de analiza.

 

a facut electroforeza hemoglobinei? pe suspiciune de anemie de origine talasemica?

A2 imi trebuie ca procent, sa vad care e fata de total. daca Hb F nu este marita nu e talasemie importanta, e doar una minora. multe persoane o au.

Da, e 140 virgula ceva.

Nu stiu daca a facut electroforeza hemoglobinei pe buletinul de analiza scrie electroforeza proteinelor serice si A2 este 12.7%.

Ce inseamna Hb F?

Hemoglobina e 13,96.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...