Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar vesel si multicultural


Recommended Posts

  • Răspunsuri 663
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

cu strangerea de fonduri..

 

la noi la gradi& scoala nu exista fondu clasei. platim 10 E la scoala pe an, si 1 E la comitetu de parinti dar banii cei 10 sunt pt biletele de tramvai ale copiilor in excursiile de peste an. Restul pune scoala si mai primesc sponsorizari de la primarie.1  il folosesc parinii din comitet sa cumpere Kranz-ul in ajun de Craciun, si nu mai stiu ce..ach, la cati copii sunt ai in clasa 18 respectiv 21 R, e mai nimic.

 

Asa ca la serbarile astea de vara/inceput de clasa 1/ sau Martinfest, la gradi erau mai multe, se strang prajituri. cam 6 pe clasa. sunt 3 clase pe an in scoala noastra 12 pe toata scoala. io de obicei ma inscriu cu o prajitura sau 15 Muffins-uri. Le ornez cu ciocolata si smartis-uri si se vand ca panea calda.

Scoala aduce bauturile si bretzelii.

din fiecare clasa sunt parinti care ajuta la formarea standurilor, la vanzare, la demontare.

Anu trecut s-au strans net 1400E.

 

din banii astia se sustin diverse projecte in saptamana altfel, se merge cu scoala la film. Cei care citesc cel putin 8 carti pe an si au aceea diploma merg la cinema la sfarsitul projectului. se merge cu toata scoala, inclusiv filiala sud, unde mai sunt cate 2 clase pe an. R mi-a povestit ca au avut la dispozitie 2 tramvaie, cu care au ajuns in oras.

Nu stiu care e regula cu autobuzele care ii duce la scoala de circulatie.

 

Lumea e multumita pt ca: sunt unii care nu au bani, deci nu le este impus nimic, sunt altii care nu au bani, dar vin si stau 2 ore si vand produse, sunt unii care cumpara produse.

 

La fel si pe la concursurile sportive se creeaza stand si se vand fie macare: cartofi prajiti sau prajituri , carnati. dar la sfarsit bate vantu. nu ramane nimic. Am vazut ca la un moment dat mai erau multe prajituri asa ca in ultima ora au redus pretzul prajiturilor de la  la 1 E bucata si erau nuii care cumparau cate o farfurie plina.

Io care fac prajituri, nu as fi cumparat, de fapt nici nu prea imi plac prajiturile astea locale, imi stau un gat..dar lor le plac. [masc]   nu mai zic nimic.

nu se strang bani pt interes personal sau restrans.

 

mai au niset actiuni, de ex acu un decembrie clasa a 4 fac Waffe si vand la toti copii din scoala. profitul merge la o scoala din africa, cu care e scoala noastra in parteneriat.

Mai sunt actiuni, dar sa imi aduc aminte [afro]

 

Edit: actiunea Waffe e cam asa sa nu se inteleaga altceva: cu 2 sapt inainte fiecare copil primeste cate un biletel cate waffe doreste in aceea zi. Io le iau doua dar donez 5 E. bietele astea se trang si in ziua cu pricina copilul stie ca are 2 Waffe de luat.

Evident ca primesc si cei care nu au platit nimic.

Copii de clasa a 4, aduc aluatul. nu stiu exact cum functioneaza dar am copil de clasa a 4-a si o sa fiu informata.

 

Edit2: suma asta e mai nimic. sa zic ca e un salariu de vanzatoare. daca s-ar pune ban la ban s-ar scoate considerabil mult mai multi. Mai sunt clar sposorizari de la firme de consultanta, din zona.

mi-a luat ceva timp sa inteleg miscarea. Mobilizezi familia, e ceva frumos si relaxant. la ei e ceva normal. Io crescuta in alta cultura invat de la copii mei, ca altfel nu am cum, dacat sa le inteleg trairile.

 

si in loc de concluzie, imi mai trebe nitzica toleranta sa nu ii mai interpretez pe altii

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Super asta! Chiar auzeam ieri dimineata la radio de ultima moda in cura de slabire: unul, max 2 alimente/feluri de mancare mancate timp de cateva saptamani, numai alea! 10 kg garantat. Orice. Cica una a slabit asa mancand numai pizza si band Cola. Nu era gluma, era serios :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

zilele trecute a venit R la mine si mi-a zis: "oul asta s-a rupt" l-am pus sa repete de doua ori sa pricep ceva si am zambit. am zambit ca asa banuiesc ca suna si germana mea. Stiu ca suna chiar mai rau.

la mine limba e un subiect pe toate partile. Nu am nici o treaba sa cer socoteala. egal ca e un sport al copiilor sau mai stiu io ce. Dar am  obs, asa cum scria cinea mai devreme ca cu rabdare si diplomatie imi iese mai bine, si  mai ales porti deschise. Asa ca mereu am consultanta de la pretena mea nemtoaica care e munte de diplomatie.

 

la birou in schimb am nevoie de ajutor, mai ales in documentele oficiale, dar mda, nu am nici o jena sa cer ajutorul. si recunosc deschis ca nu ma descurc. pt ca mult timp nu am recunoscut asta si ma ingropam singura.

 

nu am nici un stress sa spun vreo gluma, nu imi iese mereu, dar stiu ca e exercitiu. ma enerveaza cumplit cand colegu meu de la birou, de de acasa :) se face ca nu ma intelege intr-o sedinta si recunosc ca nu ma las pana nu il fac sa inteleaga, pt ca altfel se intelege ca ideea mea e varza. Genu asta de oameni nu.i admir, dar nu ma mai afecteaza.

 

sunt modele si modele, oamenii deschisi nu ma analizeaza, de obicei tot romanii sau alti emigranti imi evalueaza limba.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...