Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar vesel si multicultural


Recommended Posts

 

Aqai, pai asta e freza bob cu V la spate … si Flavia mea e tunsa asa. Merge de minune la cele care au parul drept si lins

 

 

yup, except ca eu nu am parul drept si lins decat uneori. cand nu sta drept si lins pot sa fac freza de aia valvoi gen beethoven cum v-am mai aratat odata, sau pot sa-l ling in fata si sa-l las nepieptanat si valvoi in spate ca e scurt si in trepte si se poate valvloi, cand e prea lins si prea drept il dau dupa urechi si pare ca m-am tuns scurt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 663
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

ebola... I don't know. mi se pare si mie cam iresponsabil. serios am inceput sa ma gandesc ca la primul caz pe care il aud in Toronto tin copiii acasa, ca astia peste tot pun mainile, le baga in gura, nu se spala pe maini la scoala, rod creioane indiferent pe unde le gasesc...

 

sincer sunt ingrijorata. nu stiu cum sunt fetele, dar baietii astia ai mei nu si-ar spala temeinic mainile pentru nimic in lume

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, te prinde foarte bine coafura.

 

JG, bine că s-a terminat cu bine!

 

Buflea, eu n-am copii, așa că sfatul meu ar putea fi neavizat. Dar eu m-aș gândi că unul a acționat și unul a reacționat. Reacția Flaviei mi se pare scuzabilă ca efect al comportamentului lui Alex, reacția lui Alex însă nu. Cum să dea măi în ea, ea ghemuită pe jos? Și înțeleg tachinarea, dar pare că lui nu-i pasă de cum se simte ea. Aici aș lucra eu. Să înțeleg de ce o tachinează și să schimb cumva chestia asta. Că-i explici, că-i interzici cum zice și Aqai mai sus, nu știu, tu știi ce merge cu el.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo2]  va citesc cu drag e greu de stat departe de ghetar,

Mihaela_s [flo2]  multumesc pt invitatie

 

Buflea

nu am putut sa stau deoparte la problemele tale, asa ca iti spun ce am facut yo si ce fac cu fetita mea, poate ceva ajuta,

1 - e clar ca Alex e pregatit sa aveti the talk [:)] , nu amana, sentimentele lui sant reale si iubirile intense, nu ai de ce sa-ti fie frica, la varsta asta sant inocente aceste trairi, e un fel de joc dea curteala, nimic nu se intampla, a mea cand a avut primul crush imi spunea ca stateau la lunch si vorbeau de video games [:)]

- ce am facut yo,  am luat-o incet sa o apropii, niciodata nu am criticat-o si i-am luat in serios sentimentele, la varsta asta au nevoie foarte mult sa fie ascultati/auziti, am preferat si prefer sa aiva in mine incredere si sai fiu confidenta

si a mea a inceput cred ca prin a 5a cu indragostela , cand mia zis cai plac roscati si cu cat parul mai portocaliu mai bine [:-)))] era sa izbucnesc in ras dar..mi-am muscat llimba deh gusturile nu se discuta [:)]  era un baietel roscat care au vorbit un timp pana cand el a inceput sai placa alta fata, i-am explicat ca asa e l varsta asta, iubirile sant mai trecatoare si baieti simt mai diferit decat fetitele, acum tot pe un roscat la iubit da a fost iubire de aia neimpartasita un an de zile la ora de muzica el canta la bas , acum ca ea il ignora cica el ii arunca ocheade dulci da ea cica se mi gandeste a aparut intre timp alt roscat tot la orchestra care cant la celo [:-)))]

 

- la prietenii yo m-am bagat si o sa imi spuneti ca sant bad mommy [:)] , a avut prietene si prietene de la cele care se cred populare si Ana mea le zice ca sant "wanna be" ....pana la ok, .am vorbit tot timpul cu ea si ce inseamna sa ai prieteni, si care e diferenta intre prietenii sinceri si care tin la tine si la cei care abuzeaza, si prietenii toxice, noi am avut cateva incidetnte de bullies, am raportat una la directoare si sa potolit imediat si am invatat copilul sa nu accepte nici un abuz, [:)] acum are limba ascutita si ii pune imediat la punct, a scimbat cateva prietene si acum e fericita ca a gasit prietene /prietenii care au multe in comun , da a mea se intelege bine cu baietii e un fel de tomboy dar mai cocheta,

noi vorbim mult si o ascult fara sa o judec, iau in serios sentimentele ei, incerc sai povestesc si prin ce am trecut yo, ii spun tot timpul sa imi spuna daca are probleme si sa stie ca sant aici pt ea no matter what,  de obicei vorbim mult in masina sau la o prajitura ori pitza,

alta discutie pe caare yo o am cu ea e ..ii spun ca daca ea numi zice ce are sau prin ce trece eu nu stiu si nu am cum sa o ajut, asa ca sa nui fie frica si sa apeleze la mine sau tati, la cine se simnte mai confortabil, [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, si eu as lucra la relația lor. Si as insista la Alex ca Flavia a reactionat in urma acțiunilor lui. Ca trebuie sa se gândească si la consecintele unei acțiuni/vorbe. Ca nu e buricul pamântului si restul sateliți in jurul lui, ca toti avem sentimente. Si ca altii se vor răzbuna la fel sau si mai urat. Si ca da, in familie ne iubim nu ne tachinam(deși la vârsta asta iubirea se face prin tachinare :)), dar el asta nu stie inca :)). Cu calm, cu răbdare, ca asta e abia începutul. O sa vina multe si o sa treacă toate pana se fac adulti. Așa vor învața, nu exista alta cale.

 

Ah câte dezamăgiri in dragoste am auzit eu de la Silvia, de la 6 ani. Iubește acelasi băiat. Care ba a fost cu ea, ba nu. Ea il tot aștepta, intre timp ii mai plăcea de câte unul care nu o plăcea, iubitul se întorcea la ea si apoi la alta iar. Acum e iar cu ea :)). Adica spun ei așa ca in rest nu fac nimic decât se mai joaca împreuna si se susțin :). Deci de 5 ani Iubește pe acelasi. ;)

 

JG bine ca a trecut! Sa va odihniți acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bella Dona, imi pare bine ca framantarile mele te-au intors pe ghetzar ...

 

Pai de cand scriu eu aici, nu cu asta ma lupt ? Cu relatzia dintre ei ? A cata oara auziti voi, ca nu se intzeleg ? Cred ca as avea o poveste pe saptamana ...

 

La ziua lui, Flavia era singura fata ...si s-a facut la Laser Tag, unde o armata de baietzi se impuscau intre ei. Aproape o convinsesem pe Flavia sa stea cu noi ...cand din senin, Alex ii spune sa joace si ea, ca o ia el la el in echipa si sa faca tot ce face el. Am crezut ca s-a facut o gaura in cer ...

Cand discutau ei despre cum sa il ajute Flavia in relatzia cu gemenele, chiar ma bucuram ...

 

Dar, cum am mai spus ...parca perioadele de prietenie sunt linistea inaintea furtunii. Si parca URA are intensitate mai mare ca momentele de intelegere dintre ei.

 

Bella, da, stiu ca "iubirile" la varsta asta sunt importante pentru ei ...dar diferentza dintre noi este ca tu te concentrezi pe problemele unui singur copil. Nu pe problemele unui copil, create de celalat.

 

Eu trebuie sa ii dau dreptate Flaviei, pentru ca ea a fost agresata prima ...dar sa nu ii dau dreptate Flaviei, pentru ca s-a razbunat pe fratele ei, l-a lovit, cu ciuda, acolo unde il durea mai tare.

 

Eu trebuie sa ii dau dreptate lui Alex, ca s-a simtzit ranit si tradat de sora-sa ...dar sa nu ii dau dreptate lui Alex, pentru ca tradarea ei se trage din batjocora lui.

 

Si cel mai frustrant ...vorbesti cu fiecare in parte, si cu amandoi odata ...si ai impresia ca nici unul din ei nu pricepe nimic. Daca ii pui sa faca o recapitulare, si sa spuna ce au inteles, o sa spuna fiecare, IAR si IAR si IAR, varianta care ii convine...cap, zid, bang

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Păi tu în locul Flaviei te lăsai lovită la nesfârșit doar pentru că cel care te lovea era fratele tău? E un moment bun pentru Alex să înțeleagă că acțiunile lui au și reacțiuni. Eu aici văd cheia.

 

Despre certuri între frați știu cazuri în care s-au certat de mici de și-au scos ochii și acum se iubesc și se respectă. Nu-i o regulă, știu, dar tu pe asta trebuie să te concentrezi, că ai tăi o să se iubească când or mai crește puțin  [:)] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...