Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar vesel si multicultural


Recommended Posts

  • Răspunsuri 663
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Vin si eu cu povestea de seara. Azi am lucrat. Dimineata. Cand am ajuns acasa, la ora 15, Silvia m-a luat de noua si m-a intrebat unde mergem. Am iesit intr-o padurice la vreo 10 km de casa, cam pe repede inainte, ca la ora 16 se intuneca. Am facut o plimbare de vreo 30 minute si am descoperit ceva tare frumos. Va las fotografiile. 

 

post-3506-0-17122600-1414346615_thumb.jpg

 

post-3506-0-33947100-1414346868_thumb.jpg

 

post-3506-0-37889800-1414346884_thumb.jpg

 

post-3506-0-69794900-1414346901_thumb.jpg

 

post-3506-0-86161600-1414346922_thumb.jpg

 

Si cateva cu toamna de la noi, azi:

 

post-3506-0-03163000-1414346963_thumb.jpg

 

post-3506-0-19140100-1414346984_thumb.jpg

 

post-3506-0-55288900-1414347005_thumb.jpg

 

post-3506-0-52289400-1414347037_thumb.jpg

 

post-3506-0-82958100-1414347063_thumb.jpg

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Au plecat si socrii si eu trebuie sa ma duc sa alerg pe bicla mea cei 15 km si nu ma simt bine, nici fizic , nici psihic... Sophia nu e ok, mi-a vomitat aseara si azi mi-a facut o frumusete de febra... nu a mancat mai nimic si e toata moale si adormita. O fi cules ceva de pe la gradinita, cat sa ii ajunga saptamana ce vine ca tot avem vacanta, sa ne distram, zic. Aseara am vorbit cu tata la telefon si apoi ne-am vazut pe skype... si cand l-am auzit si vazut, off... 

 

Nu plec inainte sa ii urez lui Forest multi ani frumosi alaturi de fetele lui! [s]

 

...si vreo 2  "sophisme" de azi [:D]

 

Am de aspirat si sters praful si ii trimit sus in mansarda la joaca. Nick ii arata nu stiu ce joc destept si Sophia reuseste sa il faca fara nici un ajutor. Nick uimit ii zice:
- Well done, Sophia! You are so clever!
Sophia se uita la el hotarata:
-I`m quite good too!!! [pk]

 

 

O intreb ce sa ii dau sa manance ca la pranz mi-a dat cu flit, nici macar tort. Sophia imi zice ca paste sa ii fac. Paste care le mananca mai mereu, una din mancarurile ei favorite. Nick cand o aude iar cu paste ii zice:
- Are you sure you`re not italian?? 
Sophia raspicat ii raspunde:
- Helloooo!! I`m english!!! [soricel]

 

 

...si alte 2 de sapt trecuta!

 

 

Toata lumea mananca cina. Sophia nu si nu... invarte furculita dintr-o mana in alta, mai invarte pastele in farfurie... numa` in gura nu le baga. Ii zic sa manance, ca sa nu o trimit la nani cu burta goala.
O intreb:
- You`re eating your pasta or go to sleep hungry?
Sophia:
- I`m too beautiful!!! ( ... to eat this! ) [alcool]

 

 

Am avut niste prieteni in vizita, care nu ne-au mai vazut de mult. Sophia imparte pupici si imbratisari in stanga si dreapta. La un moment dat ii zice Diana:
- Oh Sophia, you are so beautiful and so smart! You have good genes!!
Sophia se uita lung la ea si o corecteaza:
- No, I have leggings!!! [:D] [:-)))]

 

 

 

Plec la [bicla] si apoi sa culc o pe miss !

 

Seara buna! [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne cate am sa va zic! O iau in ordine inversa si ma bucur tare ca a aparut Laura cu muntii si magnificii ei. Ma mai bucur ca a venit Will acasa si sunt tare mandra de el ca i-a placut si ca mai vrea :). Sunt galbuie inca la fata dupa intamplarea baietilor lui Aqai, dar am fost alba ca varul :(. Ma entuziasmeaza Viviana cu pestoii si Rufus cu butoaiele, putineele si bidoanele. Ma oftic pe antrenorii lui Alex, pe organizatorii de team-buildinguri in Grecia si pe Serena.

Nu in ultimul rand insa, va multumesc tuturor pentru urari si ganduri bune! Forest e un om de pus la rana, desi nu da de inteles asta la prima vedere. E cel mai bun (in plenitudinea sensurilor acestui cuvant) om pe care l-am cunoscut pana acum. Dovada e ca toate animalele si toti copiii il iubesc si se lipesc de el. Si eu, cum bine a intuit Rall :)

Dimineata s-au impartit cadourile. Chira a avut o idee geniala, si i-a compus un caiet cu 12 vouchere, valabil deci 12 luni. Sase sunt completate cu: facut cafea, mic dejun la pat, masaj, lucrat la mate suplimentar, spalat Iana pe dinti  [:-)))] , citit. Sase sunt in alb... A riscat, parerea mea :D La pranz am mancat solemni snitel vienez in onoarea zilei Austriei si tortul nemuritor in cinstea sarbatoritului. Tortul ne-a placut mai mult :)))

Dupa care am purces cu mic cu mare in orasul mustind de sarbatoare, ca sa rimeze. Mi s-a parut normal ca Herr Präsident si Herr Bundeskanzler sa stie de ziua lui Forest, asa ca ne-am intalnit, ne-am zis civilizat Grüß Gott, ne-au multumit ca platim taxele catre stat :)) iar fetele i-au probat scaunul domnului cancelar. Nu le-a placut in mod deosebit.

Cred ca inchei. Las poze si va mai multumesc o data  [flo2]  (Buflea, Forest e per-fect! Ce nu pricepi? Fiind perfect, e cu un an mai mic decat mine. Atat!)

post-1306-0-00956300-1414347361_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura...pateuri...yamiii!

 

Azi am facut de mancare, da, dupa ce am venit din padure, ceva ce nu am mai facut de ani buni: gratar cu cartofi prajiti, toate la tigaie. Deliciosi! 

 

Ieri si azi Silvia si-a facut iar plinul de cai si calarit. A fost de ieri dupamasa la o colega care sta la o ferma. Candva aveau 30 de cai si aveau productie de manji. Nu stiu multe amanunte, dar acum barbatul familiei e paralizat la picioare, se misca in scaun cu rotile si au numai...4 cai. Nu stiu multe despre ei pentru ca sunt "parinti" noi in clasa Silviei si nu i-a intalnit inca, stiu doar ca ea e pedagog la fritids la o scoala din ora, Silvia o cunoaste. Cum au ajuns sa fie "parinti"? E o poveste lunga din care nu stiu amanunte...Silvia are o colega irakiana, sunt de mai multi ani aici, are si o sora mai mica. Ce stiu e ca mama fetelor a cam picat psihic, sotul a parasit-o si s-a intors in Irak (nu direct, a stat o vreme aici in oras), ea nu stie limba desi a avut timp suficient sa invete, Silvia zicea ca striga mult la fete si mai mult dormea acum in ultima vreme cand mai mergea Silvia la ele acasa. Si de vreo 3-4 saptamani ambele fete s-au mutat la familia asta. Care mai are doi copii, un baiat si o fata. Cam asta e, cat stiu eu. Cert e ca au de toate la oamenii astia, lucruri la care si noi visam. Si se pare ca fetele sunt ok acolo. Mama are drept de vizita, nu sa si ia fetele cu ea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana e in drum spre casa, au trecut cele 5 zile de strainataturi. :) Ea zice ca a fost extraordinar, o cred. Dupa cum mi-a povestit, voiam si eu sa fiu acolo, i-am zis de cateva ori :). Radeam impreuna, ca ea ma chema. Si eu ii spuneam ca probabil ma vrea acolo pentru bani :). In fine, ma bucur ca i-a fost bine. Inceputul...La ora 00.05 ma duc sa o iau de la vapor. Nu era trecut in contractul excursiei, dar ce sa fac? Si maine lucrez iar, sa mai ziceti ca e usor sa fii mama de copil mare :). 

 

Sa aveti o seara, cum v-o doriti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, superba excursia asta ...mvaiiii, cat mi-as dori sa fie si la noi asa ceva. Chiar sunt  dezamagita ca la noi nu se organizeaza ...oare de ce ? Cat a costat ? 

 

 

excursia ne-a costat numai 235 (platiti in 2 rate)...de fapt totul a costat mai mult, dar o parte din suma a fost platita de PTA, din diferite foundraisinguri...iar noi parintii am platit doar suma asta.

nu sunt sigura dar anul trecut imi amintescc ca pt citiva copii saraci care nu ar fi avut bani, le-a platit sccoala integral.

 

la scoala asta excursiile sunt cam asa:

clasele 2-a merg citeva ore la o pizzarie din oras si asista la facut pizza

merg la magazinul mare din oras si vad cum se prelucreaza carnea...etc.

 

clasele 3-a o zi la munte la Coloma...unde sunt minele de aur (foste mine) din perioada goana dupa aur.

si mai au o zi la muzeu discovery

 

clasele a 4-a se duc 3 zile in excursia aia la munte tot la Coloma-minele de aur (unde william nu a vrut sa mearga)

 

clasele 5-a la redwoods- http://www.allianceredwoods.com/

 

...cand merge la middle school in clasa 8-a  vor avea 1 saptamana la Washington DC...deci calatorie in toata regula cu avionul...nu stiu amanunte 

 

 

la voi la scoala nu se fac excursii, nici macar de 1-3 zile?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aaa...William a venit acasa plin de glume si ghicitori de ex. "cum se numeste o vacca ccu 3 picioare?" , "tri-tip"...doar cei de pe aicci inteleg raspunsul.

 

ne-a povestit cum le-a intrat un moth (future de noapte in cabina) si un baiat Luke l-a smash it...apoi cind in alta seara a intrat iar un future in cabina...alt baiat l-a smash it...dar William a zis "you Luke it!"...ok...e mai funny cind spune el.

 

plus  ca acum s-a declarant "young man " official...si sa nu mai spunem ca e kid anymore

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...