Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar vesel si multicultural


Recommended Posts

  • Răspunsuri 663
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hai ca au castigat ...2-1 ...si au jucat superb.

 

Dupa ce ii spuneti Mihaelei cu pateurile, spuneti-mi si mie o reteta rapida de placinta cu dovleac ...mi s-a cerut insistent acasa si n-am facut niciodata.

Buflea,

 

nu stiu ce duvleac vrei tu sa folosesti, dar io am renuntzat sa mai fac placinta de dovleac german. si anu asta in gradina nu am avut productie de dovleac.

 

acum faceam io placinta de dovleac in ro: Dadeam duvleacul la robot si il caleam cu zahar si la sfarsit scortzisoara. precum marul

 

foia o faceam asa: 7 linguri de ulei, de lapte, de zahar faina cat cuprinde.

faceam doua foi in tava aia de aragaz romanesc si le intepam cu forculita din loc in loc. Era delicioasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani sanatosi, Laura, mamei tale! Bunicele chiar acolo sunt, in tara Dorului, nu stiai? :)

 

 

[pup] Multumesc! 

 

Va multumesc mult pt urarile pt mama mea! Sambata a implinit 61 de ani, azi si maine isi sarbatoreste numele (si luni e un sf. Dumitru). Ea mereu rade ca se serbeaza 3 zile, ca Pastele. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana vrea la vara "work and travel". Ce stiti de asta? Ce parere aveti? E safe? Cunoasteti pe cineva?

Vrea in Grecia pentru ca in alte parti este cica scump.

 

http://www.work-travel.ro/work_travel_grecia.html

nepotul meu, fratele mai mic a celui pe care l-ai cunoscut anu trecut a fost acu 3 ani in State. nu ar mai merge a doua oara.

el a fost cu o colega si per total mi-a spus ca experienta a fost pozitiva pt ca la final au mai vizitat niste orase. El a nimerit intr-un hotel, departe de lume, ei si mexicanii. i-ar fi convenit daca era intr-un oras, asa erau la capatul lumii.

pot discuta direct, el e in bucuresti acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Excursia lu R: a fost 3 zile aici http://www.djh-hessen.de/jugendherbergen/starkenburg/

 au stat in turn.

 

interesant: se piaptana :)))) dar are paru sarmos a lu ma-sa.

 

au vb despre fetite, despre clasa a 5.a, au avut in fiecare seara disco, si apoi aventuri prin padure, cu lanternele. dar asta au facut si in noaptea in care au ramas in gradinitza. au fost doar clasa lor cu cele doua profe principale. si alte scoli off course.

au avut concursuri printre care si: cea mai ordonata camera. feitzele au castigat :) cele doua camere de baietii, el a fost pe locul 2.

intr-o seara s-au costumat in cavaleti si a venit si un cavaler pe cal, numit Cavalerul Martin. il cunosteti da?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zenit, cum mai un ochi de distantza si unul de aproape ? … ar trebui sa ai o lentila de distantza si una de aproape 

 

 Buflea, da, chiar asa, cum se-aude !

 

Lentile pentru aproape nu se pot purta cind te deplasezi, te ametesc.

De asta la o oareshce virsta oamenii se uita peste ochelari, daca ai observat isi pleaca barbia, si se uita asa "cish", pe deasupra lor; daca se uita la tine prin ei te vad in ceata, nu-i poti folosi nici macar la TV..

Prin jurul virstei de 50 incepe sa slabeasca vederea si oamenii au fie 2 perechi de ochelari (apropiere-distanta), fie lentile progresive...ei nu mai vad bine nici de-aproape, nici de departe !

Asa ca prin partea de sus a ochelarilor se uita in jur si prin partea de jos citesc.

Creierul se acomodeaza greu, e o chestie de exercitiu (probabil si tehnologie), si unele persoane nu pot folosi progresivele. De asta, chiar si dupa citeva luni de purtat daca nu te adaptezi, se pot returna, si se ramburseaza costul.

 

Mai trec anii si apoi vederea se mai corecteaza (spre bine) dar numai la unii.... treaba aia cu "bunica baga ata-n ac la 90 de ani".

La mine se compenseaza unul cu altul si desi trebuie, folosirea ochelarilor e o treaba conflictuala; a inceput acum sa-mi slabeasca si dreptul la citit, si am ochelari de citit (pot si fara, dar mai greu, nu vad literele mici)... iar la condus distante mari lentila de contact pe dreptul.... Merge si fara deocamdata, alta varianta ar fi ochelari cu sticla pe un ochi (pentru distanta).

De observat ca ochii albatri sunt in general purtatori de ochelari mai ales spre 50 incolo.... sunt ochi slabi, si lipsa pigmentului intens ii face vulnerabili.

Cam asta e istoria ochilor, sa stiti cam ce urmeaza [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simonna, you rock! Freza e before or after? Si ce imi place ca porti culari hotarate! Si in spatele tau e tot closetul tau? Atatea rochii ai????Ce mai salivez, esti eroina mea!

Nu, nu, nu, I'm so sorry to disappoint! Eram la magazin, stii ca mai zic eu uneori ca ma duc la magazin... Probam si ii trimiteam lu' Colegu' sa-si dea cu parerea :)

Da' rochii am, ca eu's bipolara cind ma imbrac. Vara sint toata o rochita si-un volanas, iarna am trei perechi de blugi si multe plovare si nu ies din ele pina nu poci sa port sandale. 

Freza e curenta. Da' m-a decolorat soarele in Mechico si mi-a placut, asa ca acum iau o pauza de la "rosu-te-gasesc-pe-un stadion-plin-ochi" si ma gindeam sa schimb ceva si la coupe. 

 

Ladies, ma voi lauda, dupa 10 ani sau asa ceva de cunostina virtuala, aseara am cunoscut-o pe Ocebine. Mie mi-a fost draga instant, cred (sper) ca simpatia a fost reciproca, si-uite-asa o sa ma duca pe mine Buflea la coreeni sa se urce alea si pe mine cu cracii, nu numai pe ea!  [fri]

 

Altfel, am inceput sa mutam bucataria, adica eu cind am o chestie in cap nu ma las, dom'le, da' nu ma las! Mi-a luat sase ani sa-l demarez (pe Coleg  [batcap] ) dar chestiunea e antamata si vedem cum evolueaza. Surpriza a fost ca mobila e pusa pe plancher-ul de sub gresie, asa ca acum ca o ridic si-o pun in alta parte am gauri prin care vad playwood. Si in care trebie sa vad ce pun, ca gresie care sa se potriveasca n-o sa gasesc veci. Eh, bine ca am inceput. 

 

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani mamei tale Laura! Ce tânara e, dar ma gândesc ca si tu :).

 

Eu tocmai am aflat ca un coleg de al meu ce face 50 de ani in Ianuarie are mama mai tânara ca mine! L-a avut la 16 ani. Si e singurul copil. Care nu e însurat, nu are copii :).

 

Ma pun sa ma uit la inca un episod din The affair, am vazut primul si mi-a plăcut. Am descoperit ca avem o biblioteca la tv si pot vedea filme, seriale. Adica Silvia a descoperit :).

 

Somn usor, eu mai am de stat o ora si deja adorm..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, la muuuulti ani mamei tale! [flo2] Si tatal meu face aceeasi varsta peste aprox. o saptamana si apoi si mama mea, peste fix o luna (fatza de tatal meu) [:)]

 

DidiAlex, eu exact reteta asta am facut:

 

si a iesit foarte bine. Cred ca de mare importanta a fost si faptul ca am folosit supa de pui (curcan in cazul meu) si nu apa ca baza [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...