Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar vesel si multicultural


Recommended Posts

'neata ghetar!

 

Multumesc din suflet tuturor pt urari!

 

Am dansat Aqai  [flo2] ,pana la 4 dimineata,de ma dor s-acuma talpile .

 

 

 

Asta, majorul, este “baietzelul” care se insoara sau ala care se desparte ?

 

 

Ala care s-a despartit  [:-)))] .Moama si ce mizerie de despartire ,concluzia dsoarei este ca vina imi apartine excusiv,eu cu regulile mele si cu familia mea unita  [batcap]

 

Rall  [flo2] 

 

 

Am citit despre excursii si copii curajosi [pk]

 

Buflea mai bine tac,ti-au spus ceilalti parerea lor si eu tot cam asa vad situatia.

 

Karu sa-ti traiasca si sa fie sanatos al tau sot,sa fiti fericiti multi ani de aici inainte!!! [s]

 

Pozele trebuie sa mai astepte ca nu stiu cum sa le reduc ca sa le pot incarca.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 663
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

'Morning ghetar!

 

La multi ani frumosi sot-perfect-de Karu cu good "jeans" - vorba Sophiei! Sa fiti fericiti si sa va iubiti frumos!  [flo2]

 

La multi ani mami de Laura, sa fie sanatoasa si sa va rasfete si bucure mult timp de-acum incolo!  [flo2]

 

A plecat prietena mea, si acum o astept pe cea din Romania, poimaine. Nu ne plictisim in ultima vreme.

Ma intorc sa va povestesc de ultima vizita, fara poze insa - ati scapat ieftin.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Londra, (la Turnul Londrei)la implinirea a 100 de ani de la primul razboi mondial,s-au "plantat"un milion de maci rosii din ceramică, cate unul pentru fiecare sodat cazut pe campul de lupta .

Si cum Londonezul nu putea sa piarda asa ocazie , va trimit poze "calde"de la fata locului.

post-46334-0-96075400-1414398763.jpg

post-46334-0-67137300-1414398778.jpg

post-46334-0-66313900-1414398794.jpg

post-46334-0-20829800-1414398811.jpg

post-46334-0-74165300-1414398827.jpg

post-46334-0-68619000-1414398845.jpg

post-46334-0-56033700-1414398867.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rall,  [grup] . Asa e, tragediile celorlalti ar trebui sa ne deschida ochii asupra propriilor bucurii. 

 

Roxana, vantul asta va impinge de la spate. Bate spre V, nu? 

Ziki, te suspectez ca vrei sa-ti deschizi o afacere, si primul pas e sa-ti deschizi acasa un han, ceva intre Moara cu noroc si Guiness Time :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rall, ce trist... Imi pare tare rau!  [:(]  Sa-i fie zborul lin...

 

Eu ce voiam sa povestesc era despre monumentul de la Newgrange, care pur si simplu ne-a fascinat. Un morman de iarba si pietre despre care nu se stie mare lucru, si tocmai acolo ii e frumusetea. Este cel mai vechi monument neolitic din lume, inaintea piramidelor si a Stonehenge, si desi arheologii si istoricii isi dau cu presupusul, minunatia e ca nu se stie exact la ce folosea. Ca era ritualul trecerii in lumea de dincolo, sau a ciclurilor vietii si cele solare, sau de botez ritualic sau de sacrificiu... Nimeni nu stie.

Ce este de fapt, e un ansamblu de megaliti asezati in forma de bolta, pe dinafara acoperit de iarba. Deci nu mare lucru de la distanta. 

Dar inauntru, la intrare, e decorat peste tot cu tri-spirala (ca cele grecesti doar ca trei unite ca un trifoi) - care se pare ca ar insemna trinitatea celor din preistorie: nasterea, moartea si renasterea. Intrarea se face aproape in genunchi, printr-un culoar stramt (unii dintre noi a trebuit sa intre piezis, cu umerii inainte) si foarte jos (1.50m), lung cam de 3 metri si complet cufundat in bezna.

Dupa parcursul asta claustrofobic, ajungi in camera monumentului, una singura, micuta de nu incap decat 10-15 insi, toti stransi unii intr-altii. Bineinteles ca nu puteam sta mai mult de 10 minute, ca ne-am fi mancat aerul unii altora, asa ca toate explicatiile ghidului au avut loc afara. Inauntru, deci, este o camera, cu 4 lacase - unul tunelul de pe care am venit, care indica Sudul, unul in nord, unde nu era nimic, altul spre Vest care avea o piatra patrata si cel din Est care continea o piatra ciudata, scobita si slefuita in 3 locuri, unul mare si doua mai mici, semanand suspect de mult cu mulajul unei burti de femeie insarcinata si sanii ei.

Atat. Incaperea e perfect etansa, pare-se, si nici un strop de apa nu a patruns vreodata inauntru. Pietrele sunt imense, si asezate perfect intre ele, fara pic de ajutor altul decat echilibrul. Au fost aduse, se pare, din county-uri vecine, de-a lungul apei sau chiar pe apa, prin translatare pe busteni. Ghidul, alt glumet, ne-a spus ca e dovada ca oamenii descoperisera inca de pe atunci stilul rock and roll.

Cel mai frumos insa ramane ce anume se intampla in camera aia. Lumina soarelui nu patrunde decat la solstitiul de iarna, in mod perfect, cu o mica schimbare de cateva minute, de acum 7000 de ani. Cand ghidul ne-a stins lumina lanternei, ni s-a taiat rasuflarea. Era intuneric bezna, si liniste perfecta. Nici de la copiii nostri nu se auzea nimic. Apoi a inceput sa dea incet drumul la lumina electrica, sa ne arate cum anume se vede pe 21 decembrie. Nu stiu sa va spun de ce, dar simplitatea aia mistica ne-a lasat pe toti uimiti, in aceeasi tacere, si cred ca toti aveau, ca mine, fiori.

La iesire, ghidul ne-a spus ca stie cum ne simtim, si asta tocmai pentru ca in secolul nostru, al luminii si informatiei, nu stim ce e acolo, dar o simtim cu totii. De unde veniseram hliziti, am plecat incarcati de Ceva magic. Si partea frumoasa e ca nu stim Ce dar toti l-am simtit Acolo, undeva, in suflet.

 

La iesire, ne-am pus numele pe lista pentru loteria de 21 decembrie, desi mai erau deja 35.400 de bilete. Sunt numai 10 oameni care pot merge inauntru, in cele 3 zile de solstitiu, cu conditia sa fie trasi la sorti. Tragerea se face pe 14 noiembrie, de catre elevi ale unei scoli, prin rotatie, din orasul invecinat. Tare cred ca se distreaza copiii aia in ziua de extragere  [:)]

 

Va pun totusi o poza-doua-4, dar numai de afara pentru ca inauntru nu era voie. Nu sunt oricum reprezentative a ce este exact acolo.

 

post-100501-0-41478000-1414403324_thumb.jpg

post-100501-0-44986800-1414403349_thumb.jpg

post-100501-0-75442300-1414403370_thumb.jpg

post-100501-0-73861200-1414403385_thumb.jpg

 

Am scris prea mult, cred ca in loc de semnatura ar trebui sa-mi pun un disclaimer - atentie postari lungi!

 

O zi frumoasa tuturor! Noi ne pregatim de Halloween, o alta sarbatoare draga mie, din motivele povestite mai sus. Dar rasuflati usurati, nu incep iar!  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...