Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar vesel si multicultural


Recommended Posts

Rall,

 

multzam mult de reteta. Sa o salvez pe la anu. anu asta si-a scos parleala piticu.

 

Fleur,

 

am retete mai complicate si mai putin complicate, am retete de primit musafiri..totul e pe categorie, nu e nimic strict..dar de vreo cateva luni incoace nici un musafir nu scapa de Burek-ul Vivianei [alcool] . Si, e demential [flo2]

 

la capitolul prajituri e in functie de cat timp am: 10 minute e Brown capucino, daca e seara Cheesecake ca o las 1 ora in  cuptor si a doua zi de dimineatza pun fructele pe deasupra. Mai e de la Karu saher Torte daca am mai mult timp fac ceva nou sau mai complicat. Retetele sunt si in functie daca e musai sa stea la frigider ori ba.

 

Duminica am fost la o pretena in vizita si am facut cu ea cozonac si apoi l-am mancat cu totii [soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 663
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

Mai e de la Karu saher Torte 

 

De la Karu din sat, sa nu care cumva sa se inteleaga ca am dat eu vreo reteta de tort :D Dar apropo, dupa debutul castanelor, am comis si Vanillekipferl dupa reteta ta :)

 

Ziki, noi avem doua jocuri de care nu ne saturam: Katamino si Ubongo. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata

oare nu o fi cazul sa se opreasca vantul asta?? e marti... de vineri nu s-a oprit nici 10 minute. nu o fi obosit?

azi noapte s-au dezmortit caloriferele si la noi... macar nu mai degeram.

 

Aqai, ce baieti maaah, ce baieti!! [:)] cum s-a terminat runda de facut lectii? tot cu cumintenie? [;)]

 

 

sa se opreasca vantul! am zis. dupa ce ca ieri razuiam gheata de pe geamul masinii si copiii s-au plans ca le-a fost frig, azi i-am imbracat bine de tot.

 

pe cand am iesit si eu afara, o caldura umeda... sera. oh well. macar pot sa dea jos manusi, caciuli turtle necks...

 

seara de ieri a fost ... fantastica. de pus in rama. si nu, nu is asa cuminti de obicei, de aceea ma chinui sa si imortalizez momentele astea :D

 

s-a terminat cu plans. tudor fiind intr-o dispozitie atat de sensitive, si-a adus aminte ca ii e dor de buni, de bunicu-so, de nevasta lui bunicu-so, de sora mea si de copiii ei, de fratele meu... de toata lumea ramasa in urma. si plangea.... why did't we stay there and why did we come here.

 

si ce rau e ca a venit buni in vizita, ca la plecare i-a lasat a hole in his heart and it hurts

 

si daca tot am venit aici, de ce n-am venit macar cu vaportul sa aducem catelul sau o pisica macar. 

 

si zbang, revelatie, copilul asta asa tare vrea un catel sau o pisica, si de mult da semnale, despre asta era vorba mostly in plansul de aseara. si zau ca i-as lua un animal, ca stiu si eu ce mult mi-am dorit un catel, si tac-su ce mult si-a dorit o pisica, dar zau ca habar nu am cum sa ma descurc si cu un animal in casa.

 

la noi in oras NU ai voie sa lasi animalele in curte. alte familii care au animale fie au pe cineva care e meru acasa - o mama care nu lucreaza, sau copii mai marisori, studenti si mai mereu e macar cineva in casa, sau mai dau cate $17/ zi sa tina catelul peste zi la doggy daycare.

 

dar m-a pocnit scriind aici, ca sunt prea axata pe "de ce nu pot face". asa ca intreb: ce as putea face? care e solutia sa am un catel mic (pisica e ultima optiune, prea numai fac ce vor ele si sunt prea greu de contained in one spacesi si plimba blana peste tot) sa-mi impac copilul?

 

sugestii, va rog. si tineti cont ca in casa mea am usi doar la cele 3 bai si cele 3 dormitoare. in rest birou, bucataria, living, camera de joaca, basement, toate sunt open.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si voiam sa va intreb, ca tot vin vremuri intunecate cu seri lungi la gura sobei - ce board games, jocuri de societate jucati voi cu copiii?

Eu sunt mare fan, dar in afara de Catan - pe care l-am adus din Ro-, Trivial Pursuit (care nu e chiar board game), Carcassonne si cele doua de care ni s-a acrit - Monopoly si Cluedo - nu am alte idei. Stiu ca par multe si asa, dar as vrea sa le rulam. Idei, sfaturi?

 

 

 

 

eu nu prea le am cu jocurile de societate. ce jucam noi iarna, sunt ce jucam noi cand eram mici - avioane (battleship aici).

 

mai avem niste jocuri, stai sa vad daca gasesc online sa-ti arat.

 

mindbender

 si nu le mai gasesc celelalte :(

 

periodic mai incearca tac-su sa-i ia la sah. 

 

dar cel mai des citim, ne uitam la documentare, mai facem crafts

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aqai, la voi ramane cineva acasa in permanenta in timpul zilei ?

pentru ca un catelus lasat singur in casa poate sa planga/latre sau sa faca prapad (roade, rupe), in timp ce o pisica va lenevi mare parte din timp.

pisica face la litiera, in timp ce catelul ar trebui scos pe-afara sa-si faca nevoile, indiferent de ora sau vreme. si daca esti exigenta cu curatenia, mai trebuie sa-l cureti si pe labute dupa ce vine de-afara cu noroi sau alte minuni, sa-i usuci/cureti blanita daca afara ploua sau se murdareste de noroi.

din punctul meu de vedere, mi se pare mai comod sa ai pisica in casa. important e sa nimeresti una cu un "caracter" placut, nu vreo nebunatica atarnata vesnic de perdele (sunt si d-astea, da).

chestia cu parul se poate rezolva partial cu periaj des, iei una cu blana scurta (sau fara par si ai scapat).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...