Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar vesel si multicultural


Recommended Posts

  • Răspunsuri 663
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

ziki stiu ce zici si nu vreau sa stiu sa zici. vreau sa fie dor de ala de se trateaza cu o coada de matza sau caine, ca pt din celalalt nu am raspuns.

 

ce sa-i zic eu cand bazaie dupa mine prin casa cu why did we have to move? ma incalzeste doar faptul ca propozitai urmatoare e "and not take a dog or a cat with us"

 

si ca overall, aud des seara la culcare "i love my life"

 

cu gaura din inima nu stiu ce sa ma fac. zau ca nu stiu. 

 

do you feel guilty for leaving? ca eu nu si de fapt ma simt guilty for not feeling guilty.

[:)]  [flo2]  Tu ai noroc cu propozitia aia a doua, salvatoare si datatoare de solutii de la sine. La Flavia totul incepe ca o tragedie greaca serioasa, cu nori negri si prezent sumbru, si fatalitatea inconturnabila. Daca zice ca trebuia sa luati un animalut sa aline dorul, oare ati putea sa imprumutati unul de la niste prieteni pentru vreo saptamana? Ca mai apoi, stii tu cum e cu inhamatul, si - cum a zis si Didi - stii pe cine va cadea tot arsenalul de ingrijire & spa, nu? 

 

Ce frumoasa e fraza "I love my life"! Iar gaura din inima, zau ca face parte din "life" ala. Asa i-a spus prietena mea Flaviei in ultima seara, la culcare, ca oamenii vin si pleaca, si se muta, si migreaza, si eu as zice ca acolo unde they love their life e cuibusorul lor. 

 

Eu? Neaaah, guilty? Never  [:)] Desi am rupt si noi niste atisoare acolo, printre veri, bunici, prietenii de gradinita, dar am creat altele noi aici. Eu inteleg ca la varsta asta poate ar vrea un clan mai extins, un sentiment de apartenenta, dar il gasesc ei in altele. In sport, la scoala, ba chiar si pe skype cu rudele imprastiate prin lume, si uneori cu cei care vin sa ne viziteze. Nu minimizez, dar Flaviei ii spun mereu ca e o faza, si o incurajez sa spuna ce exact o sa-i lipseasca, sa intre mai adanc in miezul dramei. Si discutam, printre lacrimi si suspine, dar ii trece. Mai un AMR pana la vizita urmatoare, mai un skype scurt cu bunicii, si in general, privitul inainte - spre ce o sa aiba decat ce a pierdut, ajuta.

Dar da, e grele, adultul care emigreaza banuieste vag ce-l asteapta, copilul care traieste in prezent se izbeste de ele pe parcurs. Cred ca e una din chestiile pe care nu stim unde sa le "tick" pe lista de bagaje cand ne luam zborul spre alte zari, si inchidem valizele...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bella - nu merg zambaretii dar un brat de flori! insa eu tot la unul mic ma inham. caine crenvusti daca e. sau cezar de ala alb de reclama :)

 

sunt si mai usor de bagat in cutie si transportat. in ro am avut malamut, am avut rottweiler, am avut metis lab negru/ dalmatian.... stiu ce inseamna un caine mare :)

 

ziki, ce inteleapta e prietena flaviei! si tu esti inteleapta si puternica si te admir ca ai stiinta sa accepti ca unele lucruri sunt din cele cu care trebuie sa traim. eu inca nu mi-am iesit din paradigma super-mom-solves-it-all-kiss-it-make-it-better

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, multam fain pentru lista de jocuri! 

Cred ca stiu de care spui cu fetzele si cu ghicitul, dar nu ii stiu numele. Poate iar mi-l gaseste Corina, cum l-a gasit pe cel cu "bucatile de fidea" - multumesc cu ocazia asta!  [flo2]

Nu stai la Catan, ntz ntz! te-am notat  [:)]

 

Belladonna, tin sa-ti spun ca mi-am amintit cand ti-a scris cineva, nu mai stiu nici cine nici cu ce ocazie, ca ce urat e catelul din poza ta, si mi-a placut atat de mult reactia ta - i-ai raspuns ca nu stii, nu ti se pare, pentru voi e un membru al familiei si vi se pare cea mai frumoasa catelusa din lume.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu, nu, nu continua, zi, ca poate ma indur si de-o pisica, aia e nr 1 anyway. catelul e back-up.

 

anyway, planul meu cu catei scunzi e sa fie descurajati in mod natural sa circule pe scari, caci am o multime de scari in casa:D si ei cu picioare scurte obosesc repede is se invata sa stea intr-un loc.

 

dar imagineaza-ti planul asta cu o pisica. is it possible? nope!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dupa amiaza mea de vara,

 

Da, da …sunt cu sarea in mana, saritzi cu ranile …la mine e soare si cald, azi vor fi 23 grade.

 

Sunt sacaita cu forumul asta … de pe telefon merge foarte greu, de pe computer dureaza o vesnicie pana ma loghinezi … ce Dumnezeu sa intampla, ca imi vine sa o las balta …

 

Rufus, da, mi-ar placea sa stiu ce mai face Oana, sora lui Andi Vilara. Poti face sapaturi daca ai o farama de timp …nu am mai vorbit cu ea de 31 de ani, respectiv, de cand am terminat scoala generala. Stiu ca ea a dat la un liceu de desen, era foarte, foarte talentata … nu stiu insa daca isi mai aduce aminte de mine. Andi sigur nu cred ca m-a bagat in seama vreodata, desi l-am intalnit de multe ori in casa lor. Si pe parintzii lor i-am cunoscut, mai ales pe mama lor, normal … Spune-mi ce stii de ea, mai e in tzara ? O fi avand cont pe FB ?

 

Viv, urata poveste cu demolarea voastra … de ce nu trebuia sa luatzi parchetul cu voi ? Inainte de demolare il lua altcineva si il refolosea ?

 

Andra, am urmatoarele comentarii si carcoteli despre familia ta:

 

1. Valeu ce bine arata cei doi R de la tine din clan …

2. Nu prea gatesti Doamna, stai toata ziua la computer, la gym si mai nou la teatru …

3. Edy este un Mini-Ursus …cred ca stiu si ei asta si de aia se imbraca la fel …

4. Ursul are un zambet fermecator (si nu ma dau la barbata-tau dar chiar are)

5. Poza aia in care Maria danseaza cu Robert ia medalia mea de aur

6. Vreau si eu bluza de Vipera …asta cu format de ie si flori pe terminatzii …vreau si eu, vreau rau …

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarta interesanta discutia voastra cu dramele celor mici ... nici nu am crezut ca exista asa ceva printre copii ... ai mei, parca nu au suflet si sentimente.

 

Nu plang dupa nimeni, nu cer niciodata sa vorbeasca cu bunicii, fie ca este soacra-mea sau parintzii mei despre care imi place sa cred ca ii iubesc mai mult, nu plang niciodata cand ne lasa in spate in aeroport si pleaca in Romania pentru toata vara ... in Romania, nu cer niciodata sa vorbeasca nu noi ...

 

Un picatura de sentiment exista, culmea, la Alex, copilul fara sentimente - la plecarea din Romania, inapoi in America ... de fiecare data in aeroport plange, dar nu asa sa umble o batista si nici vorba sa isi taie vreo vena. Nici nu stiu exact de ce plange, ca s-a terminat vacantza, ca incepe scoala sau ca ii pare rau de locurile si oamenii pe care ii lasa in urma ... Dar nu il tine mult, cam pana se suie in avion. Flavia nici vorba, abia asteapta sa ajunga inapoi acasa.

 

Am crezut ca toti copiii sunt asa, ca iau fiecare zi asa cum vine si gasesc ceva frumos in tot ce e in fatza lor, uitand cu usurintza ce au lasat in spate.

 

Habar n-am cum e mai bine, probabil si asa si asa ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de discutzii … azi am aflat de la o prietena de a mea, cu o fetizta de 12 ani (clasa a 6 a), ca se duce cu ea la terapie. Pentru ca este in depresie … mai, pe cuvant, depresia si stresul, au devenit leit-motivul secolului nostru. Dar vad ca se incepe din ce in ce mai tanar … Intreb si eu ca ala care mai are 2 ani pana la 12 ani si este in denial …ce e aia depresie la 12 ani ? Pentru un copil absolut normal, familie unita, trai decent, vacantzem, tabere, mancare pe masa …vesela si fericita pana acum.

A descoperit maica-sa, ca in alea 2 ore de computer din weekend ….subliniez 2 ore,  … chatuia cu unii de la scoala si din oras, despre “depresie” si taiat cu lama. Nu, nu este o figura de stil … cica adolescentii americani, cand sunt in depresie, se taie, ca sa curga durerea [fal] …Eu nu pricep efectiv, ce dureri, ce nefericiri poti avea la 12 ani ? De ce e viata atat de grea ?  Doamneee Feresteee, ce m-o mai astepta si pe mine ....

 

Si sa nu incercati sa imi spuneti ca parintzii sunt de vina, ca ii cunosc …sunt oameni normali ca si noi. Dar la 12 ani, nu mai poti sa sta non-stop in fundul copilului, ca nu mai vrea el … nu ii mai poti face program non-stop si nu poti pleca zi de zi afara din casa, parcurile si padurile devin "boring", de fapt "boring" devine al doilea lor nume. In plus, compania ta ca parinte nu mai este dorita …

 

Cica psihologul le-a spus ca au facut foarte bine ca au venit, ca au luat-o din timp, ca era si ea aproape de lama …si recomandarea cea mai puternica a fost SPORTUL …sa faca sport si sa-si faca prieteni la sport. Ca sportul face bine la cap ...  ca atunci cand are timp liber, ori sa joace ceva cu prietenii astia, ori acasa, sa fie atat de pasionati de sport incat sa stea ore in shir la TV, sa se uite la meciuri, sa colectzioneze sport, sa discute cu amicii despre sport si nu despre lama …

 

Mda, usor si logic de spus, greu de facut cu un copil care nu e sportiv sau care a intrerupt orice activitate de acest gen … cica si daca nu e sportiv, sa se uite la sport, mers pe stadion, stat in tribune …aparent, sportul pe teren sau in tribune, este “medicamentul” care iti ocupa mintea si te departeaza de “lama”.

 

Daca ma uit acum la ai mei, imi dau seama ca copiii mei nu se uita la sport … ii plictiseste. Alex nu are rabdare sa se uite nici macar la un meci de hockey sau soccer … Flavia nici atat. Duminica cand ne-am uitat la meciul Simonei Halep, navigau amandoi de la un TV la altul si erau foarte nemultumiti ca pe amandoua e tenis.

 

De aici intrebarea mea catre voi … copiii vostri se uita la sport ? Au rabdare, au placere, au pasiune sa se uite la sport ? …sau asta vine mai tarziu, dupa 10 ani ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

care, mai, sa se uite la sport? ca de indata ce prind screen time sunt la max steel spiderman dexter si alte cele de nu le stiu.

 

eu cred ca "boring" asta e un individ tare periculos. si contagios. astfel incat de indata ce alex a indraznit sa-l aduca in casa, l-am taxat rau cu niste munca suplimentara si pus mana la curatenie, daca tot are timo de "boring", ca eu saraca de mine am atatea de facut incat nu imi ajunge timpul sa fiu "bored"

 

plus ca le-am atras atentia ca re-aducerea individului in scena se va lasa pe viitor si cu anuntarea lui taica-su, care negresit le va directiona un sut direct in fund.

 

________

 

trecand de gluma, sa stii ca nu stiu de ce am asa un sentiment de uneasiness cu copiii mai marisori so "boredom" incat simt nevoia sa fiu mereu pe faza sa nu admit sa devina o moda si la noi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...