Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar vesel si multicultural


Recommended Posts

  • Răspunsuri 663
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

De aici intrebarea mea catre voi … copiii vostri se uita la sport ? Au rabdare, au placere, au pasiune sa se uite la sport ? …sau asta vine mai tarziu, dupa 10 ani ?

William e infocat sa se uite la sport si ar sta cu orele....dar noi I le mai taiam si il lasam doar la cele mai imp. sau la cele lungi doar prima si ultima repriza.

dar ii place sa se uite pe youtube si la meciuri vechi de basketball, sau soccer cu sportivi renumiti.

se uita la tot felul ...chiar si golf sau nascar...care mi se pare o stupiditate...ca masinile alea merg doar in cerc for hours and hours...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa vin eu sa spun nu de "plictiseala" la copii adolescenti, a mea e ocupata, face sport, dar......presiunea aici la scoala e foarte mare, sant clicuri si grupulete peste grupulete, sa nu fi acceptat pt ca esti diferit, e asa un sentiment de neputinta,

a fi diferit:

-nu esti cool

-nu faci parte din cei considerati populari

-esti copil de emigrant

-numele tau e prea diferit =emigrant =nu esti acceptat

-esti bulied

-nu esti bullied dar .....colegi te ocolesc

-chiar daca faci sport nu inseamna ca ai sa fi acceptat

pot sa mai continui..... [:)]

-esti nerd sau geek

etc

 

fetita mea acum 2 zile mia zis ca se simte lonly, mi sa rupt inima, am inceput sa-i arat ca nui asa ca are prieteni si sai pretuiasca pe cei care ii are, si nu e usor cand gasca de cei cool vine si te sicaneaza la lanch, si o sa imi iau rosii... dar gasca de africani americani sant foarte rautaciosi cu ochii pe tine sa te taxeze pt ca li se pare lor ca esti diferita, daca nu e gasca asta e alta si tot asa,

 

si va mirati de ce cad adolescenti in depresie?!.......eu nu, stiu de ce, din cauza acestei culturi ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu, nu, nu continua, zi, ca poate ma indur si de-o pisica, aia e nr 1 anyway. catelul e back-up.

 

anyway, planul meu cu catei scunzi e sa fie descurajati in mod natural sa circule pe scari, caci am o multime de scari in casa:D si ei cu picioare scurte obosesc repede is se invata sa stea intr-un loc.

 

dar imagineaza-ti planul asta cu o pisica. is it possible? nope!

 

aqai hai sa spun si eu cum e treaba cu catelul.

-treb timp si disozitie indifferent de vreme sa il scoti la plimbare sa isi consume eergia. 

-daca vrei sa nu urcce pe scari va treb sa pui gates, indifferent ccat sunt de mici (cu exceptie aia minuscule de buzunar)...toti urca scarile.

-treb atentie continua sa stii unde este si ce face.

-eu inched usile la dormitory dar cum e casa mare nu stiu ce face cind e sus sau jos...asa cca il tin in parmanenta pe unde sunt eu...de cele mai multe ori cu lesa.

-multi ciini rod, distrug...pepper nu e distrugator dar daca te duci la subforumul de ala animale vezi ce a ros pepper(cablu antenna,cardul de la asigurare...etc...) vecina cand a avut catel I-a ros salteaua noua(facut titamai gaura) in 2 minute in care nu a supravegheat-o.

-bani. annual vaccinuri (si aici e ccontroversi eca la copii), lunar pastille contra viermisori...annual check up...plus doamne fereste urgente differite.

-vrei sa plecci undeva , daca il lasi la shelter treb vacccinuri la zi...plus cca nu stii cu ce boli il iei de acolo. 

-il lasi ziua in cusca, dar ti se rupe inima (cel putin mie) daca il las mai mult de 3 ore(o data l-am lasat 3 ore ...ca ploua afara). iar pepper are cusca imensa...incape si willy in ea.

-plinge cand pleci de acasa.pepper si accum plinge dimineta sau latra sa fie bagat in casa.

-mancare...nu e ieftina de loc.

-pepper are multa energie...si continuu vrea joaca.

-inca mai face din cind in cind pipi in casa [batcap] (1x la 2 sapt) cand nu e supravegheat.

- treb sa ai plan unde face pipi, kk...sa ai usita sa se duca singur (eu nu am).

-pepper e mai mult catzelul meu , eu il plimb, ma joc cu el, ii dau mincare...spal....

-spalat 1 data pe saptamana sau la 2 sapt.

-tuns...costa in jur de 50-60...noi il tundem de 4 x pe an.

-doarme in cuscca noaptea...ca altfel ar umbla prin toata casa.

-treb in permanenta sa nu lasi ceva pe jos(legos...pastille...hirtii)...sau chiar si pe masa...pepper se poate urca si ia daca vede ceva interest pe masa.

 

...in concluzie...sfatul meu e sa te gindesti bine, bine ...bine inainte de a face pasul.

-

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e Buflea, activitatea fizica regulata imbunatateste functiile mentale, capacitatea de concentrare, reduce stresul si anxietatea.

In timpul activitatii sportive se elibereaza in creier niste substante care diminueaza depresia.

Ba chiar actvitatea fizica ajuta la scaderea colesterolului.

===

 

Bineinteles ca si copilasii tai au sentimente. Doar si le manifesta diferit sau poate pur si simplu si le reprima.

Eu am vazut-o pe Flavia. E o fetita delicata, usor timida, linistita si introvertita.

Nu te astepta de la ea sa fie expansiva ca tine si sa se manifeste zgomotos.  

 

Si sa stii ca si lipsa de maifestare este o modalitate de autoaparare atunci cand te confrunti cu o duerere sufelteasca. "daca nu ma mai gandesc la asta, ma fac ca nu-mi pasa, o sa dispara"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, sa stii ca mai cred ca e vina parintilor. La 12, 13, 14, 15 ani totul e din vina noastra. Ca nu am stiut sa le schimbam la timp optiunile si anturajul. Ca nu i-au oferit bowling si film in we in loc de chat.

===

 

Daca vreti sa se uite la sport, trebuie sa le explicati regulile si sa priviti impreuna cu ei. Sa tineti cu un sportiv sau cu o echipa si sa faceti totul antrenant.

 

Fii-mea se uita de ani de zile la Snooker.  Cu mama sau cu ta-su care i-au explicat  regulile. A facut chiar si un eseu la engleza despre Ronnie O'Sullivan.

Ocazional la fotbal.

La aletele nu, pentru ca nu prea stie regulile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, si noi ne uitam la tenis, cand dau la TV, sau pe net, diverse secvente.

Bine, ele practica sportul asta, bine, asa de placere, miscare si coordonarea miscarilor.

Le-am dus si la Arenele BNR, cand a fost turneul de tenis in Bucuresti, si spre surprinderea mea, s-au simtit f bine, urmareau fiecare punct cu sufletul la gura (da, le-am explicat regulile, cum se puncteaza, cum se tine scorul). A fost foarte fain, mergeam de la 3, de cand incepea ziua, si stateam pana la 9-9.30 seara, cand eu trageam de ele ca hai acasa. Deci stateam vreo 6 ore+, cu tot cu pauze, plimbari prin complex de colo-colo, o pauza de sanvici etc... Am luat si ceva autografe pe o minge de tenis din aceea mare... A fost super frumos, la anul as vrea sa mergem iar, indiferent cine va participa (ma refer la Simona, ca anul asta ea a fost atractia principala, la meciurile ei era imbulzeala maxima, la celelalte meciuri nu, era lume, dar lejer).

 

Ne mai uitam la gimnastica feminina, si la ritmica si la artistica, la cea artistica mai cu patos, ca avem fete competitive, la ritmica suntem mai slabi.

 

In general, mie personal imi place sa ma uit la sport, cand eram copil urmaream aproape orice sport: fotbal, handbal, tenis, gimnastica, atletism etc.. Am fost si mare microbista, am mers si la stadion la fotbal, cand aveam si noi echipa buna, am aparut si la Tv taman cand chiulisem de scoala pt meci :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marcia se uita la fotbal, la campionat nu a scapat nici un meci :-) am fost si la meci pe stadion si i-a placut ft mult...ei la scoala, la sport, fac si fotbal, baschet, handbal...deci regulile le stie...in primii 2 ani au facut si inot (pe care ea l-a continuat si privat cativa ani)...acum ar vrea sa faca baschet; tb sa caut un club la noi in zona...

 

la noi e frig, bruma pe iarba...

 

ati vazut filmuletele alea cu clovnii? sunt infricosatoare...Marciei ii e frica de ei...si al meu e rezervat...cica in Franta sunt bande, care se imbraca in clovni si apoi jefuiesc trecatorii...in weekend au arestat o banda de 14 adolescenti...

 

o zi frumoasa va doresc !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...