Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sarbatorim Halloween-ul pe Ghetar!


Recommended Posts

Neata ghetar!

 

Viviana, felicitari! Ii tinem pumnii!

 

Nasuc, si noua de tine!  [flo2]  In legatura cu procura, asa e, cred ca e contra rapirilor de copii de catre parinti, fara sa conteze destinatia. Mie mi se pare mai safe sa se ceara decat sa nu, chiar daca lui Mr.Ziki nu i-au cerut sa prezinte nimic la iesirea din tara cu copiii, si era pregatit cu hartii, hartoage, hartiute de la mine.

 

 

Ziki, mersi.

Nici eu nu stiu mare lucru de jocul asta cu toate ca mi-a fost aratat si explicat de mii de ori. 

Daca azi castiga primeste niste puncte, un rank mai sus (ce-o fi ala) niste skinuri deosebite (astea stiu ce sunt) ce nu o sa le mai aiba niciun concurent si o sa starneasca invidii si niste tricouri cu League of Legends, si numele ei o sa fie afisat nu stiu unde in cadrul jocului.

===

 

Sa va zic si eu de procura asta. O urasc pur si simplu si consider legea discriminatorie. Stiu ca este facuta contra rapirilor de copii de catre unul dintre parinti, dar din punctul meu de vedere inhiba functionarea prezumtiei de nevinovatie.

A fost o perioda acum mai multi ani cand aveam de gand sa dau statul in judecata.

 

Daca in we viitor clasa fetei organizeaza o petrecere la Varna ea nu va putea merge pentru ca nu are procura de la ta-su.

Daca sora mea din USA are maine nevoie stringenta de mine nu ne putem duce ca nu are procura de la ta-su.

Daca mihaela_s ne invita la ea nu pot onora invitatia.

Etc

Nici nu stiti cate excursii in afara organizate de scoala a pierdut!

 

In fine, din cauza unor parinti ce incalca legea, eu sunt socotita din start infractor ce vrea sa fuga cu copilul din tara.

Eu asa vad lucrurile gandindu-ma numai si numai la mine si la faptul ca Silvia nu poate beneficia de drepturile ei precum beneficiaza ceilalti copii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 693
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata pinguini

 

Nasuc, bine ai revenit ! Ma bucur ca v-ati simtit bine. Ce-mi plac curtosii; am gasit si la Krumlov in Cehia; ii faceau cu diverse pe ei : zahar, scortisoara si altele.

 

Aici nu exista nici o lege cu privire la iesitul copiilor din tara. Marcia a circulat mereu cu pasaportul elvetian si nu a zis nimeni nimic. A fost plecata multi ani cu ai mei in tara; au si venit inapoi; controale au fost mereu. Ma refer la vamesii romani, ca aici nu mai exista vama de cand suntem in Schengen. Si acum cand am fost in tara doar eu cu ea a fost totul ok. Cum au vazut pasaportul elvetian (romanii si ungurii), cum ne-au urat drum bun. Ea are nume de familie elvetian, eu pasaport si nume romanesc. Si nici nu seamana cu mine :-) Am fost cu ea si in Cipru si Creta; nici o problema. Cei de la Min. Afacerilor Externe din Romania mi-au spus ca fiecare persoana intra sub incidenta legii tarii unde i s-a eliberat pasaportul; in cazul nostru deci Elvetia. Marcia are dubla cetatenie, dar nu i-am mai facut pasaport romanesc, ca nu am de ce, cel elvetian ii e suficient (aici l-am primit in 2 zile si nu mi-a trebuit nici o hartie-doar copila, pasaportul ei vechi si cartea mea de identitate, daca vreau pasaport romanesc dureaza 6 luni si am nevoie de hartii peste hartii). Aici copiii au CI de la nastere, iar in UE se poate circula doar cu CI.

 

Referitor la procuri, orice procura se poate face in limba romana, notarul strain autentifica semnatura si apoi se pune apostila. Am facut multe procuri pt Romania si a fost ok. Daca as merge la ambasada ma costa mai mult decat daca procedez asa. Plus ca se face totul pe loc; nu mai pun timpul pierdut pana la Berna si inapoi.

 

E frumos azi, soare si cred ca se incalzeste. Am program de epilat si invatat cu Marcia la franceza si germana.

 

o zi frumoasa va doresc !

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, ai putea intreba un notar daca iti poate face sotul o procura pe o anumita perioada ref.la Silvia (de ex valabila 1 an). Ma gandesc ca te poate imputernici ref.la orice decizie pe care o iei pt ea, inclusiv pt iesirea ei singura din tara. Si sa mai scrie ca e de acord sa parasesti tara cu ea, pe orice ruta si perioada. Mentionand ca el calatoreste ft mult sau ceva de genul.

E o notarita buna la Tineretului, poti suna si intreba. Eu de pe site-ul ei mi-am luat modelul pt procura ref.la administrarea unui imobil; le trebuia alor mei pt casa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, de exemplu, daca stim ca in iunie plecam in America, facem procura din ianuarie.

In procura trebuie specificat unde pleaca si perioada.

 

Dar daca apar ocazii din astea inopinate Celcesforaie, de acolo din Arabia nu are posibilitatea sa ajunga in capitala la ambasada/consulat.

 

Acum mai bine de 10-15 ani exista o formula de procura speciala pe un an, generala, fara sa se specifice o anumita tara si perioada. Au scos-o ca zisera ei ca daca in decursul acelui an parintii se despart si fug cu copiii?

==

 

Cand era Silvia in clasa a VII-a s-a organizat o excursie de "la revedere diriginta!" - se pensiona, la Nisipurile de aur.

Celcesforaie in Angola. A trimis emailuri peste emailuri la ambasada, degeaba.

Fii-mea plangea pe la colturi, eu furioasa si suparata. Am vorbit cu sute de notari, am vorbit la vama, audiente etc. Degeaba.

Doamne, da' ce mai plangea copilu' asta. Ti se rupea sufletul.

Celcesforaie, la randul lui se simtea vinovat.

 

Intr-un final s-a intamplat o minune. Cu o zi inainte de plecare, sambata la ora 12, a venit Celcesforaie acasa.

eu am reusit dupa zeci de telefoane sa gasesc un notariat deschis sambata.

De la aeroport am aterizat direct la notariat si am facut procurile. Ne-am intors acasa si i-am facut fetei bagajele. Duminca la ora 6 eram la autocar cu un copil numai zambet.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, da sa vedeti ce am patit cu buletinul fetei. Am scris pe aici la vremea respectiva.

 

Noi avem pe langa apartamentul de 3 camere in care locuim si o garsoniera.

Eu am adresa oficiala din CI pe apartamentul de 3 camere, Celcesforaie pe garsoniera.

E mai usor asa in relatiile oficiale.

 

Dupa ce stam la o coada (eu si Silvi) de 2 ore la sectia de politie de care apartin, cu toate actele cerute in avizierul de la politie si verificate pe site-ul lor, mi se spune ca Silvia nu-si poate obtine prima ei carte de identitate la 14 ani.

Pentru ca nu avem acelasi domiciliu, Celcesforaie trebuie sa dea o procura prin care e de acord ca domiciliul copilului sa fie la mine (in apartamentul de 3 camere in care locuim).

Draci de unde sa fac eu rost de o asemenea procura?

 

Daca era specificata in avizier si pe site aveam grija sa o facem. Dar nu era, tinand de o lege obscura.

 

A facut o sesizare la comandantul politiei, am explicat toata tarasenia. Am atasat actele de proprietate unde suntem trecuti amandoi, am specificat ca nu suntem divortati si ca barbata-miu lucreaza in strainatate.

In 24 de ore am primit raspuns NU cu referire la acea lege obscura.

Am facut seziare inapoi rugandu-i sa modifice listele documentele necesare din avizier si de pe site.

 

Zic lege obscura pentru ca ea se refera in principal la parintii divortati ceea ce nu era cazul.

 

Silvi bosumflata si dezamagita ca nu are primul ei buletin. Eu nelinistta ca urma un examen de evaluare si o inscriere la liceu ce se faceau pe baza de buletin.

Ma duc la scoala si rog sa-i dea o adeverinata cu care sa se prezinte la examen si inscreiere in loc de buletin. Aceasta adeverinta se da pentru copiii ce nu au implinit inca 14 ani la data examenelor.

 

In fine, o profesoara draguta, stand de vorba cu Silvi si ea explicandu-i de ce e bosumflata ma suna si imi spune ca la Politia Capitalei, e o doamna  deschisa la minte, sa ma duc la ea.

 

M-am dus acolo cu o Silvie suparata ce nu intelegea de ce nu poate beneficia de un drept al ei,  am explicat tarasenia si in 72 de ore a avut carte de identitate.

 

Doamna aceea mi-a spus ca nu e admisibil sa nu ii pot face buletin fetei si m-a rugat sa-i aduc acea procura ulterior, cand vine Celcesforaie acasa. I-am lasat numarul de telefon.

Dupa 3 saptamani m-a sunat si mi-a spus ca nu mai e nevoie de procura.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza la pranz...ce bine e sa poti dormi pana cand vrei, sa savurezi micul dejun in liniste, cafeaua la fel...imi plac weekendurile astea linistite, cand nimeni nu lucreaza...

 

Jocul cu vederi

Nu mai fac lista aici, cine doreste sa participe, astept adresa pe PM, fac eu lista si o timit la toti participantii. Daca doriti si alte reguli, astept propuneri. Eu m-am gandit sa lasam jocul liber, dar sunt deschisa la orice. 

 

procurile: Pentru Diana care mergea singura si venea singura de doua ori pe an, de la 11 ani de cand ne-am mutat aici, am facut o procura in 2008 la ambasada in Stockholm, asa foarte generala, fara date, fara nimic. De cateva ori n-au intrebat-o nimic la granita, era cu tatal ei si cu sotia lui, avand acelasi nume toti, au crezut ca e fata lor. :) DAR in vara cred ca stiti povestea, cand nu am indraznit sa o timitem pe Silvia in Ro, la mama, ca nu facusem procura  [batcap] . Fusesem in Ro in primavara, in Stockholm cu cateva saptamani inainte si nu ne gandisem...Stiam de procura de care zice Ella, facuta de noi si apoi apostilata de notar aici, chiar incepusem sa o facem...cand am zis sa vedem un model din RO...am crezut ca mor cand am citit ce termeni erau acolo, ce de complicaciuni ca mama trebuia sa isi scoata cazier...am renuntat. Silvia ar fi trebuit sa revina acasa cu cateva zile inainte de a pleca in SUA si nu am vrut sa riscam nimic...pentru noi era o cheltuiala mare sa mergem amandoi sa o luam, plus ca nici sa ne luam liber de la munca asa de pe o zi pe alta nu e usor. Apoi mama cand a auzit, a zis ca ea si face atat de cord daca plateste bilete si tot si o intorc romanii la granita. Si nu, Silvia nu ar fi calatorit cu pasaportul romanesc ci cu cel suedez, si tot nu am trimis-o, ca cica oricum intreaba daca vad nume romanesc... [alcool] . Fetele sunt amandoua SI cetateni romani, cred ca si daca calatoresc cu pasaport suedez, daca sunt SI cetateni romani, atunci intra sub incidenta legii. Nu stiu, cei de la frontiera pot verifica asta??? 

 

Viviana, cu drag va invit, cand aveti procura sunteti bineveniti, numai sa dati de veste. Pe toti de pe ghetar va invit, mi-ar placea o gaska mare, dar din pacate nu am unde sa va culc. Vara insa e foarte ok in cort, numai ca pasarile incep sa cante la 2 dimineata, cand se face lumina :). Inca niciun prieten in afara de rude, nu au fost la noi. Cica e tare departe si scump...:((. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello de noiembrie! [umbrel]

 

Ploua cu galeata si e intunecat. Asta dupa o zi superba ieri cu mult soare si grade in termometre, cand am plecat hai hui pe dealuri... sa profitam de culorile toamnei si soarele bland. A fost tare tare placut si ne-am mai relaxat. De acum toate casele/muzeele de le-am tot vizitat peste vara se inchid. Chiar si asta de ieri a fost ultima zi in care e deschisa. Am mai fost aici in primavara cand era totul verde crud, acum in combinatie cu rosul si galbenul toamnei, chiar foarte frumos! [il]

 

nasuc, welcome back! [pup] imi pare bine sa aud ca a fost bine la mama acasa si v-ati incarcat bateriile! [pk]  cat despre legea aia idioata, nu mai zic, ca mi-am spus punctul de vedere in vara cand cautam solutii sa merg in tara sa il vad pe tata.

 

Ziki, nici eu nu merg la vot, din aceleasi motive ca tine! nu stiu daca o fi bine sau rau, dar atat timp cat eu nu ma intorc acolo ever, de ce as vota si pe cine, ca nu citesc politica romaneasca...?! [fri]

 

Ella, cum e Marcia? I-a mai trecut gatul?  vreau si eu pastrav de ala bun... aici gasesc de ala portocaliu si nu se compara la gust cu cel romanesc de il stiu eu. [pofticios]

 

Viviana, bafta Silviei! iar ti-a facut baia albastra?! [:D]

 

aqai, buna ideea cu food bank ul!! [pk]  daca nu apuc sa le trimit pe ale mele in Ro la actiunea de Craciun, gasesc eu o food bank pe aici!

 

 

Noi aseara ne-am intors tarziu de pe coclauri si precum nu am avut timp si/sau chef sa gatesc ceva, am fost si am mancat la un restaurant turcesc. Doamne ce buna mancarea si cat am mancat! De parca era nevoie la cati colaci de salvare am! [smulgpar] .... iar acum trag ponoasele, si acum parca imi sta in gat... dupa 2 sapt de dieta, mancat regulat si maxim 4-5 seara ultima masa, eh.. aseara mancat multisor si condimentat, si la 7 pm,uff... nu mai fac de astea! [batcap]  mancat mult si seara tarziu, ca la turci tot mananc, prea-i buna mancarea lor! [:I]

 

La noi aici sus in deal azi noapte au dat astia artificii la palat ca se serbeaza Bonfire weekendul asta... si era trecut de miezul noptii si rasuna cartierul de pocnituri, mai ceva ca la Revelion!

 

Si daca tot am trancanit mult, sa va si pun niste poze de ieri. Nu stiu cum am reusit ca in 3 ore sa fac 500 poze, dar nu va invadez cu atatea, doar cu vreo 10 , plus sau minus, ca nici nu mai stiu cate am miscsorat! [alcool]

 

 

A mai stat ploaia, plecam la shopping ca e sexy frigiderul nostru! [:D]

 

 

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fete dragi, cum sa nu votati ? Avem nevoie de votul vostru, in tara se fraudeaza la greu, in diaspora nu se prea poate. Si tocmai ca nu sunteti aici, nu va pasa de ce-ati lasat in tara ? Nu merita parintii, bunicii, nepotii vostri sa li se respecte munca, viata ?

https://www.youtube.com/watch?v=iLEVuI3_5IY#t=15

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...