Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sarbatorim Halloween-ul pe Ghetar!


Recommended Posts

Helbi, Bine ai aparut pe ghetar [colegi] .

 

ach, cu procura si fara cati nervi si cate degete tocite.

 

multi ani ca sa preintampin acesta formalitate, veneam in ro singura cu copii si venea tatal dupa noi.

dar, acu 2 ani, cand inca eram cu pass romanesti, in Frankfurt, la ghiseu ce sa crezi: tipa de la pass germane, ma intreaba daca am procura de la tata: poftim?! suntem romani!

da, dar sigur locuiti in germania [fal] . am crezut ca nu-i adevarat. [bla]  si da-i conversatie cu aia: ca noi suntem romani si calatoresc cu pass romanesc. ca diagologul surzilor. [fum] . intre timp intervin copii in discutie: ii zic copilului sa aiba rabdare : cum, de ce nu las copilul sa vorbeasca!!!! [soc] .

ok, R poftim la aparat. si pt ca stiu ca cel mai usor din crize din astea daca o intreb ce vrea  si raman calma: bine, sunt aici, nu fur copii, nu am de gand sa pierd avionul. eventual il sunam pe tatal copiilor, ca abia ne lasase in aeroport, nu ajunsese omu la parcare.

il sun, ii pun in legatura, si gata. pot trece. si nu pot sa nu ii zic: si s-a convins ea ca e tatal?! si am plecat.

 

Asa ceva [ascuns] .

In fine, daca eram un pic mai calma, numai ca nu ma asteptam la mizerii din astea si i-am sarit la gat. [viki]  si cu mine [artif]

 

Ella,

 

io scriam doar de aeroport. In cursele interne nu treci pe la control de frontiera.

pe autoastrada, asa e, nici nu stii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 693
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fleur,

 

zilele trecute am vazut la supermarket dobleac alb, mic, cica Dovleac de unt..am luat si am facut cea mai buna placinta de dovleac de cand sunt in germania: io cumparam din ala portocaliu, sau din aia mari. si nu mergea [flor]

 

...

 

daca m-a intrebat cineva si nu am raspuns [zid]  mai scrieti odata.

 

Rox,

 

demential desenu, detaliile sunt miscatoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iar cu procura. acu 1 ani am lasat copii in ro. urmau sa vina cu socrii. si nu am putut sa facem procura, pt ca nu aveam certificatele la noi, in ro.

si in pass lor nu e scris ca noi suntem parintii lor. si si..asa ca au trecut socrii cu toate hartiile posibile neoficiale de la noi. si a mers.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, ruleta rusească :)). N-ai vazut filmul, huh!

 

Monica am primit adresa. Mersi.

 

Pana acum am adrese de la Ella, Aqai, Monica. ;)

 

O întreb pe mama mai devreme, prin email daca a votat sau a pontat :)) (văzusem gluma pe FB, adica îndemnul: votati, nu pontati :)) si ea imi raspunde: am votat, nu am pontat ca azi e duminica si nu se ponteaza :))). Mama cool am, nu? Stiu cu cine seamăn hahaha.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

faceti, ce faceti si imi  aduceti aminte de procura asta .

 

pt cele care nu stiu povvestea mea, in urma ccu citiva ani, cchiar cu o zi inainte de a lua avionul  din Romania am aflat si eu de ea.

dai scoala sotul din somn...aproape sa-i dau un heart attack, crezind saracul ca cine stie ce s-a intimplat (aici cand primesti telefon noaptea din rom. nu e a buna).

 si-a luat zi libera de la service fugi la consulat norocc ca era doar la vreo ora distanta si mi-a trimis procura fax la aia de la customs din Romania.

si culmea ca ziceau ca ei nu accepta fax pana cand a strigat sotul la ei ca el nu-si ia bilet de avion sa vin adin America sa le arunce proccura in fatza.

 

culmea, culmilor a ffost ca noi pana sa venim in Romania am fost la consulat in los angeles pt alte hirtii si proccuri, si stiau povestea ca ma intorc cu coplilu...dar niciunul nu s-a invrednicit sa ne spuna dde existent procurei.

 

ps. noua ne-a ceruta de fiecare data cand am iesit din tara...hmmm...oare le spune fatza mea ceva?!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

- nascuti pe teritoriul Romaniei, din parinti cetateni romani;

- nascuti pe teritoriul statului roman, chiar daca numai unul dintre parinti este cetatean roman;

- nascuti in strainatate si ambii parinti sau numai unul dintre ei are cetatenia romana" 

 

Adica daca unul din parinti este cetatean roman, copilul lui, indiferent unde e nascut devine automat cetatean roman (egal daca are sau nu certificat si/sau pasaport romanesc)?  Ca atare la iesirea din RO cu numai unul din parinti, chiar daca domiciliul copilului impreuna cu parintii nu e in Romania, politia de frontiera  - daca face exces de zel - poate aplica legea.  E bine de stiut. 

 

 

Sunt curioasa:

1 )  politia de frontiera stie daca o persoana are sau nu CNP, numai in urma scanarii pasaportului strain?  Banuiala mea e ca da. 

 

2)  in cazul dublei cetatenii, nu primeaza legile tarii (corespunzatoare cetateniei) in care te afli? ca asta nu s-ar potrivi cu ce ti s-a spus, Ella  [pup] ,  la MAE. Sau e diferit de la tara la tara? 

 

 

 

CNP nu are decat in momentul cind copilul primeste ccertificat de nastere. dar asa cum ai spus , indifferent ca are sau nu CNP , certificate de nastere...  e cetatean roman de cind see naste, automat, daca unul din parinti e roman si procura tot treb .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nasuc  [:)]   

 

Strumphi, Marcia e mucoasa acum...nu o mai doare gatul, doar are muci la greu...a terminat deja o hartie igienica pe ziua de azi  [:)] aici il mosteneste pe ta-su, ca el are probleme cu sinusul....si la ea tot asta e, cum merge cu capul descoperit si e frig afara, cum ii curge nasul...

 

Seara buna ! 

asa sunt si eu , cum dau un pic de frig ma apuca stranutatul si sa-mi curga nasul. mi-a sspus dr ca e rinita alergica si se declanseaza de la frig.

eu fol nasonex si cand sunt racita si imi curge nasul ca robinetul fol afrin 12 hrs( a nu se fol pe perioadda indelungata ca provoaca dependentza).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa va povestesc de vinerri de la scoala. William a avut halowenul  si nu numai ca a fost indopat bine cu tot felul de dulciuri le--a mai dat si acasa cite o sticla de 2litri de root beer.   [smulgpar]

si era saracul asa de bucuros ca a duce si el cevva acasa, face ceva pt familie.

 

eu ma straduiesc cat posibil sa ii dau mincare santoasa, imi usuc gura vorbind de noicvitatea zaharului....si ei la scoala stica tot ce eu cladesc.

daca raspund correct in clasa...le da gummy bears, daca face bine la speech therapy...ii da o acadea...mai vine ziua unui copil, luati donoughts sau cupcakers cu zahar unlimited.

....pur si simplu ma dispera.

aqai cred cca s-ar fi luat cu ei de git.

acum eu ce sa fac...ma duc la directoare fac 13/14...iar ea se uita nedumerita la mine cum doar o amarita de emigranta vine cu gura mare si nu-I convine regimul???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am votat si noi la Stuttgart dupa 6 ore de stat la coada.  Am fost la nr 1500 si ceva.

Organizare super defectuoasa. Desi erau 5 stampile, doar 2-3 erau folosite simultan. Limitarea era la scrierea listelor, erau doar 4 persoane care aveau de scris de mina datele de identificare din pasaport.

In cele 6 ore cit am stat, coada a ramas relativ constanta, doar la sfirsit (19:30) se mai scurtase cu 25-30%.

La 21:20 inca se mai vota (cei care apucasera sa fie  la 21:00) in  interiorul consulatului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...