Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sarbatorim Halloween-ul pe Ghetar!


Recommended Posts

La discutia cu procurele, eu nu am priceput, de unde stiu vamesii ca o persoana care se prezinta cu pasaport american este si cetatean roman, ca sa ii aplice legea ?

 

Eu nu am avut niciodata probleme, absolut niciodata. Cand am trimis copiii cu bunicii in Rom sau cu G asta vara, am facut o simpla hartie notarizata in care scria ca ii lasam sa plece si sa se plimbe prin Rom in grija lor. Nu apostila, nu romaneste, nimic. Hartia o aratam aici, la imbarcarea in avion ...

In Rom, de cate ori am plecat numai eu sau barbatul, nu ne-a cerut nimeni nimic. Pana la urma, noi eram niste cetateni americani, copiii la fel ...de ce sa-mi ceara ? Unde scrie ca undeva, in suflet, suntem si romani ???

 

eu cred ca isi dau seama in primul rind dupa nume...habar nu am daca au ceva info si in system, cand scaneaza pasaportul.

 

treb sa intelegi ca tu si sotul si copiii tai avveti dubla cetatenie (daca nu ati renuntzat) in acte nu numai in suflet [:)] si cit sunteti in Romania fiind cetateni romani vi se aplicca legile romanesti, iar legea romaneasca prevede aceasta procura.a pus cineva legea in urma cu citeva pagini.

tu esti norocoasa de nu iti cer nimic...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 693
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

mihaelaS, felicitari pt rezultate.

 

Viviana, nu prea am inteles eu ce fel de concurs e ala...dar daca a participat si a mai ajuns parca si in finala it's a big deal, bravo ei.

 

mickyyy, bine ca ai aparut, te daduseram disparuta. take it easy....nu mai muncii atita. pregateste-te pt marea sosire. ati ales numele?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mi-a recomandat o prietena o carte care a ajutat-o sa aiba "the talk" cu baietii ei (10 si 9 ani).

cica e super cartea, f pe inteles, exact ce treb sa stie fara prea multe detalii.

 

http://www.amazon.com/dp/0763633313/?tag=mh0b-20&hvadid=3523847066&ref=pd_sl_4lyt13wl24_e

 

ea a fost in exccurrsia lui William in SF. si mi-a spus ca si baietii si fetele vorbesc f mult despre baieti/fete...care si de cui ii place.

au fost si o drama la ea in grup cu o fata care a inceput sa plinga ca nu stiu care baiat nu-I mai place de ea...si chestii din astea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, a pus nasuc un paragraf din lege. Atâta vreme cat cel putin unul din părinți e cetățean roman, copiii sunt si ei cetățeni romani. Nu contează cealaltă cetățenie, daca o ai si pe cea românească, implicit te supui legilor românești pe teritoriul României.

 

Nu am convins-o pe Silvia, a fost un concurs de împrejurări cred. Singurul obiect la care lucrează acasă e matematica. Asta pentru ca are nevoie, pentru ca la ședința particulara din ultimii doi ani asta am stabilit de comun acord ea-eu-profesoara ca are nevoie de munca suplimentară acasă. Uneori făcea la teste maxim, dar de majoritatea dărilor nu, sau nu explica bine ce a lucrat. Ei trebuie sa si scrie in câteva cuvinte rezultatul, cum făceam si noi la scoala. Nu ii lipseau multe puncte dar profesoara mereu a zis ca ea poate mai mult si ca trebuie sa exerseze in plus. Inca de acum doi ani ii dădea mama cand eu eram plecata, stabilisem împreuna ziua si cat sa ii dea de lucru, apoi am preluat eu. Sa nu crezi ca face nu stiu cat. O zi pe săptămana, doua pagini care uneori ii iau 10 min. Alteori o ora :). I-am facut program, luni are de facut mate, romana si engleza. Marți, miercuri si joi are antrenamente si calarie, vineri, sambata si duminica are program de voie. Are de facut curat in camera in primul rand, apoi ce vrea. Ieri de ex. a facut temele la engleza si romana si azi a facut curat si mate. Pe săptămana asta a terminat :). Si sa nu crezi ca face ceva daca nu stau cu gura pe ea. Dar face :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle eu din astea povestesc cu Silvia de la grădi. Cu anii au devenit mai serioase discuțiile dar stie tot ce trebuie sa stie despre corpul ei. La cel al baietilor nu am ajuns :) dar fac la scoala, au ore separat fetele si separat băieții, ele cu o tipa si ei cu un tip, care le spune tot :). Stiu de la Diana, nu aveau voie sa povestească cu noi, dar mi-a zis ca "tot" :). Iar despre băieți am povestit mereu cu amandoua. Despre Diana am știut tot, cand a avut iubit. O întrebam :).

 

Silvia deocamdată spune, dar o mai întreb si eu, ca stiu povestile mai degrabă povestea ei de iubire. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mi-a recomandat o prietena o carte care a ajutat-o sa aiba "the talk" cu baietii ei (10 si 9 ani).

cica e super cartea, f pe inteles, exact ce treb sa stie fara prea multe detalii.

 

http://www.amazon.com/dp/0763633313/?tag=mh0b-20&hvadid=3523847066&ref=pd_sl_4lyt13wl24_e

 

ea a fost in exccurrsia lui William in SF. si mi-a spus ca si baietii si fetele vorbesc f mult despre baieti/fete...care si de cui ii place.

au fost si o drama la ea in grup cu o fata care a inceput sa plinga ca nu stiu care baiat nu-I mai place de ea...si chestii din astea.

 

 

multumesc de sugestie!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ladies, buna seara, prezenta la apel :) 

 

Absenta justificat, ne-a gasit renovatul, vorba vine, ca m-apuc eu sa fac din rahat bici, in bucatarie. Despre cit de proasta e mobila de comanda care-a venit impreuna cu casa... un roman pot sa scriu. Aia au pus mobila, niste bete si niste placaje la spate si pe parti, usile ce au un pic de staif si-s de lemn, direct pe placajul de sub gresie, pe urma au pus gresia, pe urma au spart-o ca sa puna masina de spalat si inca un corp... OMG!!! Mai desfacem cite ceva si ne mai crucim o tura. Si casa e din 88, nu-i din anii 50, sa zici ca n-aveau cum sa faca mai bine! Jur, eu mi-am trait copilaria intr-o fabrica de mobila, pai ce faceau tata cu oamenii lui acolo in anii 70-80 era NET superior mizeriei asteia pe care-o am eu in casa!

Asa ca tot ce fac e sa sap pe internet dupa idei de una si de alta, ca, va explicam eu alta data, personal am alte prioritati, nu sa bag jdemii in bucatarie, da' oricum tre sa arate bine ca sa faca impresie rezonabila in caz ca ne mutam in doi ani. Asa ca compar preturi si materiale si insule si pardoseli de m-am facut cu capul. 

Cind o sa am ce sa va arat, o sa va arat. 

 

Carmen, sint sigura ca ai motive puternice sa pleci in tara, iti tin pumnii tare sa va fie bine! Eric o sa se descurce peste tot, sint copii care reusesc formidabil de pe bancile unei scoli publice din tara, nu sint deloc ingrijorata. Si sint oameni care aleg zilnic sa se intoarca, asa cum sint oamenii care n-au plecat niciodata. Fiecare are motivele lui de-a fi ales o anumita cale, cei mai multi sint multumiti cu alegerea (ma gindesc, ca altfel ar schimba ceva, nu?) si iti doresc, din suflet, sa fie si cazul tau, sa fii implinita si fericita. 

 

Michelle, vaz-c-ai cazut iar, sintem ca Surorile Sister, cad si eu, dom'le, ma mir si eu ca sint intreaga!

 

Sint varza, am fost la cheful de Halloween, nu mai poci, maica, sa ma culc la trei si sa ma scol la 9, nu mai poci, zac zile-n sir, boala grea chestia asta cu peste-patruzeci-spre-patru's'cinci! :) Da' nu mai las, mergem si simbata la un chef, o celebrare a 25 de ani de casatorie a unor prieteni.

 

Inainte sa incerc sa pun o poza, despre care va zic de-pe-acum ca lucrul sclipitor de pe burta mea e un peste - o sa intelegeti cind vedeti poza, ma mai laud cu Catrinel, a avut azi doua vaccinuri, nici un sunet n-a scos, mi s-a urcat in brate, a inchis ochii si m-a strins de-un deget si gata, poc, doua vaccinuri consecutive, wow! Nu vreti sa stiti cam ce circ facea Atomix inainte, in timpul si dupa un vaccin!

 

 

Noapte buna, buna dimineata!

Simonna

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza!

 

Stirea zilei: http://clinical-laboratory.blogspot.fi/2014/11/a-possible-alternative-to-antibiotics.html?m=1

 

Silvia are vaccin acum de dimineata. Inițial a zis sa meargă unul dintre noi, sotul e liber, ar fi putut. Apoi a zis ca merge singura, ca sunt si alte colege singure si se imbarbateaza una pe alta. Se tin de mana :). Ii pun imediat un Emla leucoplast pe mana si intr-o ora poate face vaccinul. Am si eu emoții, nu mai zic de ea :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simonnaaaaa -- ce faini sunteti!  ce dor mi-ai facut de un chef...

 

Apropos chef, vine revelionul, si nu am gasit inca unde sa mergem anul asta. In ultimii trei ani l-am facut in Ro, ultima data la Felix,  zile cu chef de chef si cu de toate. Anul acesta, din motive de vacanta scurtata, nu mai putem merge si-am innebunit cautand. Dar ori eu nu gasesc, ori nemtii astia nu stiu sa se distreze. La ei hitul noptii e sa arunce cu petarde. Am cautat pe la restaurante, ofera meniu de 5-7 feluri, muzica live, dar incepe la 6-7 seara si dupa 12, gata! Pe cand ma incalzesc eu, se termina! 
Am gasit si pachete pe la statiunile de munte din jur, dar frate, 400€/zi si minim 5 zile. Daca mai sunt locuri ca majoritatea sunt luate...

 

Voi ce faceti de Rev? 

 

Si inca una: am fost la coafor in RO, m-am lasat tunsa si aranjata :)) M-a facut cu conditioner si cu placa de am avut parul lins-lins. Nu mai semanam cu mine deloc :)) 

Acum io ce ma fac ca am onduleuri, exact atatea cat sa strice toata treaba si nu-mi mai sta parul nici cum. Placa nu-mi iau ca am citit ca dauneaza parului si io tin acum cu dintii de fiecare fir ;))  

 

Vreo idee cum sa-l fac sa stea lins?  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...