Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sarbatorim Halloween-ul pe Ghetar!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 693
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Incurcata treaba cu procurile astea. Legea eu o inteleg, ceea ce nu inteleg e modul cum se aplica, neconsecvent. Adica, unora li se cere, altora deloc, altora uneori.

De cand s-a nascut Eric m-am interesat cum e cu cetatenia romana, am citit legea. Eu am inteles ca este un drept prin nastere al oricarui copil care are cel putin unul din parinti cetatean roman.

Ce nu inteleg prea bine e cum e cu actele doveditoare. Adica, al meu copil de ex., nu are inca pasaport romanesc, nici certificat de nastere transcris in Ro. Deci la intrare in/iesire din Ro el cum e considerat? Cetatean roman sau canadian? Are pasaport canadian.

Apoi, adultii cum dovedesc ca au renuntat sau nu au renuntat la cetatenia romana?

Atatea neclaritati fac legea asta (utila dealtfel, in absolut, asa cum s-a mai explicat aici) greu si confuz de aplicat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dimineata mea de primavara in plina toamna,

 

Grea zi am avut ieri ...nimic nu a mers si programatorii toti plecati ...n-am inteles de ce la unii se poate si eu precis as fi data afara daca as lipsi. Am ratat termenul, in prima zi din luna avem Flash Day, adica un raport numai cu vanzarile ...am incarcat datele partial si am scris in Elvetia sa nu inchida sistemul ca incercam sa corectam azi ...aiurea, l-au inchis. Ella, scuze Soro, dar oameni mai rigizi si mai inflexibili ca elvetienii nu am pomenit ...parca sunt niste roboti programati, nu ii poti scoate din procedura. Treaba lor, sunt vanzarile lor ...dar m-am suparat rau ieri pe astia de la IT.

 

Simonna, sorry, dar Doamna cu mustatza ti-a furat gloria ...are fund si picioare de secretara, si mustatza e la moda. Sa-i spui sa si-o faca roscata, e la moda :)

 

Michellino, am cerut cartea aia de la biblioteca ...pare interesanta.

 

Gata, capul la fund

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incurcata treaba cu procurile astea. Legea eu o inteleg, ceea ce nu inteleg e modul cum se aplica, neconsecvent. Adica, unora li se cere, altora deloc, altora uneori.

De cand s-a nascut Eric m-am interesat cum e cu cetatenia romana, am citit legea. Eu am inteles ca este un drept prin nastere al oricarui copil care are cel putin unul din parinti cetatean roman.

Ce nu inteleg prea bine e cum e cu actele doveditoare. Adica, al meu copil de ex., nu are inca pasaport romanesc, nici certificat de nastere transcris in Ro. Deci la intrare in/iesire din Ro el cum e considerat? Cetatean roman sau canadian? Are pasaport canadian.

Apoi, adultii cum dovedesc ca au renuntat sau nu au renuntat la cetatenia romana?

Atatea neclaritati fac legea asta (utila dealtfel, in absolut, asa cum s-a mai explicat aici) greu si confuz de aplicat.

Eu cred ca dreptul de a deveni cetatean roman daca ai un parinte roman se transcrie prin dreptul de a capata certificat de nastere si pasaport romanesc. Cu asta dovedesti ca esti roman, nu cu numele, accentul, ochii albastrii.

Daca Eric nu are inca certificat de nastere romanesc, atunci nu este inca roman.

 

Copiii mei, desi sunt nascuti la NY, au certificate de nastere romanesti. Pasaport inca nu au ...dar daca circula cu cel american, nu are dreptul nici un vames sa aplice vreo lege romaneasca, valabila pentru cetatenii romani.

Legea americana spune ca copilul american poate calatori cu oricine daca are o simpla scrisoare notarizata cu acordul parintilor. Vamesul are dreptul sa ceara aceasta scrisoare ...si atat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, eu nu zic ca nu ai dreptate. Dar ce te faci daca un vameș dornic sa își faca treaba, te întreaba daca esti cetățean roman? Ca nici numele meu nu se termina in escu, dar e romanesc fara doar si poate, ca nici in sson nu se termina :). Si apoi pe ce suedez il cheamă Ovidiu? ;) Putem sa ne schimbam numele, chiar si pe cel de familie, dar nu vrem. E particica noastră de "romani".

Si sincer, eu nu pot sa spun ca fetele mele nu sunt cetățeni romani. Cum ar fi fost situatia la noi, ca mama sa o treacă granița pe Silvia in Ungaria si sa o pună pe avion, cum ar fi fost sa zica ca nu e cetățean roman, chiar călătorind cu pasaport suedez. Poate ca ei chiar pot verifica, ale mele fiind născute in Ro au tot ce le trebuie :). Certificat de naștere, numar personal. Daca si ai tai au certificate de naștere românești, e posibil sa poată verifica. Nu stiu.

 

Noi am mers in SUA dupa ce am devenit cetățeni suedezi, am mers fara viza. Ce viza va trebuie Ella?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, daca un vameș zelos vrea sa verifice, tu fiind cetățean roman, e si Eric cetățean roman. Prin naștere, nu contează actele. Așa inteleg eu legea, cel putin. Pe teritoriul României se supune legilor românești, fiind cetățean roman.

Nu toti fac asta, insa stiu cazuri, nu câteva.

Altii ca Ella si Buflea, au avut noroc. Altii ca Michelle nu...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, daca un vameș zelos vrea sa verifice, tu fiind cetățean roman, e si Eric cetățean roman. Prin naștere, nu contează actele. Așa inteleg eu legea, cel putin. Pe teritoriul României se supune legilor românești, fiind cetățean roman.

Nu toti fac asta, insa stiu cazuri, nu câteva.

Altii ca Ella si Buflea, au avut noroc. Altii ca Michelle nu...

Ba eu cred ca conteaza actele ...cum adica sa iti impuna cineva cetatzenia ? Un vamesh ? Cand tu nu ai nici un act care sa dovedeasca asta ? Nu cred se poate asa ceva.

Si chiar daca ai dubla cetatenie, cred ca ar trebui sa ai dreptul sa alegi asta, in functie de actele cu care calatoresti. Te prezinti cu pasaport suedez, inseamna ca in momentul ala esti suedez ...asa te-au tratat si americanii, ca suedez, din cauza pasaportului ...si nu ti-au cerut viza. Doar nu vrei sa spui ca aveau ei dreptul din senin sa te caute pe la alte cetatenii, ca te cheama Ovidiu, si sa te puna sa ceri viza ca esti SI roman ?

 

Ella si eu am prezentat la vama niste copii elvetieni, respectiv americani ...in plus, eu, insotitorul lor, eram tot american. Asa am ales eu sa calatoresc prin lume, ca american. De aia nu ne-a intrebat nimeni nimic.

Michelle calatorea cu un copil cu pasaport romanesc. Ea, insotitorul lui, avea tot pasaport romanesc ...cu alte cuvinte, un copil roman trebuia sa iasa din Romania fara sa fie insotit de ambii parintzi. Deci legea romana se putea aplica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Micheelle, ca ziceai de discutii cu scoala

 

Ieri primesc nota la Alex !!!! in planner ca alex was wrestling another student and he had to stay in next recess to think about his options. Please talk to him at home

 

(alex e copilul -lego ship, ala care vine acasa cu a kindergardner beat me, cayden sat on my back, x spit on me... si el pur si simplu pleaca si isi vede de traba lui, nici nu-i paraste. opususl lui Tudor, adica :D)

 

Chem copilul la ordine. Ce s-a intamplat. The other kid was charging me again and again. My friend Jake was gone to find a teacher. The kid did not stop so I flipped him

 

Cum mai mama? Asa, l-am aruncat peste sold si imi arata. (exact cum fac la antrenament)

 

Pai asa va jucati voi? Nu, nu a fost joaca ca el tot vroia sa ma loveasca. And he kept talking some crazy talk about training and I did not understand anything so there was a giant question mark and my head was the dot of the question mark.

 

Si you flipped him?

 

So I flipped him.

 

Si ce-a zis the teacher? Ca I had to stay in for recess. And me and the other kid had to walk with a teacher for the rest of recess. Zic: pai si celalalt copil, did he also stay in for the next recess? Nope, ca m-am dus la el in clasa sa vad si nu era acolo, zice alex.

 

Scriu nota la scoala

 

I talked to Alex. The other child was charging him and he defended himself. I would not call that wrestling.

What are the options that you suggested to him to think about? The way I see it, a child attacked him and he defended himself while another child went to get a teacher. I think he needed help, not punishment.

 

Maine am parent-teacher interviews….

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...