Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sarbatorim Halloween-ul pe Ghetar!


Recommended Posts

Aqai ...eu am alta parere.

Eu nu i-am spus niciodata lui Alex sa dea inapoi daca e atacat ...pentru ca asa incep bataile. Unul da, da si celalat mai tare ...etc.

Eu ii spun lui Alex sa se indeparteze de atacator fara sa riposteze si daca ala se tine dupa el, sa se duca el personal la un profesor. Ce e aia, sa trimita pe altcineva, ca el ramane pe loc sa il faca praf pe agresor ?

 

Cred ca la aceste options se referea scrisoarea ...in loc sa se ia la bataie, sa plece de acolo, sa se duca personal la un counceler ...ca doar agresorul nu il imobilizase ca sa nu se mai poata misca.

 

Fara suparare, miscarea asta cu aruncatul peste shold, daca e cum imi imaginez eu, mi se pare foarte dur si periculoasa pentru un copil care nu face arte martiale ...putea sa cada ala cu spatele, cu capul ...chiar daca era aparare, nu mi se pare appropriate sa incurajezi contactul asta fizic, doar pentru ca unul stie miscari profesioniste. De aia a si fost pedepsit. A devenit din victima, agresor, datorita modului de reactie.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 693
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buflea soro, nu ma supar ca nu am de ce  [flo2]


 


Marcia are nume de familie elvetian acum, prenumele sunt internationale, la locul nasterii in pasaport scrie Berna (cu toate ca e nascuta in Bucuresti, elvetienii au preluat locul de nastere al lui ta-su...asa e aici)...deci eu cu pasaport romanesc si nume de familie romanesc, ea cu pasaport elvetian si nume elvetian...la vama nu ne-a zis nimeni nimic, nici la intrare, nici la iesire...or fi vamesii de la Nadlac mai nestiutori  [:)]


 


la elvetieni poti iesi cu copilul din tara fara probleme...copilul poate pleca chiar si atunci cand e neinsotit de nici unul din parinti...ca doar ai mei au facut asta 10 ani..plecau si veneau cu ea fara probleme...si nu au intampinat vreo problema...ea cu pasaport elvetian, dar pe vremea aia cu nume de familie romanesc...


 


au fost si de aici furati copii, in special de tati din tarile musulmane...dar nu au schimbat legea din cauza asta...stiu, nu e bine...pt asta eu as introduce procura...


 


ma refeream la ESTA, viza care se ia online pt US...elvetienii sunt si ei inclusi aici...eu iau viza fara probleme, pt ca stau aici, dar nu vreau sa merg la ei..ma uitasem de curiozitate pe site-ul ambasadei US de aici si trebuie completate cateva pagini bune cu date despre tine, inclusiv despre fostul sot/sotie...bine ca mai stiu cand e nascut fostul...mai trebuie sa intrebe si nr de la pantof sau mai stiu eu ce...deci pana nu iau cetatenia elvetiana (se va intampla cam intr-un an..aici se da dupa 12 ani de stat aici), nu plec in USA  [:)] oricum al meu nu vrea sa mearga, voi merge cu Marcia si cu mama...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai nici eu nu i-am spus sa dea (loveasca) inapoi. I-am spus sa se retraga sau sa go get help. si i-am spus ca e periculos sa flip or push caci pot sa aiba loc accidente grave.

 

intamplarea face ca Jake deja mersese sa caute a teacher caci copilul initial avea treaba cu el. copilul fara tinta turned on Alex. Alex a rezistat cat a rezistat stiind ca vine cineva, cand n-a mai putut a ripostat.

 

 

l-am intrebat pe alex: ce crezi ca s-ar fi intamplat daca ai fi plecat? he would have just kept coming after me, mi-a raspuns.

 

asta imi arata ca cel putin a gandit un pic si a evaluat situatia si a luat o decizie, nu a actionat orbeste, impulsiv. deci e pe drumul cel bun. eu sunt multumita ca a judecat.

 

e cea mai fericita situatie? nu. e de vorbit cu copiii? da. dar apoi pe alex il pedepsesti extra decat pe celalalat?

 

 

_________

 

acu intre noi fie vorba si ce nu i-am spus copilului, si n-o sa-i spun vreodata, eu sunt de parere ca lumea nu ar trebui sa se bage in chestii pe care nu le poate duce. probabil ca asa cum Tudor are o reputatie de dur alex are o reputatie de papa-lapte si de aia il tot sacaie alti copii. dar ulciorul merge la apa numai de atatea ori.

 

PS: ce am scris teacherului e altceva decat am vb cu Alex, nu ma intelegeti gresit. Lui Alex i-am zis ce am scris aici la inceput, cu mme teacher am alta discutie fiindca a third wrong does not make the other two right.

 

ce aud copiii mei acasa? ca discut intotdeauna cu amandoi deschis, problemele fiecaruia.

 

Tudor agreseaza, e pedepsit.

 

Alex e agresat, se apara, e pedepsit.

 

care sunt optiunile? fugi sau incaseaz-o.

 

ce vor alege? parerea mea e ca daca se repeta, alegerea unui copil cu personalitate puternica va fi sa devina/ ramana agresor.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai vezi, de aia-s suparata. ca optiunile si actiunea scolii ii indeamna sa fie in unul din roluri: fie agresor, fie agresat.

 

de ce n-or fi putut sa aiba o discutie cu copiii amandoi, sa le spuna frumos ca amandoi au busit-o si sa suporte aceleasi consecinte si sa fie constienti amandoi copiii in ce roluri s-au plasat si ce consecinte si-au atras?

 

mie asta mi s-ar fi parut calea corecta. si sa informeze parintele corect, nu din varful pixului cu cuvinte aruncate aiurea, daca tot considera ca tre' sa intervina si parintele. sa mi se spuna: uite cucoana, asta s-a intamplat, asta am facut noi, sa stiti ce sa vb acasa daca mai deschideti discutia.

 

sunt teacheri care abordeaza discutia in felul asta, sunt teacheri care mazgalesc 3 cuvinte pe-o hartie si nu lasa copiii la recess. pai nu ar trebui sa aiba toti aceleasi norme, ce e la modelul personal?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incurcata treaba cu procurile astea. Legea eu o inteleg, ceea ce nu inteleg e modul cum se aplica, neconsecvent. Adica, unora li se cere, altora deloc, altora uneori.

De cand s-a nascut Eric m-am interesat cum e cu cetatenia romana, am citit legea. Eu am inteles ca este un drept prin nastere al oricarui copil care are cel putin unul din parinti cetatean roman.

Ce nu inteleg prea bine e cum e cu actele doveditoare. Adica, al meu copil de ex., nu are inca pasaport romanesc, nici certificat de nastere transcris in Ro. Deci la intrare in/iesire din Ro el cum e considerat? Cetatean roman sau canadian? Are pasaport canadian.

Apoi, adultii cum dovedesc ca au renuntat sau nu au renuntat la cetatenia romana?

 

 

deci copilul tau chiar daca nu are pasaport romanesc, certificate de nastere...cnp alocat...din momentul in care s-a nascut e cetatean roman automat pt ca tu esti romanca.

 

aaa...cat despre reununtarea la cetatenie e si mai strimba treaba.

nu stiu daca v-am spus...sotul meu a fugit din tara de pe vremea lui ceasca...deci nu a avut pasaport...doar buletin 

cand ne-am intors in tara...el trebuia sa dovedeasca ca NU si-a perdut cetatenia....ceea ce e imposibil.

deci cu buletin, certificat de nastere el nu era considerat roman , doar pt ca nu avea pasaport romanesc.

ei trebuiau sa dovedeaca daca I-au luat-o, sau daca au vreo dovada ca el a renuntzat la cetatenie...nu?

ce sa mai... dupa ani de judecati, cautat acte pe la arhive, drumuri si bani pe la consulate si ministere...a trebuit sa dam la cineva "ceva" si sa fie lasat in pace ca nu si-a pierdut, nu a renuntat la nici o cetatenie romana.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deci copilul tau chiar daca nu are pasaport romanesc, certificate de nastere...cnp alocat...din momentul in care s-a nascut e cetatean roman automat pt ca tu esti romanca.

 

aaa...cat despre reununtarea la cetatenie e si mai strimba treaba.

nu stiu daca v-am spus...sotul meu a fugit din tara de pe vremea lui ceasca...deci nu a avut pasaport...doar buletin

cand ne-am intors in tara...el trebuia sa dovedeasca ca NU si-a perdut cetatenia....ceea ce e imposibil.

deci cu buletin, certificat de nastere el nu era considerat roman , doar pt ca nu avea pasaport romanesc.

ei trebuiau sa dovedeaca daca I-au luat-o, sau daca au vreo dovada ca el a renuntzat la cetatenie...nu?

ce sa mai... dupa ani de judecati, cautat acte pe la arhive, drumuri si bani pe la consulate si ministere...a trebuit sa dam la cineva "ceva" si sa fie lasat in pace ca nu si-a pierdut, nu a renuntat la nici o cetatenie romana.

Pai Michellino ...daca sotul tau NU era cetatzean roman pentru ca NU avea pashaport romanesc, cum poate Eric a lui Fleur sa fie roman, fara nici un act romanesc, inclusiv pashaportul ?

 

Te contrazici singura, in acelasi mesaj ...dar esti scuzata,ca azi e ziua ta. Iti doresc numai bine, intelegere si lumina ...in suflet le ai, eu ti le doresc in general, inainte, in viatza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...