Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sarbatorim Halloween-ul pe Ghetar!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 693
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Michelle la multi ani frumosi si fericiti!!! Ce tort faci? Poate ma inspir si eu :).

 

Monica nu stiu daca numai romanii au legea asta, dar suedezii nu o au. Ar fi si tare ciudat, aici poti sa iti iei ce nume vrei, părinții sa iti dea la naștere ce nume vor. Nu e de familie vb acum. Pot sa fie de ex o familie in care ea are un nume, el alți si copiii fiecare alt nume.

Am o colega ce s-a căsătorit de curând. Si ea si sotul ei au luat numele unui bunic de al lui, suna deloc suedez, cred ca de asta le-a plăcut. :) sunt si ei sătui de sson(fiul lui), gren(ramura), berg( munte) sau blad(frunza) :).

 

Buflea, eu te inteleg perfect, e logic ce spui. Dar nu vameșul cere asta, e legea care pune bete in roate...

 

Așa e, in Cluj pe aeroport am auzit si eu povestile de groaza ce le-a auzit mama de nu am mai trimis-o pe Silvia in vara. Deși ea ar fi iesit prin vama pe la Oradea, sa o pună mama pe avion in Budapesta...dar asta era problema. Daca o întrebau de procura, nu o lăsau sa treacă, pierdea avionul, noi trebuia sa mergem amandoi sa o aducem, ca nu aveam unde face procura aici...zău, imi stătea inima si mintea in loc la astfel de scenarii, am zis ca ma lipsesc si sta copilul acasă. Next time, cand o sa facem o procura din timp.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multi ani frumosi Michelle !

Ce figura smechereasca are Will, e simpatic foc !

 

Sunt asa dezamagita de votatii nostril ca-mi vine sa emigrez. Va ziceam eu de-un business peste ocean, cu facut cabineti, zugraveli si alte chestii pe la casa omului, as pleca imediat ! Dar tatal lui Adi nu-I de accord, la naiba !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce idioti Aqai! Pai cand ai facut pasaportul nu ai putut sa ii treci la tine fara acordul tatălui si fara sa dovedească ca el e tatăl. Nu scrie numele părinților in pasaport? Ca eu așa imi amintesc(sunt in vana si nu ma pot uita in ele acum :))). Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asa e, a fost nevoie de acordul lui sa fie pe pasaportul meu.

 

nu mai stiu daca scrie numele parintilor in pasaportul facut pe numele unui parinte. o sa ma uit acasa, le mai am.

 

cert e ca atunci cand le-am facut am intrebat la paspoarte si ni s-a spus ca atat avreme cat iesim amandoi cu copiii nu e o problema, dar ca nu voi putea iesi doar eu din tara cu copiii pe pasaportul meu si evident nici dl aqai singur, chhiar daca avem procura.

 

si noi ne-am gandit: oricum nu avem in plan sa mergem separat, era mai ieftin asa, let's go!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multi ani frumosi Michelle !

Ce figura smechereasca are Will, e simpatic foc !

 

Sunt asa dezamagita de votatii nostril ca-mi vine sa emigrez. Va ziceam eu de-un business peste ocean, cu facut cabineti, zugraveli si alte chestii pe la casa omului, as pleca imediat ! Dar tatal lui Adi nu-I de accord, la naiba !

 

 

papanasho, spuine-i domnului ca eu ma inscriu client la cabinetii vostri :)

 

n-aveti cum sa dati gres! :D

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, stiu ca am avut si noi fetele pe Pașapoartele noastre, nu mai stiu de ce. Eu pe Diana ca sotul nu avea cum sa o treacă, e in custodia mea si el nu e tatăl ei. Iar sotul pe Silvia. Eu tin minte ca el ar fi putut ieși cu Silvia, daca avea procura de la mine. Dar eu nu aveam cum ieși cu ea, pentru ca era pe pasaportul lui. Oricum mergeam si noi împreuna numai, in vremea aceea umblam mult in Ungaria la aquaparcuri acoperite, iarna :).

 

Diana câțiva ani nu ne putea însoți, aveam nevoie de procura de la tatăl ei. Apoi au schimbat legea si puteam ieși cu ea, făcând dovada custodiei. Adica prezentam certificatul de divorț si o copie pe care ei o rețineau. Pe certificat musai sa fi fost Ștampila cu "definitiv si irevocabil", asta era o cerere specială ca sa se pună. Si sa scrie clar ca "copilul se incredinteaza spre creștere si educare mamei". :))) el avea nevoie de procura de la mine cand circula cu ea.

 

Dar v-am spus ca având acelasi nume, mereu mergea si soția lui, sau sora lui(nemarirata, deci acelasi nume) si nu cereau procura. Credeau ca sunt mama, tata si copilul :))). In vara asta a fost el singur cu Diana, au cerut procura. Am avut emoții, e procura din 2008, fara sa specifice nimic exact, decât ca poate sa o scoată din tara. Si a fost ok.

 

De ce spun eu ca e o loterie? Nu e implementat nimic, e pur si simplu la noroc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...