Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sarbatorim Halloween-ul pe Ghetar!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 693
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Simonna, ai. Iesit de sub mortar????? Hugs!

 

Telenovela continua. Mi-a scris ca ii pare rau ca m-a suparat, dar ca ei alex nu i-a spus. I-am scris sa ma sune maine, ca la parent teacher interview vreau sa discut academics.

 

acu ma umplu de mandrie ca stau in tribunele piscinei si din minut in minut aud numele lui tudor. MACAR E CUNOSCUT SI FAMOus CRED CA TOTI PARINTII IL STIU:D

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

raportez o zi superba si la noi, am admirat pozele lui DidiAlex si ale Strumphitzei  [pup] . Parca erau facute pe aici pe undeva :))  ce mica e lumea! 

 

referitor la iesirea minorilor din Ro, ce m-a uimit pe mine e ca:

"Sunt cetateni romani, in conformitate cu prevederile art. 5 alin 1 si 2 din Legea nr. 21/1991 a cetateniei romane, copiii nascuti in urmatoarele situatii:

 

- nascuti pe teritoriul Romaniei, din parinti cetateni romani;

- nascuti pe teritoriul statului roman, chiar daca numai unul dintre parinti este cetatean roman;

- nascuti in strainatate si ambii parinti sau numai unul dintre ei are cetatenia romana" 

 

Adica daca unul din parinti este cetatean roman, copilul lui, indiferent unde e nascut devine automat cetatean roman (egal daca are sau nu certificat si/sau pasaport romanesc)?  Ca atare la iesirea din RO cu numai unul din parinti, chiar daca domiciliul copilului impreuna cu parintii nu e in Romania, politia de frontiera  - daca face exces de zel - poate aplica legea.  E bine de stiut. 

 

 

Wow! Not funny! Mi se ridica parul in cap cind ma gindesc la toti copii astia, adolescenti, care merg vara de vara in RO, cu pasaport canadian. Mai toti sint nascuti in Ro, deci indiscutabil sint cetateni romani... Pina acum nu stiu de nici unul care sa fi avut o problema sa plece, dar mi-l si imaginez pe fiu-meu, care stie romaneste dar nu la nivel de elocventa, incercind sa explice ca se intoarce acasa dar n-are procuri de la mama si tata, care-s in Canada, el calatorind ca si cetatean canadian... In fine, a trecut fara probleme azi vara, a trecut si cealalta fetita care-a fost cu el. 

 

Mi se pare foarte aiurea ca statul roman sa-mi ceara mie o caruta de bani pentru certificatul de nastere romanesc al copilului (in cazul fie-mi, care-i nascuta aici), dar sa o considere cetatean roman ca asa i se pare, desi noi n-am cerut si nici nu invocam drepturile ei, de fapt habar n-am care-ar fi alea in cazul unul copil de cinci ani. 

 

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi pinguine,

 

Va citesc de ceva vreme, si forumul in general, insa nu postez decat extrem de rar.

Imi sunteti tare dragi cu povestile voastre, cu retete, filme si vacante :))

 

Sa ma prezint in cateva cuvinte: locuim langa Chicago, avem o fetita de 10 ani (nascuta chiar de ziua mea) si un standard schnauzer pe nume Buster.

Fii-mea face volei. A mers la patinaj (2.5ani), karate (3 ani) si o luna dans, insa a capitulat rapid.

 

Eu nu pot tine pasul cu mesajele voastre insa voi incerca sa postez din cand in cand. Chiar m-ati facut dependenta de ghetarul vostru :)

 

Referitor la calatoriile in Romania (si in afara) sustin ce zice Buflea: atat timp cat te legitimezi cu act emis de USA, Elvetia etc esti cetatean al acelei tari si chiar daca ma cheama escu (pe mine :) nu au nici un drept sa va retina sau sa va ceara o mie de hartii. Si noi am trimis copilul in Romania si am dat doar imputernicire de calatorie tatalui meu, dar alte documente...nimic.

Sa facem diferenta: vames este cel ce controleaza bagajele, iar politia de frontiera este cea care verifica documentele de trecere a frontierei.

Si noi am calatorit mereu cu pasaport American (cele romanesti au expirat si dureaza o vesnicie sa le faci din nou)

 

Sugestia mea: in cazul in care calatoriti cu un pasaport eliberat de orice alta tara, nu Romania, nu au dreptul sa va ceara nici o hartie. Nu va lasati intimidati. Chiar daca scrie in pasaport ca-s nascuta-n Romania nu inseamna nimic. Eu ma legitimez cu un document strain.

 

Cam atat pentru inceput. Eu va doresc numai bine si sper sa va citesc cat mai curand,

 

Carolyne

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mickyyy, welcome back!

 

mai lipseste dna Simonna. nemotivat. ca doar nu o face ea cu manutele ei sensibile toata bucataria?

LOL. Nu cu ale mele, ci cu ale "doamnei" cu parul mov, am strins-o de pe bulevard si i-am trasat alte sarcini :)

 

Profit ca citesc din urma si comentez chestii care s-au dezbatut de mult, Viviana, ce meseriasa e Silvi! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simonnaaaaa -- ce faini sunteti!  ce dor mi-ai facut de un chef...

 

Apropos chef, vine revelionul, si nu am gasit inca unde sa mergem anul asta. In ultimii trei ani l-am facut in Ro, ultima data la Felix,  zile cu chef de chef si cu de toate. Anul acesta, din motive de vacanta scurtata, nu mai putem merge si-am innebunit cautand. Dar ori eu nu gasesc, ori nemtii astia nu stiu sa se distreze. La ei hitul noptii e sa arunce cu petarde. Am cautat pe la restaurante, ofera meniu de 5-7 feluri, muzica live, dar incepe la 6-7 seara si dupa 12, gata! Pe cand ma incalzesc eu, se termina! 

Am gasit si pachete pe la statiunile de munte din jur, dar frate, 400€/zi si minim 5 zile. Daca mai sunt locuri ca majoritatea sunt luate...

 

Voi ce faceti de Rev? 

 

Si-aici tot asa. La 1 se sparge gasca prin resto. 

Noi mergem la niste prieteni, an de an. Sint grozavi. Ne primesc, ne iubesc, dansam, cintam, ne face in diverse feluri mai putin laudabile, a doua zi mergem inapoi sa terminam ce nu s-a mincat si beut in prima seara. Ne adunam macar 10 cupluri cu copiii aferenti, plus bunici daca-s in vizita, catel, purcel, ce sa mai, e o debandada totala si fermecatoare.

 

Cealalta solutie la problema ta e sa inchiriati cu prietenii un local care nu e deschis in noaptea respectiva, sa va duceti voi mincarea si bautura si muzica. iti dai sema ca cineva trebuie sa organizeze, sa mearga mai devreme, sa ia cheile, sa instaleze muzica si asa mai departe. Pe-aici se practica, in singurul an in care n-am fost cu gasca de mai sus ne-am lipit de ceva gasca care merge anual intr-un bar de "danseuses nues". Ma rog, alea nu-s acolo, de fapt nu e nimeni dintre angajati, da' pe mine m-au perturbat oarecum toate manechinele alea pe jumatate dezbracate si pozele de pe pereti, ca si fiu-meu care avea fo 7-8 ani si devenise brusc interesat de arta...  [batcap]

 

Mint, ar mai fi sala privata intr-un loc deschis, care sa stea dupa voi pina vi se sparge cheful, dar care sa aiba sonorizarea si mincarea si tot, voi doar platiti.

 

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello ghetar!

 

astazi fac 44 ani!

William mi-a cintat, dansat si mi-a facut deja poze pana sa plecam la scoala

http://comunitate.desprecopii.com/forums/public/style_images/master/attachicon.gif124.JPG

http://comunitate.desprecopii.com/forums/public/style_images/master/attachicon.gif114.JPG

 

pregatit pt scoala ..."good hair day"

http://comunitate.desprecopii.com/forums/public/style_images/master/attachicon.gif126.JPG

 

de la ziua lui pepper-2 ani

http://comunitate.desprecopii.com/forums/public/style_images/master/attachicon.gif041.JPG

 

William cand a plecat in excursie

http://comunitate.desprecopii.com/forums/public/style_images/master/attachicon.gif043.JPG

http://comunitate.desprecopii.com/forums/public/style_images/master/attachicon.gif051.JPG

Esti o "baba" frumoasa cu un copil super-cute! La multi ani!  [flo2]

(Sintem de-un leat, da? No offence, ai vazut ghilimele, sint tocmai ca sa scoata in evidenta ca nu esti)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...