Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sarbatorim Halloween-ul pe Ghetar!


Recommended Posts

La multi ani, Michelle ! Sa fii sanatoasa si iubita.

 

Letitia, cum sa zica aia ca nu e copilul meu? :-))

Ai mei nu au avut nici o hartie de la noi; nu au avut probleme vreodata.

O sa o instruiesc si eu pe Marcia sa spuna ca e doar elvetianca :-))

Aici asa e, la locul de origine se trece locul de nastere al tatalui; asa are si al meu in CI si pasaport...si aici CI sunt cu semnatura; si Marcia a semnat...mie mi se pare bun sistemul cu CI de la nastere...pt ca in UE poti circula doar cu ea...aici si cand faci copilului CI/pasaport nu merge decat unul din parinti cu el...nu ai nevoie de nici un document al copilului (doar CI/pasaportul vechi), ci doar de un act de identitate al tau..nu declaratii peste declaratii...nimic...au un sistem electronic in care sunt trecute toate datele de care au nevoie; ei dau doar data nasterii si afla tot despre tine...

Nu am nici o problema cu ce scrie in pasaport si certificat...Marcia are si de aici un certificat, asa ca ala romanesc nu mai imi trebuie...nici nu am facut recunoasterea schimbarii de nume in Romania...legile elvetiene nu cer asta...va trebui sa facem lucrul asta daca vrea pasaport romanesc...ceea ce nu e cazul acum...

 

La noi ploua si e frig. Copila a plecat deja la scoala, la lucru manual. Noroc ca azi are scoala doar dimineata.

 

o zi frumoasa va doresc !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 693
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La multi ani, Michellino!

Sa-ti fie viata frumoasa si lina, sa te bucuri de ai tai!

[:)]

 

Mai, sa stiti ca legea aia nu e chiar degeaba, am mai spus-o.

Poate fi deplasata, recunosc, de asemenea nu stiu daca exista statistici, si daca exista ma indoiesc ca o sa le stim vreodata, dar din tara asta au plecat o gramada de copii in mod ilegal, care adoptati, care dusi la produs, care (nici nu-mi vine sa ma gandesc!) dusi sa li se recolteze organe. Cel putin pe vremea cand am adoptat-o pe Ioana, si nu am motive sa cred ca n-a continuat si mult timp dupa, copiii se vindeau fix ca la piata, si nu orice piata, ci una de gross. Inclusiv ea era intr-un "lot" de Elvetia, din care am extras-o doar pentru ca elvetienii s-au prins ca ceva e in neregula.

Cu ceva bani (putini!) capatai orice copil voiai, inclusiv de la cei cu parinti in regula.

Sunt convins ca lucrurile sunt mai potolite in ziua de azi, dar mereu auzi de minori scosi din tara, si nu pentru calatorii in vacanta.

Cred ca as putea scrie un roman pe subiectul asta.

De ce vamesul de la Giurgiu nu cere si ala de la Nadlac cere acte, asta e alta problema care tine de constiinta si profesionalismul fiecaruia, de ce nu pot ambii vamesi discerne intr-o situatie clara, cand e cazul sa fie inflexibili si cand nu, asta este alta discutie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, este adevarat ce spui, dar asta se intampla in anii '90 cu cumpararea copiilor pe bani putini. Stiu ca se perindau tot felul de straini (americani, canadieni, franzei etc) care nu puteau sa adopte in tarile lor si veneau pe aici. Se profita masiv si de saracia oamenilor si de faptul ca se nasteau multi copii nedoriti.

De rapiri nu am auzit, adica parintele sa fi vrut sa-si creasca copiii, si l-au rapit strainii astia. De obicei parintii astia acceptau banii contra copil, ca nu aveau conditii spre a-l creste.

 

Prin 2000 s-au interzis adoptiile internationale... In orice caz, proceduri de adoptie din zilele noastre este atat de greoaie... de unde in '90 se adopta pe banda rulanta, acum s-a ajuns in extrema cealalta...

 

Nu zis ca legea e rea in sine, dar uneori e absurda si creeaza niste situatii aiurea... ca de ex. situatiile de genul Vivianei, cand unul din soti lucreaza in afara tarii, pe perioade indelungate. Era mai corecta forma anterioara, cand faceai o procura pe o perioada fixa (6 luni, 1 an).

 

Daca s-ar informatiza totul, s-ar gasi solutii si pt situatiile in care fix ini acele 6 luni de gratie parintii se despart si au ganduri sa-si rapeasca copiii. Toate info ar trebui sa existe in baza de date de la Evidenta Populatiei, la care sa poata avea acces alte anumite institutii: Vama, Politia de Frontiere, Posta Romana, BEC etc...

 

Apropo de BEC  si Posta Romana: 

- de ce BEC (Biroul Electoral) este in stare (cat de cat, ca si acolo exista hibe) sa actuelizeze niste liste (cel putin la sectia mea de votare nu au fost niciodata probleme: nici cand am implinit 18 ani, nici cand mi-am schimbat adresa de domiciliu, nici cand s-a mutat si sotul la adresa noua de domiciliu etc), in schimb Posta Romana nu este in stare sa faca nici 1% din aceste lucruri???? La Posta Romana, daca nu-ti ridic pensia 1 luna de zile, din varii motive, gata, te declara decedat, si sisteaza imediat pensia. Pe urma demonstreaza-le ca traiesti!!!!! Pai astia nu pot verifica si ei la evidenta populatiei ca omul ala nu a murit??? Ajunge sa te "omoare" Posta Romana?! A fost chiar recent un caz la TV, dar am mai auzit si de altele.... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, La mulți ani, cu multe binecuvântări! [s] [s]

 

Am văzut pozele, ce tînără și frumoasă ești!

 

Tu ești născută în aceeași zi cu Băsescu iar eu sunt născută în aceeași zi cu Ponta  [zirea]  . Mi-a stricat ziua când am aflat, acu' câțiva ani. Bine că în aceeași zi se serbează și ziua Bucureștiului, nu voiam să-mi împart ziua doar cu domnul Ponta, ar fi fost cam trist.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata ghetar!

 

La Multi Ani frumosi Michelle! Sa fii sanatoasa, implinita si fericita! Si sa iti pastrezi mereu atitudinea asta plina de liniste, eventual sa o imparti in jurul tau  [flo2]

 

 

Carolyne, welcome! Ia o fisa de pe raft si completeaza repede raspunsurile cu inchi, mopuri, tavane, pana vine Buflea. Si sa nu tragi cu ochiul la ce am raspuns noi ca am impresia ca nu-s corecte  [:)]

 

O zi frumoasa tuturor! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...